Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksamaa tühistab 50 000 geile mõistetud karistuse

Vikerkaarelipp.
Vikerkaarelipp. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Saksamaa valitsus toetab eelnõu, millega tunnistatakse süütuks mehed, kellele pärast Teist maailmasõda natside-aegse seaduse alusel karistus mõisteti.

Saksamaa kriminaalkoodeksisse ilmus "loomuvastase seksuaaltegevuse" keelustamine juba 1871. aastal. Natside ajal, 1935. aastal kriminaliseeriti meestevaheline seksuaalne tegevus. Kümned tuhanded homoseksuaalid saadeti vangi ja paljud surid koonduslaagrites, vahendas BBC.

Seaduse alusel jõuti süüdi mõista umbes 50 000 meest, enne kui seda 1969. aastal leevendati. Paljud mehed saadeti vangi ja osa neist tegi enesetapu.

Kolmapäeval otsustas Saksa valitsus toetada eelnõu, mis tühistab karistused ja määrab kõigile kannatanutele hüvitise.

Kui eelnõu seaduseks saab, antakse igale veel elus olevale kannatanule 3000 eurot valuraha ning veel 1500 eurot iga vanglas veedetud aasta eest. Kompensatsiooni saab eeldatavasti umbes 5000 meest, sest ülejäänud ohvrid on juba surnud.

Justiitsminister Heiko Maas nimetas geide süüdimõistmist riiklikuks kuriteoks ja ütles, et need inimesed tulnuks juba ammu rehabiliteerida.

"Neid karistati ainult armastuse eest meeste vastu," sõnas Maas ja lisas, et Saksa riik kiusas neid inimesi taga ja karistas nende seksuaalse identiteedi pärast.

Ka Suurbritannia otsustas mõne kuu eest paluda vabandust 65 000 homo- ja biseksuaalse mehe ees, kes olid riigis kuni 1967. aastani kehtinud seaduse alusel süüdi mõistetud. Kompensatsiooni neile aga ei määratud.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: