Duterte lubas ignoreerida kohtuvõime sõjaseisukorra jõustamisel

Filipiinide president Rodrigo Duterte.
Filipiinide president Rodrigo Duterte. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Filipiinide president Rodrigo Duterte lubas ignoreerida riigi ülemkohut ja kongressi sõjaseisukorra jõustamisel riigi lõunaosas, hoolimata põhiseaduses sätestatud tingimustest.

End äärmusrühmituse Islamiriik (IS) liitlasteks nimetanud relvastatud mässuliste teisipäevane rünnak valdavalt moslemitest elanikega Marawi linnas sundis president Rodrigo Dutertet riigi lõunaosas sõjaseisukorda kehtestama.

Riigi lõunaosas asuvas Mindanao regioonis elab umbes 20 miljonit inimest.

"Kuni politsei ja relvajõud pole öelnud, et Filipiinidel on turvaline, jääb sõjaseisukord kehtima. Ma ei kuula selles küsimuses teisi. Ülemkohus, kongress, nad ei viibi siin," ütles Duterte sõduritele laupäeval.

"Kas nemad on siin suremas ja verd kaotamas, veritsemas, kuna pole abi, pole tuge? Ei, need ei ole nemad," ütles president.

Filipiinide põhiseaduses on sätestatud piirangud sõjaseisukorrale, et välistada diktaator Ferdinand Marcose režiimi kuritegude kordumist, kes kukutati võimult 1986. aastal.

Põhiseadus näeb ette, et kongress kiidaks heaks sõjaseisukorra kehtestamise ja piiraks sõjaväerežiimi 60 päevani. Selle pikendamiseks peab riigipea saama heakskiidu kongressilt.

Samuti on ülemkohtul õigus otsustada sõjaseisukorra seaduslikkuse üle.

Duterte lubas reedel sõduritel sooritada läbiotsimisi ja vahistamisi ilma vastavate orderiteta. Presidendi avaldus läks aga vastuollu valitsuse avaldusega, mille järgi ei tohi kedagi vahistada ega läbi otsida ilma tsiviilkohtult saadud loata.

Toimetaja: Marek Kuul

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: