Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Pariisi kliimakonverentsil kiideti heaks ajalooline lepe

{{1449907541000 | amCalendar}}
Foto: Francois Guillot/AFP/Scanpix

ÜRO kliimakonverentsi korraldaja Prantsusmaa andis konverentsist osa võtvate riikide esindajatele üle kliimaleppe teksti, mida Prantsusmaa välisminister Laurent Fabius nimetas "ajalooliseks pöördepunktiks". Laupäeva õhtul kiideti lepe kõigi 195 riigi esindajate poolt heaks.

Leppe põhieesmärk on Fabiusi sõnul peatada üleilmne keskmine soojenemine võrreldes tööstusrevolutsiooni eelse tasemega vähem kui 2 kraadi juures, püüeldes koguni 1,5 kraadini (varasem eesmärk oli 2 kraadi), vahendasid BBC, Yle, Reuters jt.

Ülemaailmse kliimaleppe eelnõu avaldati täismahus juba varem ning sellega saab tutvuda SIIN. Tegemist on esimese korraga, kui kõik riigid võtavad kohustuse kasvuhoonegaaside heitkoguseid vähendada. Lepe on osaliselt juriidiliselt siduv, osaliselt aga mitte.

Fabius märkis, et lepe on ambitsioonikas ja tasakaalukas. Publik, keskkonnaeksperdid ja -organisatsioonid on leppe sisule ja heakskiitmisele positiivset tagasisidet andnud. Näiteks Greenpeace'i hinnangul annab leppe heakskiitmine tõsise hoobi fossiilkütuste tööstusele.

Lisaks eraldatakse alates 2020. aastast arengumaadele 100 miljardit dollarit kliimamuutusega seotud kulutuste katmiseks.

Eesmärkide täitmist on kavas põhjalikumalt kontrollida iga 5 aasta järel.

"Lepe ei ole kellegi jaoks täiuslik, kuid see on kõigi jaoks parim võimalik," tõdes Prantsusmaa president François Hollande.

Pariisi kliimakonverentsil on esindatud 195 riiki. Kliimaleppe teksti kiitis heaks ministrite konverents. Varem teatasid juba mitmed riigid ja riikide ühendused, et toetavad Prantsusmaa poolt hommikul esitletud kavandit.

Juncker: kliimalepe annab viimase maailmariikidele viimase õlekõrre

Euroopa Komisjoni juht Jean-Claude Juncker ütles pärast kliimalepe sõlmimist, et maailma riigi on otsustanud ühiselt kliimasoojenemisele vastu astuda. "Täna sai maailm viimase õlekõrre, mille abil on võimalik anda tulevastele põlvedele üle stabiilsem ja tervem planeet, mis oleks koduks võrdsematele ühiskondadele ning jätkusuutlikele majandustele," sõnas Juncker.

"Selle robustse leppega saavad maailmariigid üle minna puhtamate energiaallikate kasutamisele," toonitas komisjoni juht.

Obama: Pariisi lepe on parim võimalus võidelda kliimasoojenemise vastu, kuid see on vaid osa lahendusest

"Täna võivad ameeriklased olla uhked, kuna see ajalooline kliimalepe on tunnustus USA liidrirollile maailmas," sõnas USA riigipea Barack Obama. Tema hinnangul on viimase seitsme aasta jooksul saanud USA-st üks suurimaid kliimasoojenemise vastu võitlevaid riike. "Kliimalepe annab parima võimaluse päästa üks planeet, mis meil on," toonitas Obama.

Samas tunnistas USA riigipea, et nagu igal rahvusvahelisel leppel on ka Pariis konverentsi lõppdokumendis puudujääke. "Isegi kui leppega seotud tingimused täidetakse, siis on see ikkagi vaid osaline lahendus selleks, et vähendada kasvuhoonegaaside sisaldust atmosfääris," tõdes Obama.

Merkel: Pariisi konverents läheb ajalukku

Saksamaa liidukantsleri Angela Merkeli sõnul kohustab kliimalepe rahusvahelist kogukonda vastu astuma negatiivsetele kliima muutustele, vahendas TASS.

"Vaatamata faktile, et palju tööd on veel ees, on Pariisi kliimakonverentsil saavutatud kokkulepe heaks märgiks sellest, et me suudame säilitada miljarditele inimestele stabiilse elukeskkonna ka tulevikus," rõhutas Merkel.

Saksa kantsler tänas Hollande konverentsi korraldamise eest ja märkis, et Pariisis toimunud riikide kogunemise näol oli kindlasti tegemist ajalukku mineva sündmusega.

Lisaks Merkelile tunnistas ka Saksa keskkonnaminister Barbara Hendricks, et tegemist oli ajaloolise pöördega.

Toimetaja: Rain Kooli, Laur Viirand, Allan Rajavee

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: