Peterburi terrorirünnakus kahtlustatav on Kõrgõzstanist pärit noormees ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1491290220000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Vene juurdluskomitee ütles teisipäeval, et Peterburi metrooplahvatuse taga oli 22-aastane Kõrgõzstanist pärit Venemaa kodanik Akbaržon Džalilov, kes pani metroosse ka teise pommi, mis suudeti kahjutuks teha.

Biškeki kinnitusel on 1995. aastal Oši linnas sündinud usbeki mehe nimi Akbardžon Džalilov, vahendasid venekeelne BBC, Yle, Interfax jt.

Džalilov oli saanud naturalisatsiooni korras Venemaa kodakondsuse.

"Uurijad tuvastasid mehe, kes õhkis Peterburi metroovagunis pommi. See oli Akbaržon Džalilov," ütles juurdluskomitee avalduses ja lisas, et teise jaama paigutatud teiselt lõhkekehalt leiti Džalilovi "geneetilisi jälgi".

Džalilovit peab enesetapuründajaks ka Kõrgõzstani julgeolekuamet.

Kõrgõzstani julgeolekuteenistuse teatel teevad nad juhtumi asjus Vene kolleegidega tihedat koostööd.

Õiguskaitseorganite allikatele viitavad Vene uudisteagentuurid Interfax ja TASS teatasid juba varem, et esialgsetel andmetel sai suitsiiditerroristiks olnud 22-aastane Džalilov plahvatuse käigus surma.

Telekanali NTV allikate kohaselt käis Džalilov selle aasta alguses kodumaal, kus ta võis radikaliseeruda ja mis võis tõuke anda rünnaku korraldamiseks. Allikate hinnangul muutus Džalilov pärast reisi kinniseks ja vaikseks.

Politsei asus rünnakutejärgsetel tundidel otsima kahte kahtlusalust, kuid uurijad ütlesid teisipäeval, et rünnaku pani toime üks enesetapupommar, kes osutus Džaliloviks.

Varem levis Vene meedias ka valvekaamera pilt ühest habemega mehest, kelle näol olev olnud tegu kahtlustatavaga. See informatsioon aga osutus ennatlikuks, sest Interfaxi andmetel oli pildile jäänud mees ise politseisse tulnud ning teda enam kahtlustavaks ei peeta.

Juurdluskomitee usub, et plahvatuse korraldas suitsiiditerrorist

Venemaa juurdluskomitee teatas teisipäeval, et plahvatuse võis esile kutsuda mees, kelle kehaosi leiti metroorongi kolmandast vagunist.

"Tema isik on kindlaks tehtud, kuid praegusel hetkel me andmeid tema kohta ei avalikusta," seisab pressiteates.

Hiljem kinnitas juurdluskomitee, et DNA-testide kohaselt oli plahvatuse korraldanud suitsiiditerroristiks just Džalilov.

Tema DNA jälgi leiti muuhulgas ka kotilt, milles asus teine, plahvatamata jäänud lõhkeseadeldis. Nimetatud lõhkeseadeldis leiti Ploštšad Vosstanija metroojaamast ja selle plahvatamine õnnestus võimudel ära hoida.

Esmaspäeva pärastlõunal leidis Peterburi metroos, jaamade Tehnologitšeski Institut ja Sennaja Ploštšadd vahel, aset plahvatus mille tagajärjel hukkus 14 ja sai vigastada ligi 50 inimest.

11 inimest suri sündmuskohal ja ülejäänud kolm hiljem - üks kiirabiautos ja kaks hiljem haiglas. Haiglaravil viibib endiselt 49 viga saanud inimest.

Peterburi linnavalitsus ütles, et surmasaanute seas on ka välismaalasi, kaasa arvatud Valgevene, Kasahstani ja Usbekistani kodanikke. Kasahstani välisministeerium on öelnud, et rünnakus sai surma üks kasahh.

Peterburis on juhtunu tõttu kuulutatud välja kolmepäevane lein.

Ükski rühmitus pole veel rünnaku eest vastutust võtnud.

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: