Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ülevaatelugu: Savisaar sai Simsoni ees napi võidu

{{1448776946000 | amCalendar}}

Edgar Savisaar jätkab Keskerakonna esimehena, sest alistas tänasel erakonna kongressil oma vastaskandidaadi Kadri Simsoni.

Savisaart toetas 541 delegaati ja Simsonit 486 delegaati. Savisaar teatas oma võidukõnes, et soovib aseesimeestena näha Jaanus Karilaidu, Siret Kotkat, Olga Ivanovat ja Yana Toomi. 

Savisaar oli pärast valimistulemuste selgumist siiski napisõnaline: "Tahan teid tänada selle eest, et te usaldasite mind järjekordselt, et me saime selle kongressiga üheskoos hakkama."

Vahetult pärast kongressi küsiti Savisaarelt, mis saab edasi Kadri Simsonist. Savisaar vastas vaid, et Simson valiti uude juhatusse ning ta on jätkuvalt keskfraktsiooni juht riigikogus.

Simson teatas pärast lüüasaamist, et on mõistagi pettunud napist kaotusest, kuid lubas jätkata Keskerakonna poliitika eest seismist. "Ma jätkan oma tööd Riigikogu Keskerakonna fraktsioonis ja kõikides Eesti piirkondades. Ma jään endiselt avatuks kõikidele erakonnakaaslastele."

„Minu meeskonna programm sai täna väga tugeva mandaadi. Jätkame Eesti Keskerakonnas ning usun, et suudan meid endiselt juhtida tulevikku. Hetkel pean siis seda tööd lihtsalt jätkama fraktsioonis. Aitäh kõikidele toetajatele ja õnnitlused Edgar Savisaarele,“ lisas Simson.

Ratas pereheitmist ei prognoosi, kuid võti on Savisaare käes

Simsoni kandidatuuri toetanud Jüri Ratase sõnul näitas tänased kongressi tulemused, et Keskerakonna juhiks pürgisid kaks väga tugevat kandidaati. "Kadri Simson kogus väga tugeva häälte arvu, kuid Edgar Savisaar kogus rohkem ja kindlasti tuleb kongressi otsust austada," sõnas Ratas.

Tema sõnul sõltub Keskerakonna areng järgmise kahe aasta perspektiivis sellest, kui tugevalt soovib Savisaar erakonda liita ning seda edasi viia, kuid suuremat pereheitmist Ratas ei prognoosi. "Kadri Simsoni meeskond on väga selgelt öelnud, et me töötame ühtse Keskerakonna eest. See, mis saab pärast tänast kongressi, on suuresti esimehe küsimus," toonitas Ratas.

Tondiraba jäähallis toimunud Keskerakonna kongressile kogunes 1051 delegaati. Algselt kuuest Keskerakonna esimeheks pürginud kandidaadist jäi järele kaks, sest Yana Toom ja Oudekki Loone taandasid oma kandidatuuri Edgar Savisaare kasuks ning Mihhail Stalnuhhin ja Toomas Vitsut Kadri Simsoni kasuks.

Muudeti põhikirja, õlekõrs Toobalile?

Keskerakonna kongress hääletas suure ülekaaluga partei põhikirja muutmise poolt, mis annab ilmselt ka Priit Toobalile ja Lauri Laasile võimaluse parteis jätkata. Keskerakond muutis põhikirja nii, et kuriteos süüdimõistmine ei tähenda enam automaatset parteist väljaarvamist, vaid juhatusel jääb kaalutlusõigus.

Partei aseesimehe Kadri Simsoni sõnul on vastavasisuline põhikirja punkt nüüd selline, nagu näiteks IRL-il. Ehk Keskerakonna juhatus võib teatud tingimustel oma motiveeritud otsusega liikme erakonnast välja arvata, aga ei ole selleks kohustatud.

Põhikirja muutmise poolt oli 410 delegaati, vastu 21 ning erapooletuid oli viis. Sellega oli tagatud vähemalt kahekolmandikuline enamus.

Nn nuhkimisskandaalis lõplikult süüdi mõistetud Priit Toobal ja Lauri Laasi jäävad nüüd ootama Keskerakonna uue juhatuse otsust.

Uus juhatus, lojaalsed aseesimehed

Keskerakonna juhatuse liikmeteks valiti Jüri Ratas 571 häälega, Mailis Reps (458), Aadu Must (392), Enn Eesmaa (388), Kalev Kallo (361), Siret Kotka (333), Mihhail Kõlvart (320), Taavi Aas (313), Jaanus Karilaid (299), Mihhail Korb (290), Priit Toobal (286), Olga Ivanova (281), Yana Toom (268) ja Jaak Aab (242).

Uued liikmed neist on Kõlvart, Ivanova ja Aab. Juhatuses ei saa jätkata Marika Tuus-Laul ja Arvo Sarapuu.

Kadri Simson, kes on jätkuvalt keskfraktsiooni juht parlamendis, kuulub juhatusse tulnevalt oma ametipositsioonist. Sama kehtib noortekogu esimehe Urmo Saareoja puhul.

Keskerakonna juhatusse kuuluvad: kongressil valitud esimees, neliteist kongressil valitud juhatuse liiget, erakonna volikogu esimees; riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees ja erakonna noortekogu esimees.

Kongressil peetud napis võidukõnes ütles erakonna esimees Edgar Savisaar, et soovib juhatuse liikmetest aseesimehena näha Jaanus Karilaidu, Siret Kotkat, Olga Ivanovat ja Yana Toomi. Kõik neli avaldasid kongressi eel toetust just Savisaarele. Keskerakonna senised aseesimehed olid Kadri Simson ja Enn Eesmaa.

Must on mures aseesimeste pädevuse pärast

Keskerakonna Tartu piirkonna juhi Aadu Musta sõnul tuleb kongressi otsust austada, kuid ta ei salanud, et tal on mure uue eestseisuse pädevuse pärast, kuna tema hinnangul võib see olla kallutatud.

Aadu Must ütles ERR-i uudisteportaalile antud intervjuus, et kongressi tulemuste detailse analüüsiga peab veel ootama, sest tulemus kahe esimehe kandidaadi vahel oli küllaltki tasavägine.

"Mulle tundus, et oli väga palju erinevaid faktoreid, mis seda mõjutas, ja ega kõik päris puhtad ka muide ei olnud," nentis Must. Samas tunnistas ta, et kongress on oma töö teinud ja uus juhatus asub tööle.

Must tõdes, et tal on erakonna uue eestseisuse ehk aseesimeeste pädevuse pärast tõsine mure. "Seda teatud kallutatuse pärast ja seda ma ei salga," sõnas Must, kes aga lisas, et juhatus on mõeldud eestseisuse arvamuse tasakaalustamiseks.

Vello Pettai: Keskerakonna kahe leeri heitlus jätkub ilmselt juhatuses

Tartu Ülikooli võrdleva poliitika professor Vello Pettai usub, et tänase kongressiga pole Keskerakonna siseheitlus veel läbi.

Pettai ütles intervjuus "Aktuaalsele kaamerale", et Savisaare ülekaal oli tõeliselt napp, ta kogus vaid 55 häält rohkem kui Simson. "See on üks tasavägisemaid heitlusi, mida me oleme erakondade seas näinud. See näitab, et erakond on kahe suure figuuri või koolkonna vahel lõhenenud. Savisaare ülesanne on neid kahte osa koos hoida ja ikkagi edasi viia."

See, kuidas Savisaar aseesimehi valis [Jaanus Karilaid, Siret Kotka, Olga Ivanova ja Yana Toom], näitab Pettai sõnul selgelt, et Savisaar kindlustab sellega oma positsiooni.

"Tõsi, juhatuses on Simsoni ja Savisaare toetajaid pooleks. Nendel koosolekutel saab olema keerulisi momente. Fraktsioonis seevastu on Simsonil rohkem ülekaalu, aga see osa erakonnast on nüüd nõrgestatud. Seega suurem heitlus läheb edasi juhatuses," prognoosis Pettai.


HÄÄLETUSE EEL

Savisaar: ärge seda erakonda ära lõhkuge

Keskerakonna esimehe kandidaadina üles astunud Edgar Savisaar pani enne hääletust delegaatidele südamele, et nad erakonda ära ei lõhuks: "Uskuge mind, teil läheb seda veel vaja."

Savisaar jagas oma sütituskõnes inimesi tugevateks ja nõrkadeks. Nõrgad arvavad tema sõnul, et esimehevahetusest oleneb valitsusse pääsemine. Savisaar sellega ei nõustunud.

"Kui mõned meie hulgast arvavad, et Edgariga läheb kõik edasi vanaviisi, aga nendega algab uuenemine, siis kõik on just vastupidi. Mulle näib, et mõned nõrgemad meie hulgast tahavad minna Reformierakonna teenistusse nende kurssi pikendama. Mina seevastu tahan seista uue Eesti eest," ütles ta.

Paar ministripalka poleks parteijuhi arvates küllaldane tasu selle eest, mida Keskerakond on Eestit hoides korda saatnud.

"Keskerakond vajab juhti, kelle taha tõuseb suurem osa Eesti rahvast. Mitte üht ametnikku, kellesse suurem osa Eesti rahvast ei usu ja kelle tagant erakond laiali pudeneb. Meil ei ole vaja lõhestajat, meil on vaja ühendajat," märkis Savisaar.

"Praegusel hetkel on tarvis liita, mitte lahutada. Igaüks, kes tahab teha lahutustehte, eemaldada poliitikast need, kel on kogemused, kes tahab välistada kõige veendunuma valijaskonna meie ümbert, siis see inimene on vastutustundetu," hoiatas ta.

Simson võimupöördest Toompeal: see sõltub kontaktidest

Keskerakonna esimehe kandidaat Kadri Simson ütles erakonna kongressil peetud kõnes, et Eesti areng on seisma jäänud ning Keskerakonna poolt tehtud reformid on kadumas. Seetõttu leidis Simson, et aeg on taas naasta valitsusse, kuid praegune esimees Edgar Savisaar seda ei soovi, sest peaministriamet ei paku talle enam huvi.

"Aga, mis jutuga läheb see kandidaat oma valijate juurde Valgamaal, mida arvab sellest jutust meie toetaja Läänemaal, kas meie valija Virumaal arvab ka, et peaministri koht pole enam huvitav," küsis Simson. Ta märkis, et kui Eesti kõige suurema toetusega erakond ei püüagi võimule saada, siis ei saa partei piisavalt teha oma valijate jaoks.

Võimupööre nõuab Simsoni sõnul kontakte, suhteid teiste osapooltega, mis tekitasid survet tänasele valitsusele. "Tallinna linnapea juhtimisel pole see viimasel kaheksal aastal õnnestunud - vähe sellest me oleme jäänud isolatsiooni," nentis Simson.

Samas ütles Kadri Simson, et tänane valitsus sai koostatud hädaga ning see laguneb, kui tekib alternatiiv.

"Kõige enam sobib tänane olukord Taavi Rõivasele, sest Reformierakonnal on täna mugav. Selleks, et Reformierakond oleks üldse võimeline osalema järgmistel läbirääkimistel peaks see lahti ütlema tänastest maksupoliitika dogmadest," toonitas Simson.

Toom ja Loone on Savisaare taga, Vitsut ja Stalnnuhin toetavad Simsonit

Yana Toom ütles oma sõnavõtus, et põlvkonnavahetuse vaimus ei tohi ära unustada ohte, millega Euroopa praegu silmitsi seisab, mistõttu on hädavajalik, et vähemalt ühte erakonda Eestis juhiks tõeliselt kogenud poliitik.

Toom rõhutas, et Keskerakond ei saa juhivalikul lähtuda teiste erakondade soovist. Tähtis on see, keda pooldavad Keskerakonna valijad. Savisaareta ei saavuta partei enam enamust Tallinnas ning ka Ida-Virumaal ootaks ees põrumine, toonitas Toom.

Mihhail Stalnnuhin arvas, et Keskerakond on riigi tasandil juba liiga kaua opositsioonis olnud. Seda on korvanud küll töö omavalitsustes, kuid see ei lase Keskerakonnal oma poliitikal üleriigiliselt mõjule pääseda.

Oudekki Loone tuletas delegaatidele meelde, et Keskerakonna esimehe kohale ei valita inimest, kes on lihtsalt tore. Keskerakonna esimehes peab tema hinnangul olema suur annus võitlejat ja kes süboliseerib Keskerakonna väärtusi.

Toomas Vitsut ütles, et Keskerakond peab üks kord ometi vaatama tulevikku. Ta ei pidanud põhjendatuks kartusi, et esimehevahetusega kaotatakse oma positsioon pealinnas. Vitsut, kes oli kümmekond aastat Tallinna volikogu esimees, ütles, et selle ajaga on õpitud oma positsioone hoidma.

Vitsuti hinnangul tuleb Eestist väljarände takistamiseks ning suure eesmärgi täitmiseks ühiselt pingutada ja selle täitmiseks peab parteijuht lisaks paljudele muudele omadustele olema koostöövõimeline. „Kui meil on Eesti jaoks suur eesmärk, mille nimel on enamus inimesi valmis pingutama. Selle nimel tuleb pigem piire lammutada kui luua, pigem sõpru ja toetajaid leida kui vaenlasi otsida. See eeldab aga võimet koostööd teha, mitte kaevikusõda pidada.“ Koosvõimelisust näeb ta Kadri Simsonis, mistõttu kutsus kõiki üles tema poolt hääletama ja taandas enda kandidatuuri. 

Keskerakond seob end lahti Eesti õigussüsteemist

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar, kel endal lasub kuriteokahtlus, ütles partei tänasel kongressil, et erakond seob end uue põhikirjaga lahti Eesti õigussüsteemist.

"Meie kavandatav põhikirjamuudatus seob lahti Keskerakonda kuuluvuse Eesti õigussüsteemist. See on tsiviliseeritud umbusaldusavaldus prokuratuurile, kapole ja kohtuvõimule. Me ei usalda neid, sest oleme näinud neid tegutsemas," ütles Savisaar oma poliitilises ettekandes.

Keskerakonna kongress kavatseb tänasel kongressil muuta partei põhikirja nii, et kriminaalkaristusega liikmeid ei visata enam automaatselt parteist välja, vaid nende saatuse otsustab juhatus. Erakonna aseesimees Enn Eesmaa on seda põhjendanud asjaoluga, et Keskerakonna põhikiri on võrreldes teiste parteidega liiga radikaalne.

Savisaar ütles delegaatide ees kõnet pidades, et parteijuhi valikust sõltub palju, sest päeval, mil esimeest hakatakse valima kapos on Eesti demokraatia pihtas-põhjas. 

Toimetaja: Priit Luts, Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: