Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Laaneots: lääs koondugu võitluses ISIS-ega

Riigikogu riigikaitsekomisjoni liige, erukindral Ants Laaneots leiab, et kui tahta ISIS-ega võitlemisel häid tulemusi, peab selleks koonduma kogu Lääs.

Riigikogu alustas tänast istungit leinaseisakuga, mälestades reedel Pariisi terrorirünnakutes hukkunuid, vahendas "Aktuaalne kaamera"

Riigikaitsekomisjoni liige, erukindral Ants Laaneots ütleb, et Pariisi terrorirünnakud korraldanud ISIS on grupeering, mis võitleb mittekonventsionaalsete vahenditega. Tegemist pole rahvuste baasil moodustatud vägede vaid rahvusvahelise organisatsiooniga, millel on liikmeid paljudest riikidest.

"Vene julgeolekuteenistuse FSB teatel on Venemaast sinna läinud, neil täpseid numbreid eile viiest kuni 7000 inimeseni ja nad väga kardavad, et tänased Venemaalt tulnud ISIS-e võitlejad tulevad uuesti tagasi. Ja see terror jätkub ka Venemaal," rääkis Laaneots.

ISIS on juba ähvardanud Venemaad verise rünnakuga ning on võtnud omaks, et tulistas Egiptuses alla Vene reisilennuki, kus hukkus 224 inimest. Süürias president Bashar al-Assadi režiimi toetuseks õhurünnakuid teostav Venemaa on väitnud avalikkusele, et ründab Islamiriiki.

Laaneots selgitas, et ISIS on deklareerinud Venemaale ja Euroopale, et kes võitleb nende vastu, selle vastu kuulutatakse välja džihhaad ehk "püha sõda".

Selleks, et saavutada tulemust, peaks Laaneotsa sõnul ISIS-e vastaseks võitluseks koonduma kogu lääs. Laaneotsa hinnangul võiks teha koostööd ka Venemaaga, kuid küsimus on, millist hinda Moskva selle eest nõuab.

"Venelased on valmis sellesse kampa tulema, aga neil on selles ka oma riiklikud huvid," ütles ta.

Laaneots leidis, et kui läänekoalitsioon jätkab Süürias ainult õhurünnakutega, siis läheb raskeks. "On aeg, kus tuleb jälle grupeering maavägesid ka kokku panna, võib-olla kaasata ka kurdid, peshmerga - see on praegu ainukene maapealne võitleja, pluss veel Süüria valitsusväed niivõrd-kuivõrd. Kui ISIS-st ei neutraliseerita lähiajal, siis on see ohtlik, ohtlik kogu maailmale," lausus erukindral.

Riigikogu väliskomisjoni esimees, endine kaitseminister Sven Mikser leiab, et ainuüksi õhulöökidega on läbimurret saavutada raske ja valmis tuleb olla pikaajaliseks tegevuseks.

"Kindlasti on siin väga palju erinevaid viise, alates sellest, et toetada senisest enam neid jõude, kes on mõõdukamad, läänemeelsemad, kellega meil ei ole niisugust väärtuse ja põhimõtetega diametraalset lahkuminekut nagu ISIS-ega. Süüria enda või ka Iraagi jõudude toetamine on üks viis," arvas ta.

Riigikaitsekomisjoni esimees Marko Mihkelson on kindel, et euroliit peab tugevdama kaitset mitmel rindel.

"See kindlasti sisaldab endas nii Euroopa Liidu julgeolekumäärade tõstmist erinevate sammude kaudu, aga ka senisest tunduvalt aktiivsemalt välis- ja julgeolekupoliitikat ka meie lõunapoolsetel piirialadel," ütles ta.

Toimetaja: Greete Palmiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: