Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti Energia teenis mullu ajaloo suurima puhaskasumi, börsileminek seisab Tootsi tuulepargi saatuse taga

{{1488185339000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Eesti Energia (EE) käive langes mullu 4,5 protsenti 732,1 miljonile eurole, ent puhaskasum oli mullu 171 miljonit, kasvades aastaga 130,5 miljoni euro võrra. See oli ettevõttele läbi ajaloo suurim puhaskasum.

Ehkki turuolukord oli aasta alguses keeruline, oli aasta teine pool märksa soodsam. Eriti tugev oli neljas kvartal, teatas kontsern börsile. Müügitulu langus tulenes peamiselt tuletistehingutelt teenitud tulu vähenemisest nii elektri kui ka vedelkütuste puhul.

"Keerukale tegevuskeskkonnale vaatamata lõpetas Eesti Energia 2016. aasta majandustulemustega, mis osutusid oluliselt paremaks, kui aasta alguses ootasime," märkis juhatus majandusaasta aruandes.

Eesti Energia kulumieelne kasum (EBITDA) tõusis rekordkõrge 327,3 miljoni euroni, seda toetas elektri ja võrguteenuse segment. Suurima panuse sellesse andis aga Auvere elektrijaama ehitamisega seotud leppetrahvist teenitav tulu summas 68,6 miljonit eurot.

Kokku tootis Eesti Energia 2016. aastal 9,1 teravatt-tundi elektrienergiat, mida on 18 protsenti rohkem kui 2015. aastal. Põlevkiviõli toodang kahanes aastaga kuue protsendi võrra 318 000 tonnini.

Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter rääkis pressikonverentsil, et 2016. aasta 15. jaanuaril saavutati iseseisvusaja elektritootmise rekord.

1. juulist 2016 jõustus ressursitasu määra sidumine kütteõli maailmaturu hinnaga. Sestpeale on ressursitasu tuntavalt tõusnud ning tõuseb teisest kvartalist veelgi. Seega teenib riik oma ressursi eest suuremat tulu.

Eesti Energia uuendas oma strateegilist tegevuskava 2020. aastani.

Selle käigus suurendatakse põlevkivi kasutamise võimekust Eesti elektrijaamas. Selleks tehakse kaheksandale plokile ümberehitus maksumuses 15 miljonit eurot, ehitustööd lõppevad käesoleva aasta lõpuks.

Auvere elektrijaama eest tiksub trahviraha

General Electric (GE) ehitab Auvere elektrijaamale uue kottfiltri, et saavutada projekteerimistingimustele vastavad madalad tolmu emissiooninormid. Vahekokkuleppe kohaselt maksab GE EE-le leppetrahvi 66 miljonit eurot jaama üleandmise hilinemise eest. See trahv katab perioodi 2015. aasta novembrist 2016. aasta novembrini. Kokku lepiti ka edasine leppetrahvi arvestamise metoodika, millega GE kompenseerib saamata jäänud tulu hilinemise eest. Siiani on tasutud alates detsembrist üks miljon eurot kuus.Sutter tunnistas, et läbirääkimised nii suure ettevõttega ei käinud lihtsalt. Auvere jaama vastuvõtmine peaks toimuma käesoleva aasta oktoobris. 

Jordaania projektist räägib EE edaspidi, töö projektiga käib, midagi uut praegu lisada ei olnud.

2016. aasta oktoobrist alstas EE maagaasi müüki koduklientidele. Äriklientidele on gaasi müüdud juba kolm aastat.

EE-s käivad ettevalmistused turgude laiendamiseks: asutatud on ettevõte Poolas, müügimeeskond on seal juba koos. Lisaks analüüsitakse Läänemere-äärsetesse riikidesse sisenemist.

Vaidlus tuulepargi üle takistab börsileminekut

EE jätkab taastuvenergia tootmise arendamist. Liivi lahe meretuulepargi planeering on lõppjärgus, peatselt alustatakse keskkonnamõjude hindamisega. Seejärel selgub täpsem ajakava ja tööde maht. Päikeseenergiat ollakse valmis tootma ka otse kliendi juures.

Ammendunud Tootsi suursoo turbamaardlasse rajatakse tuuleparki 4150 hektarile. Kokku rajatakse sinna 46 tuulikut, neist esimeses etapis 38. Tuulepargi võimsus on ca 138 MW. See on Baltikumi suurim tuulepark, mille võimsus kataks Pärnumaa suuruse piirkonna eletrienergia vajaduse. Tootsi tuulepark asub 25 km rannikust, inimasustusest eemal. Rajamine käib koos võitlusega, kus tegeldakse erinevate huvigruppidega debateerimisega, kes ei nõustu tuulepargi rajamisega. Tuuleparki kavatsetakse rajada aastatel 2017-2019. Keskkonnauuringutega alustati 2011. aastast.

Praegu töötatakse Enefit Taastuvenergia IPO ehk vähemusosaluse börsileviimise nimel. Sutteri sõnul peaks IPO detailid saama selgeks teise kvartali lõpuks, muuhulgas peab selleks ajaks selguma, kas börsile minnakse koos Tootsi tuuleparkidega või ilma, kui vaidlused selle üle jätkuvad.

"Meil on kaasatud strateegiline nõustaja ja juriidiline nõustaja ja moodustatud meeskond, kes teeb sellega igapäevaselt tööd. Teise kvartali jooksul raporteerime siis sellest," selgitas Sutter ERR.ee-le.

"Ilma selle Tootsita oleks see IPO palju lahjem. Põhimõtteliselt on meie taastuvenergiaettevõte ka ilma Tootsita päris suur ettevõte, aga sel aktsial ja IPO-l peaks just kasvupotentsiaal olema. Loomulikult tekitab huvi ikka see, et tal on väga selged kasvuprojektid, kus ta liigub. Kui see projekt on täna vaidlustes, siis me isegi sinna seda praegu ei integreeri, sest tulevastes aktsionärides tekitaks see väga palju segadust, kas ta siis on või ei ole ja meil oleks väga raske seda hinnastada," põhjendas Sutter, avaldades kahetsust, et Tootsi projektiga investorite poolt vaadates seis segane on. "Meepoti kaitsjate näol on tegemist siin kõva vastasseisuga, aga eks me peame hakkama saama."

Ehkki minister EE üldkoosolekuna on andnud ka ootused kasumile, ei soovinud Sutter seda summat veel avalikustada.

Pilootprojekt rehvidest õli tootmiseks

Tänavu veebruaris alustas EE katselist õlitootmist vanadest rehvidest. Pilootkatsetus toimus veebruari keskel. Põlevkivi hulka lisatakse teatud kogus rehvihaket ning koguseid suurendatakse järk-järgult. Kui see protsess toodangu kvaliteeti ei halvenda, võetakse meetod töösse.

2016. aasta septembris sai EE keskkonnaministeeriumilt loa Narva allmaakaevanduse rajamiseks. Maa-alune kombainkaevandamine võetakse kasutusele kõrvu avakaevandamisega. Sellega väheneb põlevkivikadu 5-10 protsendini. Avamaakaevandusega ulatub kadu kuni 25 protsendini.

2016. aastal kaevandati 13,3 miljonit tonni põlevkivi ja kasutati 15,23 tonni. Kiviõli keemiatööstuselt osteti 946 000 tonni põlevkivi juurde, kuna oma varudest ei piisanud.

Pea pool müügituludest tuli elektrimüügist. Alates juunist on Eesti massiivselt elektrit eksportinud. 12 kuu elektri netoeksport oli 2kaks teravatt-tundi.

Vedelkütuste osakaal müügituludes oli üheksa protsenti. Aasta oli vedelkütuste turul keeruline, kuid aasta teine pool tõi EE vedelkütuste müügis kasumisse. Vedelkütuseid toodeti 318 tonni. aasta teises pooles, kui õliinnad tõusid, kasutati võrdselt nii Enefit 280 kui Enefit 140 õlitehast.

Enefit 280 tehas töötab nüüdseks ligilähedaselt kavandatud võimsusele ja on kasumlik, kinnitas Sutter. 2016. aasta viimases kvartalis tootis tehas 91 000 tonni õli ning samas mahus plaanitakse jätkata ka tänavu.

Möödunud aastal viidi lõpuni 2013. aastal alanud arvestite vahetamine kaugloetavate vastu. Kokku paigaldati ca 623 000 arvestit.

Head tulemused lubavad dividende maksta

Finantsdirektor Andri Avila rääkis, et äritulud kasvasid 2016. aastal 38 miljonit eurot ehk viis protsenti. Ärikulud vähenesid 23 miljonit eurot ehk 4,4 protsenti 528 miljonilt 504 miljonile eurole. Ettevõtte kulude vähenemise taga on Avila sõnul süsteemne töö.

Ettevõtte puhaskasum kasvas üle nelja korra, 40,5 miljonilt eurolt 171 miljonile eurole. See on EE-le rekordiline puhaskasum.

Võrguteenuse müügimaht ja -tulu kasvasid.

Investeeringud vähenesid 2016. aastal pea poole võrra. Enim investeeriti jaotusvõrku (63 miljonit eurot), lisaks tehti baasinvesteeringuid olemasolevate mahtude säilitamiseks. Kokku investeeriti 131 miljonit eurot.

EE juhatus on teinud ettepaneku maksta 2016. aasta eest 47 miljonit eurot.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: BNS, ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: