Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Andmeleke räsib USA demokraatide ridu, Clintoni meeskond süüdistab Kremli häkkereid

Täna algab Philadelphias Demokraatliku Partei parteikongress, kus kinnitatakse ametlikuks presidendikandidaadiks endine USA välisminister Hillary Clinton. Samal ajal aga räsib erakonda andmelekkeskandaal, mille niidid viivad Clintoni kampaaniameeskonna väitel Kremli häkkeriteni.

Demokraatide parteikongress kestab neli päeva, esimesel päeval astuvad kõnega üles näiteks Vermonti senaator Bernie Sanders ja USA presidendi abikaasa Michelle Obama, vahendasid BNS, BBC ja The Guardian.

USA Demokraatide Rahvuskomitee (DNC) juhtkond on sattunud skandaali keskmesse seoses internetti lekkinud elektronkirjadega, millest selgub, et senaator Bernie Sandersi presidendikampaaniat üritati parteisiseselt igati nurjata.

Internetti lekkis rohkem kui 19 000 elektronkirja, mis annavad erakonna siseelu kohta üsnagi räpase pildi.

"Lekkinud elektronkirjad näitavad plaane Sandersi hävitamiseks ja tema pärandi mõnitamiseks," rõõmustas juba vabariiklaste kandidaat Donald Trump.

Wikileaks ei avaldanud kirjade päritolu, kuid teada on, et eelmisel kuul murdsid tõenäoliselt venelastest häkkerid Demokraatide Rahvuskomitee (DNC) serverisse sisse.

Wikileaksi kinnitusel on tegemist DNC "seitsme võtmeliikme" kirjavahetusega ja see on alles esimene osa uuest seeriast Hillary Leaks.

Kirjad sisaldavad muu hulgas Sandersi põhimõtete ja väljaütlemiste teravat hukkamõistu ning kõige ehedamat vaenulikkust tema valimiskampaania suhtes. Arutatakse ka seda, kuidas kogu Sandersi kampaania küsitavaks teha.

"Need kirjad näitavad seda, mida meist paljud on juba mõnda aega teadnud, et DNC aitas aktiivselt Clintonit ja proovis igati Sandersit kahjustada," ütles laupäeval Sandersi kampaaniajuht Jeff Weaver.

Ka Sanders ise teatas enne parteikongressi, et DNC esimees Debbie Wasserman Schultz peaks tagasi astuma.

Sanders ei soovinud siiski väga raevukaid süüdistusi DNC aadressil teha ja rõhutas, et hetkel on kõige olulisemaks eesmärgiks takistada Donald Trumpi saamist USA presidendiks.

Samuti avaldas Sanders rahuolu selle üle, et mitmed tema poliitilised seisukohad on saanud demokraatide valimisplatvormi osaks.

"Tähtis on see, et me võidaksime kõige halvimat presidendikandidaati, keda ma olen oma elu jooksul näinud. Ma ei saa rääkida 13 miljoni inimese eest, kuid ma arvan, et suurem osa minu toetajatest saab aru, et Trumpi tuleb võita," selgitas ta.

Wasserman Schultz paneb ameti maha

Wasserman Schultz teataski eile, et paneb pärast parteikongressi ameti maha, samas kongressil täidab ta veel kõiki DNC esimehe kohuseid.

Lisaks avaldas ta lootust, et erakond suudab kongressil ühtsust üles näidata.

Sandersi toetajad on väljendanud oma pettumust seoses sellega, et Clinton valis oma asepresidendikandidaadiks Virginia senaatori Tim Kaine'i, sest nende arvates oleks pidanud valima mõne vasakpoolsema poliitiku.

Samas teatas Sanders, et on tundnud Kaine'i aastaid ning et tegu olevat targa ja meeldiva mehega.

Clintoni jaoks oli eile ka üks selgelt positiivne uudis. Nimelt kavatseb talle sel nädalal ametlikult toetust avaldada miljardär ja New Yorgi endine linnapea Michael Bloomberg, kes valiti omal ajal linnapeaks vabariiklaste ridadest.

Bloomberg on varem korduvalt Trumpi kritiseerinud ning varem, kui oli võimalik, et valimiste lõpusirgel lähevad vastamisi äärmuslikeks peetud kandidaadid Trump ja Sanders, kaalus ta isegi sõltumatu kandidaadina presidendiks pürgimist.

Clintoni meeskond: Kreml üritab Trumpi võidule aidata

Clintoni kampaaniameeskond süüdistas taas Venemaad sekkumises USA presidendivalimistesse ja selles, et küberrünnaku abil üritab Kreml Trumpi võidule aidata.

"Eksperdid ütlevad meile, et Venemaa riikliku taustaga tegijad murdsid sisse DNC andmebaasi, varastasid need e-kirjad ja avaldavad neid eesmärgiga aidata Donald Trumpi," rääkis kampaaniajuht Robby Mook.

"Ma ei usu, et see on juhus, et neid e-kirju avaldatakse vahetult enne meie parteikongressi," nentis ta CNN-ile antud intervjuus. "See ei ole minu arvamus. See on see, mida eksperdid meile ütlevad."

Trumpi kampaaniameeskond lükkas süüdistused tagasi.

Trumpi kampaaniajuht Paul Manafort ütles ABC saatele "This Week", et demokraatide väited on "absurdsed" ning Clintoni meeskond üritab vaid "vett segada".

"Need e-kirjad näitavad, et [demokraatide] valimisprotseduur oli selgelt kallutatud ning et Bernie Sandersil polnud kunagi mingit võimalust," märkis ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: