Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Valitsus kaalub Est-Fori eriplaneeringu algatamist vaid kahes maakonnas

Plaanitava tehase võimalik asukoht Tartu- või Viljandimaal.
Plaanitava tehase võimalik asukoht Tartu- või Viljandimaal. Autor/allikas: Est-For Invest / ERR

Ministeeriumid on kooskõlastanud Est-Fori puidurafineerimistehase eriplaneeringu algatamise ja valitsus teeb selle kohta otsuse ilmselt uuel nädalal, asukohtadena kaalutakse aga esialgu välja pakutud viie maakonna asemel ainult kaht, nagu ettevõte ise soovis.

Esialgne plaan nägi ette, et puidurafineerimistehase rajamiseks algatatakse eriplaneering Pärnu, Viljandi, Jõgeva, Tartu või Põlva maakonda, leidmaks sobivaimat asukohta. Siis aga teatas tehast kavandav ettevõte Est-For valitsusele, et võimalike asukohtadena sobivad ainult Tartu- ja Viljandimaa ning vastasel juhul seda Eestisse ei tehtagi.

Rahandusministeeriumi planeeringute osakonna juhataja Tiit Oidjärv rääkis ERRile, et eriplaneeringu algatamise ja planeeringuala asukoha eelnõu on ministeeriumidelt kooskõlastuse saanud ja neljapäeval pidi seda arutatama valitsuskabinetis, kuid selle päevakorrapunktini paraku ei jõutud.

Seega hakkab valitsus küsimust arutama ilmselt järgmisel istungil või kabinetinõupidamisel.

"Keskkonnaministeerium ning majandus- ja kommunikatsiooniministeerium tegid mõlemad ettepaneku ainult kahes maakonnas [eriplaneering] algatada. Nii et valitsusse läkski otsustamiseks ainult algatamine kahes maakonnas: kas jah või ei," selgitas Oidjärv, kelle kinnitusel on variantidena laual nüüd ainult Tartu- ja Viljandimaa.

Kui valitsus järgmisel nädalal otsustab planeeringu algatada, siis hakkab tema sõnul tavaline planeerimisseadusega ette nähtud protsess.

"Rahandusministeerium on koostamise korraldaja, siis leitakse planeeringu koostamise konsultant hankega ja protsess algab pihta," sõnas osakonnajuhataja.

Est-For Investi juhatuse liige Margus Kohava ütles, et ettevõte ei tea, millal valitsuse otsus tuleb, aga kui see peaks tehtama, on järgmine etapp vähempakkumine planeeringuprotsessi läbiviija leidmiseks.

"Ei oska öelda, kui kaua see läbiviija leidmine ja temaga lepingute sõlmimine aega võtab," lausus Kohava.

Esmaspäeval toimub Tartus avalik infoüritus, kus Kohava ja Est-For Investi juhatuse teine liige Aadu Polli annavad teavet planeeritava tehase hetkeseisust, selle mõjude hindamisest ja koostööst teadlastega. Kohava sõnul on kohtumise eesmärk anda kõigile huvilistele infot, et nad arengutega kursis oleksid.

Tiit Oidjärv märkis, et kui valitsus oleks juba neljapäeval eriplaneeringu algatanud, oleks temagi infoüritusele kohale läinud jä rääkinud otsuse tähendusest, kuid kuna otsus lükkus edasi, ta seal ei osale, sest tal pole volitust rääkida, kas planeering algatatakse või mitte.

"Tõenäoliselt praeguse teadmise järgi see algatatakse, aga valitsuse otsus tuleb ikkagi ära oodata," nentis rahandusministeeriumi esindaja.

Umbes miljardi euro suuruse investeeringuga rajada plaanitav tselluloositehas hakkaks ümber töötlema umbes 2,5-3,3 miljonit tonni paberipuitu aastas. Lõpptoodang läheks ekspordiks.

Est-For Invest esitas rahandusministeeriumile taotluse riigi eriplaneeringu algatamiseks 30. jaanuaril.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: