Lukašenko välistas Valgevene liitmise Venemaaga

Valgevene president Aleksandr Lukašenko.
Valgevene president Aleksandr Lukašenko. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Valgevene president Aleksander Lukašenko välistas reedel Valgevene liitmise Venemaaga ja ütles, et ülekaalukas enamus Valgevene kodanikke on selle vastu.

Kui valgevenelastelt täna referendumil küsitaks, "hääletaks 98 protsenti kahe riigi ühendamise vastu - või selle vastu, milles paljud Venemaal näevad Valgevene Venemaa osaks saamist", ütles Lukašenko.

Venemaa on Valgevene lähim liitlane ja riigid on moodustanud tihedate kaubandussuhete ja sõjalise koostööga "liitriigi".

Viimastel kuudel on hakanud levima jutud, et Vene president Vladimir Putin survestab naaberiiki tugevamalt lõimuma eesmärgiga luua ühine riik.

See annaks Putinile võimaluse võimule jääda, kui tema neljas ametiaeg Vene presidendina 2024. aastal lõppeb.

Kreml on sellised väited tagasi lükanud.

Lukašenko väljendas reedel samuti veendumust, et Vene võimudel ei ole kavas Valgevenet Venemaaga liita.

"Ma ei ole kunagi kuulnud ambitsioonidest, või vähemalt mitte Vene presidendilt, et oleks vaja Valgevene Venemaaga ühendada või tema osaks muuta. Isegi selliseid tundeid ei ole. Ma oleksin seda tunnetanud," ütles Lukašenko Minskis ajakirjanikega kohtudes.

"Sestap ütlen teile siiralt ja ausalt, et Valgevene neelamise kavatsust ei ole," lisas president. 

Lukašenko sõnul ei ole Valgevene ühiskonnas ka venevastast meelsust.

"Uus põlvkond on üles kasvanud ja vanem generatsioon on aru saanud, et me võime elada ja teha koostööd hoopis teistsuguses vormis - sõprade ja perekonnana," ütles ta. 

"Täna tahavad valgevenelased olla Venemaaga koos, aga elada omas kodus. Kas see on halb?" küsis president. 

"Minu arvates tuleb jätkata seda teed ja seda küsimust Vene presidendiga arutades jõudsime me ühisele arusaamisele, et praegusele olukorrale ei maksa survet avaldada, et ei ole vaja samme, mis seda kahjustavad," sõnas ta. 

Lukašenko välistas ka Ukraina stsenaariumi - vähemalt nii kaua, kui tema võimul on.

"Venemaa on tõsises mures; ta ei taha Valgevenet kaotada ega taha ka siin riigipööret korraldada. Ma olen selles veendunud," ütles president.

"Kui ta meid (inforuumis) ründab, siis on see rumal, sest ta ei tunne Valgevene olukorda. Ukrainas juhtunu ei ole Valgevenes võimalik. Ja seda ei juhtugi, vähemalt mitte nii minu ajal," ütles Lukašenko. 

Lukašenko: rakettide vastuvõtmine oleks Ukraina riiklusele katastroof

Lukašenko väljendas reedel veendumust, et Ukraina ei tohi oma alale rakette paigutada.

"Praegu hakati laiali määrima küsimust keskmaarakettide paigutamisest Ukrainasse. (...) Mitte mingil juhul ei tohi astuda selles suunas samme, sest see võib tõepoolest lõppeda katastroofiga Ukraina riiklusele," ütles Lukašenko Minskis kohtumisel meediaga. 

Valgevene president rõhutas, et "kui Ukrainasse paigutatakse sellised raketid, on see katastroof, sest Venemaa ei saa sallida selliseid rakette seal".

Tema sõnutsi ollakse Minskis Moskva sellise seisukohaga täielikult nõus.

"Mul on asju, mida ei avaldata, ja need tekitavad muret ka Valgevene pärast. Ei tahaks, et Emakeses-Euroopas puhkeks, Jumal hoidku, piiratud ulatusega tuumasõda," lisas Valgevene riigipea. 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: