Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kanal 2 ja TV3 lahkuvad samal ajal vabalevist

{{1498028940000 | amCalendar}}

Eratelekanalid Kanal 2 ja TV3 lahkuvad 1. augustil vabalevist, mis jätab kümned tuhanded vaatajad nende programmidest ilma või sunnib ostma tasulise teenuse.

Kanal 2 teatas kolmapäeva hommikul, et jääb ka edaspidi Eesti kõige suurema levialaga MUX1 võrku ning senistel tasuta telepilti vastu võtnud klientidel on võimalik enne kanali vabalevist lahkumist ühineda Starman ZuumTV, Viasati või Telia teenustega või valida endale sobiv kaablioperaator, teatas Eesti Meedia.

Kanal 2 omaniku Eesti Meedia juhatuse esimees Sven Nuutmann põhjendas Kanal 2 vabalevist lahkumist sellega, et Eesti teleturg vajab struktuurseid muutusi ning telereklaami hinnad peavad hakkama tõusma.

“Praegune olukord, kus meediaagentuuride tegevuse läbi on telereklaami hinnad ebamõistlikult madalale surutud, ei ole enam jätkusuutlik,” ütles Nuutmann. “Ainus võimalus säilitada kohalikul omatoodangul põhinevat programmi on kanali toimimist optimeerida".

Eesti Meedia sisu- ja programmidirektor Hanno Tomberg ütles, et kõigil, kellel on praegu võimalik Kanal 2 programmi näha, näevad seda ka edaspidi, kui on valinud endale sobiva operaatorfirma. “Oleme kõikide operaatorite põhipaketis jätkuvalt kättesaadavad ja suudame ka tulevikus pakkuda paremat kvaliteeti HD pildi näol, mis jõuab täna vaid tasuliste klientideni,” ütles Tomberg.

Juba varem on vabalevist lahkunud Eesti Meedia telekanal Kanal 11.

Ka TV3 lahkub

TV3 juht Priit Leito teatas mõni tund hiljem Delfi vahendusel, et ka nemad plaanivad vabalevist lahkuda 1. augustist.

"Me mõistame täielikult Kanal 2 otsust. Praegused majanduslikud hoovused mõjutavad tugevalt kommertskanaleid. Programmikulud kasvavad pidevalt ja kuskilt tuleb leida võimalusi kokku hoida," rääkis Leito.

"Ka meie saatsime veebruaris Levirale teate, et lahkume vabalevist. Lahkumine toimub 1. augustil ning oluline on toonitada, et 90 protsenti meie kliente see kuidagi ei mõjuta," sõnas ta.

Küsimusele, kas plaan vabalevist lahkuda tuli uutelt omanikelt, vastas Leito eitavalt. "See ei ole kuidagi uute omanikega seotud. Plaan oli juba 2017. aasta eelarvesse sisse kirjutatud ning oleme seda kavatsenud alates eelmise aasta septembrist."

Eri andmetel vaatab vaid tasuta õhu kaudu levivat telepilti 10-12 protsenti Eesti televaatajatest. Valdav osa ostab teenust mõne operaatorfirma Telia, Starmani, STV või Viasati käest ja neid eesootav muudatus ei puuduta.

Levifirmad ruttasid kliente püüdma

Mitmed suuremad levifirmad ruttasid kohe pärast Eesti Meedia teadet praegusi ja võimalikke uusi kliente teavitama.

"Starmani kanalivalikusse jäävad Kanal2 kõikidesse pakettidesse alles ka vabalevist lahkumise järel ning seda kanalit saab vaadata kõikjal Eestis ka edaspidi,“ ütles Starmani toodete ja teenuste osakonnajuht Silver Soomre. "Kanal2 vabalevist lahkumine ei mõjuta ei kaabelvõrgu ega üle õhu levivate TV-teenuste kliente."

Telia Eesti meelelahutuse ja multimeedia valdkonna juht Karl Anton kinnitas, et sõltumata Kanal 2 otsusest vabalevist lahkumise osas saavad Telia kliendid endiselt jälgida nii Kanal 2, TV3 kui ka teisi populaarseid telekanaleid.

Vara: oleksin oodanud kanalite vabalevist lahkumist juba aastate eest

Eesti Ringhäälingute Liidu juhatuse esimees Toomas Vara sõnas Kanal 2 otsuse peale vabalevist lahkuda, et on isegi üllatav, et see nii kaua aega võttis.

"Pigem mina endise telejuhina, kes ise on neid arvutusi teinud, ma pigem ütleks, et ma imestan veidi, et see on võtnud nii palju aega," ütles Vara BNS-ile.

Vara prognoosis, et Kanal 2 lahkumisele võiks järgneda ka TV3 samasugune otsus. "TV3 saab nüüd pigem julgust, kui suur on ees julgenud selle sammu ära teha, siis ma usun küll, et pigem juhtub see varem kui hiljem," ütles Vara.

Kui varem oli kanalite vabalevis püsimine seotud selle suhteliselt suure kasutajaskonnaga, on see Vara sõnul kogu aeg aina vähenenud. "Ümardades 10 protsenti on praegu selline piir, et ma oleks oodanud küll, et see tehakse juba aasta või paar tagasi ära," sõnas ta.

Milliseks võiks Kanal 2 ja TV3 lahkumise järel kujuneda vabalevis püsimise hind Eesti Rahvusringhäälingu (ERR) jaoks, on Vara sõnul põnev küsimus.

"Olgem ausad, riigil on seal omad hoovad ka, riik on ju endiselt Levira omanike sees. Aga mis juhtub ERR-i tasudega, seda ma ei oska öelda," lausus ta.

Samas veel mõned aastad tagasi teenis Levira Vara sõnul kasumimarginaale, millest võiksid unistada ka Microsoft või Apple, nii et ruumi tasusid ERR-i jaoks madalal hoida võiks ettevõttel justkui olla.

Seda, et telekomifirmad võiks kanalite vabalevist lahkudes oma teenusepakettide hinda tõsta, Vara ei uskunud.

"Pigem vastupidi, nad üritavad need praegu veel vabalevis olevad inimesed kätte saada. Ma arvan, et seal võiks juhtuda see, et nad teevad väga täpselt suunatud pakkumised neile inimestele, kes tahavadki vaadata harjumuspäraseid eestikeelseid kanaleid," rääkis Vara.

Levira: vabalevi hindu rohkem alandada pole võimalik

Levira AS-i juhatuse esimehe Tiit Tammiste sõnul kestsid läbirääkimised Kanal 2 ja TV3 vabalevis jätkamise teemadel pikka aega ning ettevõtte on oma kulusid kokku tõmmanud, kuid hindu rohkem alla tuua pole võimalik.

"See on väga selgelt kanalite äriline otsus ja nende ärimudeli teema, Levira ja kanalitevaheline hinnateema ei ole see kuskilt otsast," ütles Tammiste BNS-ile, lisades kanalite ostus on tehtud hoopis teistest alustest lähtudes, kui kulud Levirale.

Tammiste sõnul jätkub Levira koostöö Kanal 2 ja TV3-ga teiste teenuste osas. "See teenuste portfell, mida me kanalitele osutame, on oluliselt laiem nii Eesti Meediale kui TV3 grupile," ütles Levira juht. "Kindlasti teistes valdkondades jätkame koostööd ja kindlasti meil on ka plaane igasugu uute teenuste jaoks, mida me läbi räägime," sõnas ta.

Läbirääkimisi vabalevis jätkamise osas pidas Levira kanalitega Tammiste sõnul pikka aega.

"Oleme vastu tulnud seal, kus võimalik, aga meie võimalused on väga lõplikud," ütles Tammiste. "Kogu vabalevivõrk on tehniliselt üsna keerukas, siin on 22 masti, lisaks muud antennikohad - siin on tehnoloogia, siin on antennid, siin on inimesed, kes valvavad seda, et eetrisse pause ei tekiks. Sel on tegelikult oma lõplik kulu, me ei saa ühele kanalile teha hinnaalandust teiste kanalite arvelt, see ei tule kõne allagi. Oleme ka oma kulusid kokku tõmmanud ja läbi rääkinud, aga siiski see on lõplik piir, kuhu maani me võime minna."

"Aasta-aastalt on Levira oma portfelli lisanud teisi teenuseid ja see tähendab seda, et selle vabalevi osakaal kogu meie käibest on kogu aeg vähenenud," märkis Tammiste, lisades, et Kanal 2 ja TV3 vabalevist lahkumise otsus olulist mõju ettevõtte majandustulemustele ei avalda.

Vastuseks küsimusele, et kas kanalite lahkumine ja uute asemele mitte tulemine toob kaasa hinnatõusu teistele vabalevis olevatele kanalitele, ütles Tammiste, et "me väga loodame, et ei too".

Tammiste sõnul turg kohta tühja ei salli ja kindlasti on kas rahvusvahelised kanalid või kohalikud kanalid, mis võiksid Kanal 2 ja TV3 asemele tulla. "Soomes täna on sellel maapealse levi platvormil ligikaudu 50 kanalit, millest 20 on vabalevis. Soomes on ka hästi palju hajaasutustust, kuskilt otsast nad näevad, et see mudel on jätkusuutlik, nii et usume, et keegi kindlasti oma ärimudeliga jõuab sinnamaani, et ta leiab, et vabalevi on tema jaoks kasulik ja ta tuleb siia."

Küsimusele, kas Levira on mõne ettevõttega sel teemal juba ka konkreetsemaid läbirääkimisi pidanud, ütles Tammiste, et ta ei saa seda kommenteerida.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: