Miljardine tselluloositehas tuleb ilmselt Tartu piirkonda ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1490174940000 | amCalendar}}
Foto: Rando Kall/RMK

Lähtuvalt rahandusministeeriumile esitatud riigi eriplaneeringu algatamise taotlusest plaanivad Eesti metsatöösturid miljard eurot maksma minevat kõrgtehnoloogilist tselluloositehast Tartu ümbrusesse.

Riigi eriplaneeringu algatamise taotluses on vaja täpsemalt määrata piirkond, kuhu tehas rajada ja tehast rajav OÜ Est-For Invest on selleks märkinud Tartu piirkonna, ütles projekti üks eestvedajatest Margus Kohava.

Lisaks on Kohava sõnul oluline pikemas perspektiivis raudteeühenduse rajamise võimalus, mistõttu ei saa tehast rajada kuigi kaugele Tartust. Samas pole lõplikult maha maetud ka veel mõtet Viljandimaast.

Eesti metsatööstuses tegutsevate investorite grupp plaanib 2022. aastaks rajada Eestisse miljard eurot maksva puidurafineerimistehase.

Ettevõte esitas 30. jaanuaril rahandusministeeriumile taotluse riigi eriplaneeringu algatamiseks. Otsus eriplaneeringu algatamiseks tuleb valitsusel teha 90 päeva jooksul. "Kooskõlastus hetkel käib," ütles Kohava.

Kui eriplaneering valmima peaks, tähendab see ehitusloa väljastamist, rääkis Kohava. Pärast eriplaneeringu valmimist ei ole huvigruppidel võimalik enam protsessi mõjutada.

Kohava sõnul kestab riigi eriplaneeringu koostamine 2,5 aastat ja see on investorite jaoks hirmutavalt pikk, sest 2,5 aastaga võib turusituatsioon märgatavalt muutuda.

Investorite grupp teeb investeerimisotsuse 2019. aastal, projekti plaanivad osapooled positiivse investeerimisotsuse korral kaasata ka strateegilise investori ja välispangad.

Analüütik: panus Eesti majandusse oleks suur

Suurtehase sotsiaalmajanduslikke mõjusid analüüsinud rakendusuuringute keskus CentAr leiab, et Eesti majandusse annaks uue tehase rajamine olulise panuse - loodav lisandväärtus oleks eeldatavalt 1,1 kuni 1,4 protsenti SKT-st.

"Sellistes mahtudes tehast oleks kindlasti paberipuu jaoks Eestile vaja. Peamine asi, mis ta Eesti metsaomanikule annab, on kindlus, et nõudlus paberipuu järele on stabiilne ja pidev," selgitas CentAri analüütik Janno Järve.

Tartu Ülikooli majandusteadlase Urmas Varblase sõnul käib kogu maailmas praegu vanade tselluloositehaste väljavahetamine uute vastu ning paberitööstusele annab hoogu järjest suurenev pakendite vajadus e-kaubanduses.

"Maailmas on järjest rohkem vaja pakendeid e-kaubanduses. Kogu e-kaubandus vajab tohutult igasuguseid pakendeid ja see pakend, mis tuleb puidust, on kõige keskkonnasõbralikum," ütles Varblane.

Toimetaja: Merilin Pärli, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: