Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Putin: Moskva ja Minsk leppisid kokku vaidlusteemade lahendamise

Moskva ja Minsk jõudsid kokkuleppele omavaheliste vaidlusküsimuste lahendamises, teatas Vene president Vladimir Putin esmaspäeva õhtul, lisades, et lahendus leiti ka gaasitülile.

"Me leidsime skeemi, mille alusel jääme kindlaks oma lähenemistele, ent lähendame seisukohti hindade teemal," ütles Putin Peterburis pressikonverentsil pärast kõnelusi Valgevene presidendi Aleksandr Lukašenkoga.

Putini sõnul lepiti kokku, et Venemaa ja Valgevene lahendavad gaasi- ja naftavaidluse 10 päeva jooksul.

Vene riigipea lisas, et presidendid leidsid "võimaluse vastastikusteks järeleandmisteks".

Valgevene gaasivõlg pärineb 2016. aasta algusest ja on seotud Minski otsusega arvestada gaasi hinda mitte vastavalt lepingus sätestatud valemile vaid Euroopa gaasihindadele, mis on viimastel aastatel tunduvalt langenud.

Lukašenko sõnul on kahe riigi valitsustel 10 päeva aega presidentide kokkulepetele ametliku kuju andmiseks ning majanduste normaalsesse töörütmi seadmiseks.

Vene asepeaminister Arkadi Dvorkovitš ütles, et Valgevene maksab Vene riiklikule gaasikontsernile Gazprom ära 726 miljonit dollarit gaasivõlga ning Gazprom müüb 2018. aastal Valgevenele gaasi alandatud hinnaga.

2019. aasta ning sellele järgnevate aastate gaasitarnete üle peetakse eraldiseisvaid kõnelusi, lausus Dvorkovitš. Asepeaministri sõnul alustab Venemaa peatselt naftatarneid Valgevenele mahus 24 miljonit tonni aastas.

Putini sõnul töötavad kaks riiki 2018. aasta alguseks välja ühtse gaasituru reeglid.

Lukašenko sõnul avaldas Venemaa valmisolekut refinantseerida Valgevene võlga.

"Meenutan, et eile tähistasime Venemaa ja Valgevene rahvaste ühtsuse päeva ja samuti tähistame tänavu 25. aasta möödumist meie diplomaatiliste suhete sõlmimisest. Seega, praeguse seisuga rohkem vaidlusküsimusi ei ole, me liigume edasi, edendades liitlassuhteid liitriigi raamistikus, töötades regulatiivse õigusliku baasi laiendamise ning Euraasia Majandusliidu arendamise kallal, " lausus Putin.

Putin ja Lukašenko jõudsid ka kokkuleppele ühistes sammudes kahe riigi julgeoleku kaitsmiseks. "Te näete, mis ümberringi toimub. Me tahaks lihtsalt säilitada stabiilsust Venemaal ja Valgevenes. Maailmas on järel liiga vähe vaiksed ja rahulikke paiku. Me leppisime kokku ühistes sammudes meie riikide julgeoleku kaitsmiseks," lausus Valgevene riigipea.

Kõnelused keskendusid tema sõnul peamiselt julgeolekule. "Me rääkisime palju julgeolekust ja mitte ainult seoses selle traagilise vahejuhtumiga," lausus Lukašenko 10 inimelu nõudnud Peterburi metrooplahvatusele viidates.

Valgevene president ütles, et palus Putinil mitte unustada Minski ajal, kui ta arendab suhteid suurte riikidega. "Vahetasime mõtteid suhete üle Ühendriikidega ja sellest, kuidas neid arendada. Palusin Vladimir Vladimirovitšil mitte unustada Valgevenet suurte riikidega suhete arendamise ajal," lausus ta.

Lukašenko boikottis erimeelsuste tõttu viimast Euraasia Majandusliidu tippkohtumist.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: