Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Soome turismifirmad: Eestisse reisimist jätkatakse õlleaktsiisi tõusust hoolimata

Alkoholiseaduse eelnõu jõudis riigikogu suurde saali, kuid küsitavusi on selles veel palju.
Alkoholiseaduse eelnõu jõudis riigikogu suurde saali, kuid küsitavusi on selles veel palju. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Kuigi Eestis on kavas tõsta märkimisväärselt lahja alkoholi aktsiisi, prognoosivad Soome rahvusringhäälinguga rääkinud eksperdid, et soomlased jätkavad Eestis käimist samas tempos.

Eestisse suunduv vaba aja reisimine on olnud tõusuteel. Soome statistikaameti andmetel reisiti käesoleva aasta maist augustini Soomest Eestisse rohkem kui miljon korda. Ööbimist sisaldavad reise tehti 739 000. Sellel aastakümnel on reisimine iga aastaga mõni protsent kasvanud ning Eesti ongi soomlaste kõige eelistatum reisisihtkoht, kirjutab Yle.

Eesti ja ka teiste Balti riikide populaarsust saab seletada nii geograafilise läheduse kui ka nende riikide arenenud turismitööstusega. Samuti on oluline märkida, et halveneva majandusliku olukorra tõttu eelistavad soomlased reisimist lähedal asuvatesse riikidesse.

"Eestis on turismiteenuseid juurde tulnud. Lisaks Tallinnale pakuvad turistidele huvi mõisad ja spaad riigi teistes osades," kommenteeris Soome turismiettevõtete liidu juht Heli Mäki-Fränti.

Teised Balti riigid on Eestile järele jõudmas

Eestis huvitavad soomlastest turiste restoranid ja Soome hinnatasemest odavam alkohol. Samas on Eestis tõstetud alkoholi puudutavaid aktsiise ning järgmisel aastal ootavad ees lahjat alkoholi puudutavad aktsiisitõusud, eriti silmatorkav on juulist kehtima hakkav õlleaktsiisi määra tõus, mis on käesoleva aastaga võrreldes 65 protsenti.

Turismifirmad siiski ei usu, et kallinev alkohol Eestisse reisimist vähendaks. Näiteks Lahti linnas tegutsev Lehtimäen Matkat loodab selle peale, et Eesti lähedus on piisav müügiargument.

"See on tõsi, et odav alkohol soomlasi ligi tõmbab, kuid see on vaid üks toode paljude hulgas. Näiteks lastega perekonnad otsivad Eestist ka muud. Eesti tõmbab soomlastest turiste ligi oma lihtsusega. Sinna reisida on lihtsam kui näiteks Stockholmi," selgitas ettevõtte ärijuht Sanna Lehtimäki.

Ka turismiettevõtete liidus ei usuta Eestisse suunduvate turistide arvu vähenemist, seda hoolimata kallimast alkoholist. Veendumust põhjendatakse sellega, et reisimine lähiriikidesse on väga levinud ning Eestisse suunduv reisijatevog on stabiilselt kasvanud.

Samas tunnistatakse, et väike ja lühiajaline kukkumine võib vahetult pärast alkoholi kallinemist siiski aset leida. See on aga eraldi küsimus, kas odava alkoholi huvilised liiguvad paremaid hindu otsides edasi teistesse Balti riikidesse.

"Alkoholi hind pole turismis ilmtingimata määrav tegur. Kuid Baltimaad on ka palju muud kui Tallinn, Läti külgetõmbevõime on kasvanud. Kõikides Balti riikides on teenused ja infrastruktuur, näiteks transpordiühendused, viimastel aastatel märgatavalt paranenud," rõhutas liidujuht Heli Mäki-Fränti.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: