Ministritest suur osa kandideerib kohalikel valimistel

{{1487054121000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Kadri Simson kolitsioonileppe allkirjutamise tseremoonial. Taustal Jüri Ratas, Jevgeni Ossinovski ja Margus Tsahkna. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Praeguse valitsuse 14 ministrist pea pooled on otsustanud sügisestel kohalike omavalitsuste volikogude valimistel osaleda. Keskerakonna esimees ja peaminister Jüri Ratas kinnitas, et tema enda kandidatuuri üles ei sea.

Peaminister Jüri Ratas ütles ERRile, et Eestis on olnud hea tava ja kirjutamata reegel, et peaminister kohalikel valimistel ei kandideeri ning temagi lähtub sellest põhimõttest. Küll aga kandideerivad teised Keskerakonna ministrid.

"Teised ministrid Keskerakonnas kandideerivad kindlasti. /.../ Loomulikult ma soovin osaleda ka erinevatel valimiseelsetel üritustel, mida Keskerakond korraldab," lisas Ratas.

Majandus- ja taristuminister Kadri Simson lubas kandideerida juba harjumuspäraseks saanud piirakonnas ehk Pärnu linnas. "Pean kohalikel valimistel osalemist oluliseks, sest 2017. toimuvate kohalike valimiste volitused kestavad 2021. aastani," põhjendas ta.

Põlva vallas kandideerib maaeluminister Tarmo Tamm, kes enda sõnul pretendeerib volikogu esimehe kohale.

Sotsiaaldemokraatliku erakonna esimees, tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski ütles ERR-ile, et erakonna tasandil ei ole ministrite kandideerimist arutatud. Ka SDE peasekretär Kristjan Kanarik ütles, et protsess on veel pooleli.

"Lõpuks on ka kandideerimisotsus seotud mõneti isiklike tõekspidamistega. Siin töö käib," nentis Kanarik ja lisas, et oma võtmekandidaatide osas kavatsevad sotsid täpsemad plaanid paika panna märtsi alguses.

Anvelt: poliitik peabki kogu aeg kandideerima

Sotsiaaldemokraadist siseminister Andres Anvelt kinnitas, et tema kavatseb kandideerida.

"Poliitik peabki kogu aeg kandideerima, vastasel juhul ta kaotab oma poliitilise praktika ära," sõnas ta. "Kindlasti ma kandideerin kohalike omavalitsuste valimistel, sest minister ollakse ju mingi periood, mandaat saadakse ju järgmiseks neljaks aastaks kohalikes omavalitsustes".

Kus täpselt kandideerida, ei ole Anvelt veel otsustanud. "Olen seotud Tallinna ja Harjumaaga ja nendega on kogu mu elu risti-rästi läbi käinud, eks ma selle järgi ennast ka positsioneerin," lisas siseminister.

Küsimusele, kas ta tegelikult kohaliku omavalitsuse organitesse tööle kavatseb minna, vastas Anvelt, et seni, kuni ta on minister, kindlasti mitte, aga pärast selle valitsuse töö lõppu 2019. aastal ei keela miski tal ka kohaliku volikogu tööst osa võtta, juhul kui ta valituks osutub.

Isamaa ja Res Publica Liidu fraktsiooni esimehe Priit Sibula sõnul arvab ta, et IRLi ministrid osalevad kohalike omavalitsuste valimistel. "Pigem ma arvan, et nad osalevad, kuigi eraldi erakondlikku otsust selle kohta ei pruugi tulla," ütles Sibul.

IRLi kuuluv keskkonnaminister Marko Pomerants ütles, et peab kandideerimist õigeks, sest kohalike omavalitsuste ning riigikogu valimised on tsükliliselt lahus.

Tema erakonnakaaslasest sotsiaalkaitseminister Kaia Iva nentis, et pole veel otsust langetanud ja selleks on veel vara.

"Usun, et suve poole," vastas ta küsimusele, millal otsuse teha kavatseb. "Siis on asjad juba selged. Ilmselt praegu Tallinna linn kiirustab, aga ise olen ma väiksemast kohast pärit ja kindlasti kui üldse kandideerin, siis seal, Tallinnaga seotud ei ole ja ka neid mõtteid ei kiirusta praegu tagant".

Ka rahandusminister Sven Sester (IRL) ei osanud veel oma kandideerimise kohta vastata ning ütles, et teeb otsuse lähikuudel pärast pere ja erakonnaga konsulteerimist. "Siiani on minu valimispiirkonnaks kohalikel valimistel olnud alati Tallinna kesklinn," lisas ta.

Saarts: igal pool ei pruugi ministrid kohalikest liidritest edukumaks osutuda

Politoloog Tõnis Saarts leiab, et ministrite ja riigikogu liikmete kandideerimises on kindlasti teatud määral eetiline konflikt, sest need, kes kindlasti ei kavatse selle omavalitsuse töös osaleda, annavad valijale lubadusi, mida ei suuda ega kavatse täita.

"Minu meelest on siin küsimus valija enda harituses ja oskuses seda mängu läbi näha ning eristada neid ministreid ja riigikogu liikmeid, kes võiks reaalselt panustada selle kohaliku omavalitsuse edendamisse, neist, kes tõesti ainult peibutuspardina osalevad," rääkis ta.

Politoloogi sõnul ei maksa arvata, et ministrid igas omavalitsuses kohalikest liidritest ja "staaridest" rohkem hääli tooksid. Kohtades, kus ei ole kujunenud välja kohalikku eliiti, keda kõik valijad teaksid, võivad aga üleriigilised tuntud nimed tõepoolest arvestatavad häältepüüdjad olla.

"Poliitiku kohustus ongi mõnes mõttes kandideerida - erakonna olemasolu mõte on saada võimule, saada hääli," nentis Saarts. "Arutelukoht on, kas kahe tooli seadus on õige või vale lahendus".

Kohaliku omavalitsuse volikogu valimised toimuvad 15. oktoobril.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: