Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kaitseväes alustab paari aasta jooksul tööd küberväejuhatus

Väejuhatuse moodustamisega alustatakse järgmise aasta suvel.
Väejuhatuse moodustamisega alustatakse järgmise aasta suvel. Autor/allikas: kaitsevägi

Kaitseministeeriumi valitsemisala arengukavast lähtuv kaitseväe küberväejuhatuse loomine peaks detailideni selgeks saama tänavu suvel, mil valmib väejuhatuse moodustamise rakendusplaan.

Küberväejuhatuse moodustamisega alustatakse 2018. aasta augustis, pärast Ühendkuningriigi lahingugrupi integreerimist 1. jalaväebrigaadiga ja suurõppuse Siil läbiviimist 2018. aasta I pooles. Kaitsevägi on seadnud eesmärgiks lõpetada struktuurimuudatusega seotud tegevused 2019. aasta augustiks.

Kuni NATO küberkaitsekoostöö keskuse vajadustele vastava taristu valmimiseni paiknevad väejuhatuse allüksused erinevatel kinnistututel kaitseväe peastaabi territooriumil ja staabi- ja sidepataljoni praeguses asukohas.

Pärast keskuse suurusele vastava "kodu" leidmist kolib küberväejuhatus staabi- ja sidepataljon praegustesse Mäekasarmutesse Filtri teel.

NATO küberharjutusvälja tarbeks renoveeritakse ja sisustatakse NATO ühisrahastuse ja Luxembourgi sihtotstarbelise investeeringu abil üks korrus kaitseministeeriumi kõrval asuvast hoonest.

Väejuhatuse detailne struktuur ja koosseisutabel täpsustub hiljemalt 2017. aasta suveks, kui kaitseväe juhatajale esitatakse kinnitamiseks "Küberväejuhatuse moodustamise rakendusplaan". Juba praeguseks on selge, et küberväejuhatuse ülemal on maksimaalselt kuus vahetut alluvat.

Väejuhatuse ülesannete täitmisel, eelkõige küberoperatsioonide ja arendustegevuste läbiviimise, kaasatakse võimalikult palju ajateenijaid, reservväelasi ja kaitseliidu küberkaitse üksuse vabatahtlikke.

Väejuhatuse rakendumisega lisandub praegusele siderelvaliigi isikkoosseisule järgmise kümne aasta jooksul täiendavalt 25 ametikohta lisanduvate ülesannete täitmiseks.

Struktuuride ümberkorraldamisega võib mõne praeguse relvaliigi teenistuja ametikoha profiil muutuda, kuid kindlasti ei koondata inimesi, kinnitab kaitsevägi oma aastaraamatus.

Küberväejuhatuse põhiülesanne on korraldada ja operatsiooni läbi viia küberruumis kaitseministeeriumi valitsemisala teiste ülesannete toetuseks.

Väejuhatuse korraldab juhtimistoetuste nii rahu- kui ka sõjaajal. Täiendavalt planeerib ja harjutab väejuhatus küberruumis ründeoperatsioonide läbiviimist, toetab infooperatsioonide läbiviimisel kaitseväe peastaapi, korraldab relvaliigi väljaõpet ning arendustegevus.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: