Ansip: aprillirahutustes osalesid Venemaa spetsialistid

Aprillirahutuste-aegne peaminister, nüüdne Euroopa Komisjoni asepresident Andrus Ansip tõdes, et pronkssõduri teisaldamisele 2007. aastal alternatiivi polnud, sest eriteenistuste hinnang ütles, et pronkssõdur tuleb Eesti vabariigi pealinna südamest varem või hiljem ära viia.
Ansip rääkis usutluses Postimehele, et pidevate konfliktide allikaks olnud pronkssõduri õige koht on surnuaial, kus leinav sõdur mälestab kõiki sõjas langenud inimesi.
"Seal on sõnumiks lein. Tõnismäel oli tal seos meile mitte kõige sõbralikuma riigi ja nende propagandaga," tõdes Ansip.
Ansipi kinnitusel sai hiljem teatavaks, et Tallinnas olid sel hetkel kohal Venemaa massirahutustele spetsialiseerunud ohvitserid.
"Me teame, et inimene, kes pidi dokumenteerima neid sündmusi, osutus FSB agendiks, lukustas end WC-sse, jõi ennast purju (jutt käib riigireetur Aleksei Dressenist)," märkis Ansip.
Ansipi sõnul oli Eesti riik sellisteks sündmuste arenguks siiski valmistunud.
"Aga need, kes ütlevad, et meie riik ei olnud ette näinud sellist sündmuste käiku, eksivad rängalt, sest me ei oleks ju ilmaasjata juba kaks nädalat varem toonud 780 politseinikku väljastpoolt Tallinna meie pealinna. Muidugi nägime ette, et sündmused võivad mingiks hetkeks kontrolli alt välja minna," ütles Ansip.
2007. aasta 26. aprillil Tallinnas ja mitmes Ida-Virumaa linnas mitu päeva kestnud massikorratused said alguse Tallinnas Tõnismäel asunud pronkssõduri teisaldamisest.
Toimetaja: Marek Kuul