Eesti ettevõtteid võib peagi juhtida ka välismaalt

Varsti võib Eesti ettevõtteid juhtida ka välismaalt.
Varsti võib Eesti ettevõtteid juhtida ka välismaalt. Autor/allikas: PM/Scanpix

Ettevõtlusringkondades on pikalt oodatud äriseadustiku muutmist, mis paljude hinnangul on ajast ja arust. Sel neljapäeval on justiitsministeeriumis valminud äriseadustiku muutmise eelnõu viimaks valitsuse laual, mis võimaldab ettevõtete juhtimist ka välismaalt.

Uut äriseadustikku on ettevõtjate närve proovile pannes valmistatud justiitsministeeriumis ette pikalt. Muuhulgas oli sellele pikalt vastu rahandusminister Sven Sester.

Veel aasta tagasi detsembris teatas Sester, et ei toeta justiitsministeeriumi kava kaotada e-­residentide ettevõtete juhatuse Eestis asumise nõue, kuna see suurendaks tema hinnangul ebavõrdsust ning tooks kaasa ohu, et Eesti võib muutuda maksuparadiisiks.

"Kehtestatav regulatsioon tekitaks olulisi õiguslikke probleeme, suurendaks nii Eesti ametiasutuste kui ka ettevõtjate halduskoormust. Planeeritavate muudatuste mõjuanalüüs ei ole piisav ja on selge, et regulatsiooni kehtestamisega kaasnevad märkimisväärsed riskid õigus-­ ja maksukeskkonnas ning rahapesu ja terrorismi rahastamise valdkonnas," kirjutas Sester möödunud aastal justiitsminister Urmas Reinsalule vastuseks.

Nüüdseks on ilmselt ka rahandusminister järele andnud, sest justiitsministeeriumis valminud eelnõu jõuab viimaks valitsusse arutamisele.

Uuendatud seadus annab võimaluse juhtida Eesti ettevõtteid ka välismaalt - praegu peab nii äriühing kui ettevõtte juhatus asuma Eestis. Juhul kui Eesti ettevõtet soovitakse juhtida välismaalt, tuleb ettevõttel määrata Eesti asukohaga kontaktisik, kelleks saab olla näiteks notar, advokaat või audiitor.

Eeskätt on uuest äriseadustikust kasu Eesti e-residentidele. E-residentsuse projekti eesmärk on hõlbustada välisriikide ettevõtjatel Eestis pakutavate e-lahenduste kasutamist, sealhulgas ettevõtete asutamist ja kuulumist nende juhtorganitesse. Praegu peab aga Eestis registreeritud ettevõtete asukoht olema kohapeal.

Osaühingute, aktsiaseltside ja tulundusühistute asukohana vaadeldakse kehtiva õiguse kohaselt üksnes juhatuse asukohta, mis peab seetõttu samuti asuma Eestis. See nõue muudab Eesti e-residentide jaoks vähem atraktiivseks, sest ühingute kaugjuhtimine pole siiani olnud lubatud. Nüüd kehtestatakse regulatsioon, mis võimaldab ettevõtte juhtimist ka piiri tagant.

Lisaks muutub ettevõtjatele kohustuslikuks esitada äriregistrile oma e-posti aadress, mille esitamine on praegu vabatahtlik. Praegu eirab seda tulevikus kohustuslikku nõuet seitse protsenti ehk ligi 14 000 ettevõtjat.

Eelnõu järgi jõustub seadus 15. jaanuaril 2018.

Toimetaja: Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: