Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

May: Brexiti läbirääkimised algavad kavakohaselt paari nädala jooksul

{{1497157800000 | amCalendar}}
Suurbritannia peaminister Theresa May.
Suurbritannia peaminister Theresa May. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Suurbritannia alustab Euroopa Liidust lahkumise läbirääkimisi kavakohaselt järgmise paari nädala jooksul, ütles laupäeval peaminister Theresa May Saksamaa liidukantsler Angela Merkelile.

"Peaminister kinnitas oma kavatsust alustada kõnelusi kavakohaselt paari nädala jooksul," ütles May eestkõneleja.

Euroopa Liit hoiatas reedel, et Suurbritannia lahkumiskõnelused ei pruugi alate varem kokku lepitud 19. juunil, sest Briti valitsus kaotas parlamendienamuse.

Brüssel oli määranud Brexiti-kõneluste alguskuupäevaks 19. juuni, aga nüüd on mitu kõrget ametiisikut öelnud, et see on kahtlane, sest May plaan ennetähtaegsete valimistega enamust suurendada ja läbirääkimispositsiooni tugevdada kukkus läbi.

EL-i Brexiti-läbirääkija Michel Barnier andis mõista, et EL-i liikmesriigid on protsessi algusaja küsimuses paindlikud.

Euroopa Parlamendi suurima saadikurühma juht ja Saksa kantsleri Angela Merkeli tähtis liitlane Manfred Weber ütles, et May põhjustas kaose.

"EL on ühtne, Ühendkuningriik on sügavalt lõhenenud. Peaminister May tahtis stabiilsust, kuid viis selle asemel oma riigi kaosesse," ütles paremtsentristliku Euroopa Rahvapartei juht Twitteris.

"Brexiti-kell tiksub. Sestap vajab Ühendkuningriik kiiresti valitsust. Läbirääkimiste algusaeg on lahtine."

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker manitses reedel samuti Suurbritanniat mitte viivitama Euroopa Liidust lahkumise kõneluste algusega, ehkki peaminister Theresa May konservatiivid ei saanud parlamendienamust.

Toorid jäid neljapäevastel valimistel ilma absoluutsest enamusest ja moodustavad uue valitsuse Põhja-Iirimaa Demokraatliku Unionistliku Parteiga (DUP).

Toorid ja DUP jätkavad kõnelusi järgmisel nädalal

May jätkab kõnelusi Põhja-Iirimaa Demokraatliku Unionistliku Parteiga (DUP) konservatiivse valitsuse moodustamise üle järgmisel nädalal.

Varem teatas valitsus juba Põhja-Iirimaa parteiga kokkuleppele jõudmisest.

"Peaminister kõneles täna DUP-ga usaldus- ja toetusleppe sõlmimise üle parlamendi naasmisel järgmisel nädalal," teatas Downing Street, viidates leppele, millega DUP toetaks valitsust ametlikku koalitsiooni moodustamata.

"Me tervitame iga sellist kokkulepet, sest see pakub stabiilsust ja kindlust kogu riigile, kui me alustame Brexiti ja muuga.".

Peaminister on lubanud Brexiti-kõnelusi Euroopa Liiduga alustada kavakohaselt.

DUP-i teatel olid kõnelused "positiivsed". Unionistid ei täpsustanud, milliseid järeleandmisi nad soovisid, ent paljude poliitikute seas on kasvanud mure muu hulgas aborti ja geiabielusid vastustava ultrakonservatiivse partei kasvava mõju pärast.

Opositsioon on kutsunud Mayd tagasi astuma ning ka konservatiivide seas on neid, kes tema lahkumist soovivad.

Konservatiivid kaotasid oma parlamendienamuse neljapäeval peetud ennetähtaegsetel valimistel, millega May lootis oma mandaati hoopis tugevdada, ja vajavad nüüd parlamendihääletustel kümne ultrakonservatiivse DUP-i seadusandja toetust.

Toimetaja: Karin Koppel

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: