"Foorum": ERR-i juhikandidaadid peavad vajalikuks enam kanaliülest koostööd
ERR-i juhiks pürgivad Mart Luik, Erik Roose ja Allar Tankler hindavad praegust ERR-i tugevaks ja usaldusväärseks meediaorganisatsiooniks, kuid peavad vajalikuks tugevdada ERR-i positsiooni veebis ja suurendada platvormiülest koostööd organisatsiooni sees.
„ERR-i puhul olen ma rääkinud nii inimestele maja seest kui ka väljast, et see organisatsioon ei vaja revolutsiooni, küll aga saab üht-teist paremaks timmida, et ERR suudaks muutustega meedias ja maailmas paremini kaasas käia,“ ütles Mart Luik ETV saates „Foorum“.
Erik Roose leidis, et ERR vajab küll muutusi nagu õhku, kuid see ei tähenda koondamisi. „Eestis on häid meediainimesi niigi vähe ning hakata selles kontekstis rääkima, et iga kolmas ei kõlba, on absurdne. Pigem tuleb uuel juhil vaadata, kas kõik inimesed on täna kohtadel, mis neil silma särama panevad.“
Allar Tankleri hinnangul peaks ERR-i uus juhtkond olema senisest avarama pilguga. „Juhatuse esimehe töö pole tegelda niivõrd parkimiskorralduse või kinnisvara arendusega, kuigi viimaste aastate ERR-i kinnisvaraarendus on olnud vajalik. Juhatus peaks tegelema rohkem sisu ja erinevate platvormide vahelise koostööga.“
Mart Luige hinnangul peab ERR muutuma organisatsioonina stressivabamaks ja rohkem endasse uskuma, mis hoiaks talente ERR-is. „Ma näen tänast seisu, kus juhatuse tasandil pole paraku personalipoliitikat aetud.“
Luige arvates võiks ERR-i järgmiseks suureks eesmärgiks olla Eestis kõige parem kõikidel meediaplatvormidel. „See on ambitsioonikas ja raske, aga teostatav eesmärk.“
Tankleri sõnul ei saa ERR talle seadusega pandud ülesandeid ja kohustusi täita, kui inimesed ERR-i toodetavat sisu ei vaata, kuula ega loe. „ERR-i üks kesksemaid rolle muutuvas maailmas on ühise inforuumi kaitsmine ja arendamine.“
Tankleri hinnangul on infomüra ja kallutatud info kasv toonud kaasa ühiskondliku nõudluse kvaliteetse ja faktipõhise info järele, mida ERR peaks võtma kui võimalust suurendada oma auditooriumi.
Luige sõnul näitavad uuringud, et inimesed usuvad ERR-ist tulevat infot, aga seda positsiooni tuleb kaitsta.
Roose hinnangul on Eesti ajakirjanduses tehtud vähem vigu kui maailmas, kuid kõik ei ole ka ainult hästi.
„Meedia võttis endale ühel hetkel teatud religioosse rolli ja hakkas rääkima, mis on tõde. Ja nüüd ollakse solvunud, kui maailma kolmas mees peale paavsti ja dalai-laamat neid enam pressikonverentsile ei kutsu,“ piltlikustas Roose.
Kõik kolm kandidaati leidsid, et ETV+-le tuleb anda küll aega enda tõestamiseks, kuid muretsema panevad selle väikesed vaatajanumbrid.
Tankleri sõnul tuleks ETV+-i sihtrühma täpsustada ning suunata seda rohkem koostööle ERR-i eestikeelsete kanalitega. „Näiteks saade „Sinu õhtu“ on ju sarnane „Ringvaatega“ ning neid saateid võiks planeerida koos, mis annaks võimaluse ka eestikeelse saate teemade- ja allikateringi laiendada.“
Luige hinnangul on ETV+-i puhul tehtud ka programmipoliitiliselt valesid otsuseid. „Näiteks venekeelne „Pealtnägija“ („Insight“ – toim). Nii väikesesse kanalisse ei saa keerulist ja väga pika intervalliga saadet sisse planeerida,“ oli ta etteheide.
Ka Roose hinnangul peab ETV+ suutma kokku tuua kriitilise massi vaatajaid, aga see käib kõigi ERR-i programmide ja saadete kohta. „Iga programmi juht peaks panema endale selge eesmärgi, kuhu ta tahab järgnevate aastatega jõuda.“
ERR-i nõukogu koguneb uut juhti valimakolmapäeval. ERR-i praeguse juhi Margus Allikmaa volitused lõppevad 31. mail.
Toimetaja: Urmet Kook, Merilin Pärli