Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

UNICEF: Mosuli lääneosas on lõksus umbes 100 000 last

Mosuli lääneosast põgenenud tsiviilelanikud 3. juunil.
Mosuli lääneosast põgenenud tsiviilelanikud 3. juunil. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

ÜRO lastefond UNICEF hoiatab, et Iraagi suurlinnas Mosulis peetava lahingutegevuse tõttu on otseses ohus tohutu hulk lapsi.

UNICEF-i esindaja Iraagis Peter Hawkins ütles uudisteagentuurile Associated Press antud kommentaaris, et Mosuli vanalinnas ja teistes linna piirkondades, mida kontrollib endiselt äärmusrühmitus ISIS, üritab erakordselt rasketes oludes ellu jääda umbes 100 000 tüdrukut ja poissi, vahendas Yle.

Lastel pole valitsusvägede ja nende liitlaste poolt ümber piiratud Mosuli lääneosast põgeneda õnnestunud ning suur puudus on nii toidust, veest kui ka ravimitest. Samuti on oht sattuda ISIS-e snaipri ohvriks või vastaspoolte tulistamise vahele.

Selliseid juhtumeid on olnud juba palju, kuid täpsemat statistikat tsiviilelanikest ohvrite, sealhulgas laste kohta pole terroriorganisatsiooni käes oleva linnaosast võimalik saada.

ÜRO andmetel on ISIS-e käes olevas Mosuli osas kokku umbes 200 000 tsiviilisikut.

Pealetung endiselt ISIS-e käes olevale Mosuli lääneosale algas veebruari lõpus ning valitsusvägedel on õnnestunud terroriorganisatsiooni käest tagasi vallutada mitmeid linnaosi.

Olukorra muudab aga keeruliseks asjaolu, et piirkonnas on tiheda asustusega elamukvartalid ning ISIS kasutab tsiviilelanikke teadlikult inimkilbina. Inimesed, kellel on õnnestunud konfliktitsoonist põgeneda, on inimkilbina kasutamise asjaolu kinnitanud, kuid nad on öelnud ka seda, et Iraagi ja USA juhitud koalitsiooni õhurünnakud on toonud kaasa rohkelt tsiviilohvreid ning purustanud elumaju. Põgenikud on rääkinud, et samal ajal hukkavad ISIS-e võitlejad inimesi, kes ümber piiratud linnaosast põgeneda üritavad.

ISIS-e Iraagi tiiva kõige tähtsamaks kantsiks oleva Mosuli idaosa õnnestus valitsusvägedel tagasi vallutada juba jaanuaris.

Mosul on Iraagi suuruselt teine linn, kus ISIS-e juht Abu Bakr al-Baghdadi kuulutas 2014. aastal välja "kalifaadi".

Enne ISIS-e rünnakut 2014. aasta suvel elas linnas kuni poolteist miljonit inimest. Väidetavalt lahkus siis Mosulist vähemalt 190 000 elanikku ning inimesi on pärast seda Mosulist regulaarselt põgenenud, eriti palju inimesi hakkas linnast lahkuma pärast seda, kui valitsusväed tagasivallutamiseks pealetungi alustasid ning lahingutegevus elamurajoonidesse jõudis. 

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: