Euroopa riigid ei allkirjasta Siiditee ühiste kavatsuste protokolli ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1494841500000 | amCalendar}}
Foto: Bobby Yip/Reuters/Scanpix

Euroopa riigid, teiste seas Eesti, keelduvad allkirjastamast ühiste kavatsuste protokolli Hiina Siiditee kohtumisel.

Anonüümseks jääda soovinud diplomaat ütles uudisteagentuurile AFP, et dokumenti salgavate riikide seas on Eesti, Prantsusmaa, Saksamaa, Kreeka, Portugal ja Ühendkuningriik.

Siiditee kohtumisest võtab osa 30 riiki üle maailma ning arutatakse Hiina Siiditee plaani, mille raames loodab Peking taastada iidsed kaubateed Aasia, Euroopa ja Aafrika vahel.

Diplomaadi sõnul leppisid Euroopa riigid kokku, et ei toeta teksti praegusel kujul, sest nende hinnangul pole piisavat läbipaistvust hanke ja keskkonnanõuete osas.

Hiina avalikustas dokumendi osalistele alles möödunud nädalal, sõnades, et seda ei saa muuta.

Saksa majandusminister Brigitte Zypries sõnul on Saksamaale tähtis, et Hiina uue siiditee majandusvöö (OBOR) initsiatiivi alla käivad projektid oleksid läbipaistvad ja vastaksid rahvusvahelistele standarditele. "Ma arvan, et selles vallas on palju arenguruumi," märkis Zypries.

Hiina president kutsus maailma liidreid tõrjuma protektsionismi

Hiina president Xi Jinping kutsus esmaspäeval maailma liidreid tõrjuma protektsionismi.

Xi esitas üleskutse Pekingis Siiditee foorumi teisel päeval ligi 30 riigipeale ja valitsusjuhile.

"Me peame püüdlema tulemustele suurema avatuse ja koostöö kaudu, vältima killustumist, hoiduma pidurdavate künniste seadmisest koostööle ning tõrjuma protektsionismi," ütles Xi.

Siiditee foorumit pühapäeval avades lubas Hiina president investeerida täiendavalt 124 miljardit dollarit plaani, mis hõlmab tohutut sadamate, raudteedel maanteede ja tööstusparkide võrgustikku.

Hiina Arengupank on juba eraldanud 890 miljardit dollarit umbes 900 projektile.

Hiina algatus ühendab 65 riiki, kus elab 60 protsenti maailma inimestest ja mis annavad umbes kolmandiku maailma sisemajanduse koguproduktist.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: