Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

FBI juht ignoreeris justiitsministeeriumi soovitusi, demokraadid nõuavad taasalustatud uurimise kohta täpsemat ülevaadet

Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) juht James Comey.
Föderaalse Juurdlusbüroo (FBI) juht James Comey. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA justiitsministeeriumist soovitati Föderaalsel Juurdlusbürool (FBI) mitte teavitada Kongressi uuest uurimisest, mis võib olla seotud endise riigisekretäri Hillary Clintoni meiliserveri kasutamisharjumustega. Pahased demokraatidest poliitikud nõuavad aga samal ajal FBI juhilt põhjalikumaid selgitusi, millised on need uued e-kirjad ja nende sisu.

Ministeeriumi hinnangul polnud FBI direktori James Comey reedel saatetud kiri kooskõlas ei asutuse töötavadega, mille kohaselt uurimise selles staadiumis avalikkust ei teavitada, ega ka põhimõtetega, mille alusel peab FBI vältima olukordi, kus jääb mulje, justkui üritaks ametkond valimisi mõjutada, vahendasid BBC, BNS, Politico, Vox, New Yorker jt.

Seega on rahvasaadikutele kirja saatnud Comey tegutsenud täiesti iseseisvalt, mis pole küll otseselt keelatud, kuid erineb senistest tööpõhimõtetest.

Clinton ja Demokraatliku Partei poliitikud on FBI juhti kritiseerinud ning nimetanud tema poolt 11 päeva enne presidendivalimisi saadetud kirja "pretsedendituks" ja "tõsiselt murettekitavaks".

Demokraatidest senaatorid on kirjutanud Comeyle ja justiitsminister Loretta Lynchile, et nad esmaspäevaks uuesti avatud uurimise kohta detailsemaid ja sisukamaid selgitusi annaksid. Peamiseks etteheiteks - lisaks kummalise ajastusega teavitamisele - on see, et kirjast ei selgu, milles asi üldse on. Ehk kirja põhjal võib tegu olla täiesti tühise formaalsusega või siis hoopis millegi tõsisemaga, mille puhul võiks uuesti tulla kõne alla küsimus, kas Clintonile tuleks vale e-kirja serveri kasutamise tõttu ka mingi süüdistus esitada.

Lühidalt on tegu ühe teise juhtumi raames uurijate kätte sattunud arvutiga, kust leiti e-kirju, mis võivad olla pärit Clintoni serverist. Arvuti kuulus skandaalsele demokraadist poliitikule ja endisele kongresmenile Anthony Weinerile, keda süüdistatakse hetkel ühe alaealise neiuga seksuaalse sisuga sõnumite vahetamises. Weiner astus oma eelmiste seksiskandaalide tõttu esindajatekojast tagasi juba 2011. aastal. Clintoniga on ta seotud eelkõige seetõttu, et tema kunagine abikaasa Huma Abedin - seaduslikult on nad küll abielus, kuid elavad juba pikemat aega lahus - on olnud aastaid erinevates rollides Clintoni nõunikuks ning võis seega omal ajal ka sama arvutit kasutada.

Clintoni meeskonna sõnul kasutatakse Comey väheinformatiivset teavituskirja praegu vabariiklaste presidendikandidaadi Donald Trumpi ja viimase toetajate poolt ära. Ning kirja napisõnalisusest tulenevalt on Trumpi pooldajatel nüüd võimalik avalikkusele kirja sisu võib-olla tegelikkusest tõsisemana näidata.

Comey on töötanud valitsusasutustes nii demokraatidest kui ka vabariiklastest presidentide ajal ning ta väidab, et uue uurimise alustamisest teatamata jätmine poleks samuti õige olnud.

Demokraatidest kriitikute sõnul aga tundub, et Comey on pärast suve, mil ta vande all tunnistusi andis ja kinnitas, et Clintoni vastu süüdistuste esitamine pole kõigest hoolimata vajalik, muutunud oma seljataguse kindlustamisel nii enesekeskseks, et ei anna endale aru, millised võivad tema praegu tehtud sammu kaudsed tagajärjed olla.

Osa analüütikuid aga kaitseb FBI juhti ja toob näiteks, et valimiseelne olukord oleks palju hullem, kui ta oleks uurimise taasalustamisest teatamata jätnud, kuid see fakt oleks mingil viisil ikkagi avalikkuse ette lekkinud. Siis oleks FBI-d süüdistatud Clintoni huvides tegutsemises ehk see, mida Trumpi toetajad on ka senimaani aktiivselt teinud ning mille jaoks oleksid nad siis õigustuse saanud.

Clintoni edumaa arvamusküsitlustes on märkimisväärselt vähenenud

Viimaste arvamusuuringute kohaselt on Clintoni edumaa Trumpi ees märgatavalt vähenenud ning seda ka küsitlustes, mis on tehtud isegi enne Comey kirja avalikuks tulekut.

Kui hiljuti juhtis Clinton mõnes uuringus näiteks rohkem kui 10 protsendipunktiga, siis ABC/Newsi ja Washington Posti uuringus toetab Clintonit 46 ja Trumpi 45 protsenti vastanutest.

Väidetavalt on muutus seotud eelkõige sellega, et vabariiklastest valijad on muutunud entusiastlikumaks - kui varasemate uuringute põhjal peeti vaid kolmveerandit registreeritud vabariiklastest tõenäolisteks valima minejateks, siis nüüd on see tõenäosus kasvanud 81 protsendini. Samuti on uuringu põhjal 86% inimestest, kes end ise vabariiklaseks peavad, Trumpi toetamas 86%. Trumpi toetus "vabariiklaste poole kalduvate" sõltumatute valijate seas on 84%.

ABC/Washington Post avaldavad kolmapäeval sama meetodiga arvamusküsitluse, mis on tehtud täielikult pärast Comey kirja uudistesse jõudmist.

Osa analüütikuid on siiski seisukohal, et märkimisväärset muutust ei pruugi e-kirjade temaatika ja sellega seotud uurimise uuesti alustamine kaasa tuua, sest neil - peamiselt vabariiklastest - valijatel, kelle jaoks Clintoni e-kirjade skandaal märkimisväärseks probleemiks oli, polnud nagunii kavas tema poolt hääletada.

Suurem osa arvamusküsitlusi näitab, et valijate seisukoht Clintoni ja tema e-kirja skandaali asjus on juba välja kujunenud. Näiteks 13 määrava tähtsusega osariigis läbi viidud uuringu kohaselt vastas 71% vastanutest, et Comey äsjane avalikustatud info ei mängi rolli selles, kuidas nad hääletada kavatsevad.

Comey kiri reedel: FBI avas uue juurdluse Clintoni elektronkirjavahetuse osas

Föderaalne Juurdlusbüroo (FBI) teavitas reedel USA seadusandjaid, et on avanud uue juurdluse seoses demokraatide presidendikandidaadi Hillary Clintoni elektronkirjavahetusega tema välisministriks oleku päevilt.

FBI direktori James Comey sõnul kavatseb agentuur välja selgitada, kas uutes avalikuks tulnud e-kirjades on salajast informatsiooni. Ühtlasi antakse hinnang nende tähtsuse kohta uurimisele.

New Yorgi börsid pöörasid pärast teadet uuest juurdlusest Clintoni elektronkirjavahetuse osas langusse.

Juunis märkis Comey, et puuduvad tõendid selle kohta, nagu rikkunuks Clinton välisministrina seadust. Ta nimetas tollal Clintoni tegevust ettevaatamatuks.

Clinton kasutas välisministrina valitsuse ja eraasjade ajamiseks eraserverit. Uudisteagentuur Associated Press avalikustas serveri olemasolu 2015. aastal ning sestpeale on see korduvalt olnud vabariiklaste ja avalikkuse löögi all.

Clinton on kindel, et uus uurimine ei muuda varasemat otsust

USA demokraatide presidendikandidaat Hillary Clinton avaldas reedel veendumust, et FBI uus uurimine tema elektronkirjavahetuse osas välisministriks oleku päevil ei muuda büroo varasemat otsust, mille kohaselt talle ei esitata süüdistust.

"Ameerika rahvas väärib, et nad saaksid viivitamatult teada kõik faktid," ütles presidendivalimiste soosik esimeses kommentaaris pärast FBI teadet juurdluse taasavamisest.

"On esmatähtis, et büroo selgitaks igasuguse viivituseta, millega on tegemist," ütles ta kiiresti korraldatud pressikonverentsil.

"FBI direktor James Comey ütles, et ei tea, kas kõnealused elektronkirjad on tähtsad või mitte," lausus Clinton.

"Ma olen kindel, et millega ka tegemist poleks, ei muuda see juulikuist otsust," lisas ta.

USA demokraatide presidendikandidaadi kampaaniameeskond nõudis reedel vihaselt, et FBI juht selgitaks oma avaldust uue uurimise kohta.

Kampaania juhi John Podesta sõnul peab FBI direktor James Comey "viivitamatult esitama Ameerika avalikkusele rohkem informatsiooni".

New Yorgi börsid pöörasid pärast teadet uuest juurdlusest Clintoni elektronkirjavahetuse osas langusse.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: