Mikser: Eesti ja Euroopa ei jäta Ukrainat üksi ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Välisminister Sven Mikser kohtus New Yorgis Ukraina kolleegi Pavlo Klimkiniga.
Välisminister Sven Mikser kohtus New Yorgis Ukraina kolleegi Pavlo Klimkiniga. Autor/allikas: Välisministeerium

Välisminister Sven Mikser kinnitas New Yorgis Ukraina välisministrile Pavlo Klimkinile, et Eesti ja Euroopa Liit ei jäta Ukrainat üksi.

Välisministrid arutasid New Yorgis olukorda Ida-Ukrainas, Ukraina reformiprotsessi ja integratsiooni Euroopa Liiduga.

Mikser rõhutas, et hiljutine sõjategevuse hoogustamine Ida-Ukrainas Avdijivka ümbruses oli Minski lepingute selge rikkumine. "On selge, et kuni Ukraina territoriaalset terviklikkust ei ole taastatud ning sõjategevus Ida-Ukrainas kestab, peab Lääne põhimõttekindel poliitika, sealhulgas Venemaale kehtestatud sanktsioonid, jätkuma," kinnitas ta ja lisas, et olukorra halvenemisel tuleb olla valmis ka sanktsioonide tugevdamiseks.

Mikser kinnitas Klimkinile, et nii Eesti kui ka kogu Euroopa Liit seisavad kindlalt Ukraina selja taga.

"Ukraina võib meie toetusele kindel olla - seda nii Vene agressiooni vastu seismisel kui ka reformide elluviimisel," ta ning lisas, et eelmise nädala Euroopa Liidu välisministrite kohtumisel sai kinnitust tahe jätkata Ukraina suhtes ühtset poliitikat, toetada riigi suveräänsust ja territoriaalset terviklikkust ning reformiprotsessi.

"Ukraina on vaatamata jätkuvale agressioonile teinud olulisi edusamme riigi reformimiseks nii majandus-, rahandus- kui ka energiasektoris," märkis minister ning innustas Ukrainat reforme jätkama.

Ukraina on ka 2017. aastal Eesti üks arengukoostöö prioriteetsemaid sihtriike. Lisaks eraldas Eesti eelmisel nädalal seoses humanitaarolukorra halvenemisega Rahvusvahelise Punase Risti Komitee ja ÜRO pagulaste ülemvoliniku ameti kaudu olukorra leevendamiseks Ida-Ukrainas kokku 400 000 eurot.

Euroopa Liidu ja Ukraina suhetel peatudes ütles Mikser, et Eesti toetab võimalikult kiiret viisavabaduse rakendamist Ukrainale, samuti EL-Ukraina assotsieerimislepingu lõplikku ratifitseerimist ja selle jõustumist. Kohtumisel arutati lisaks idapartnerlusega seonduvat, mis on Eesti EL-i Nõukogu eesistumise prioriteet.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: