Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Tõstamaa vallavolikogu läheb sundliitmise vastu kohtusse

{{1499754060000 | amCalendar}}
Foto: Pärnu Postimees/Scanpix

Tõstamaa vallavolikogu otsustas, et vaidlustab kohtus valitsuse määruse, mille kohaselt liidetakse vald haldusreformi käigus Pärnu, Paikuse ja Audruga.

Valdade sundliitmise käigus saaks Tõstamaast sügisest alates Pärnu linnaosa, kuid kohalikud on mures, sest linn on tegelikult 50 kilomeetri kaugusel ja kardetavasti on valla osalus tulevases linnavalitsuses väga väike.

Seetõttu otsustas vallavolikogu üksmeelselt, et vald valitstab Tallinna halduskohtus valitsuse määruse ja taotleb jääda iseseisvaks.

Vallavolikogu esimees Janek Jaansoo sõnul olid ühinemisläbirääklimised Pärnuga üsna konstruktiivsed.

"Kui võtta uut volikogu, siis maapiirkond saab kaheksa kohta ja linn saab 31. see tähendab, et enamus otsuseid teevad n-ö linnamehed ning teevad otsuseid eelkõige lähtudes linna huvidest," märkis Jaansoo.

Jaansoo sõnul võeti volikogus kuulda rahva häält, sest rahvaküsitluse tulemused näitasid seda, et tõstamaalastel on väga suur soov iseseisvaks jääda.

Tõstamaa vallavanem Toomas Rõhu on sama meelt, et Pärnuga liitumine oleks ebaloogiline.

"Üks on ikkagi tiheasustusega ja teine on tüüpiline maapiirkond. Kui juhtimine viia eemale linna, siis ei ole selge, mis sellest paremaks läheb ja pigem võib olla vastupidi," nentis ta.

Valda hakkab kohtus esindama aktsiaselts Advokaadibüroo TGS Baltic.

Pärnu linnas ollakse Tõstamaa kohtusse mineku suhtes äraootaval seisukohal. "Mis Pärnu linna puudutab, siis meie oleme oma ühinemislepingu kolme osapoole vahel alla kirjutanud, kuid meil on valmisolek ka Tõstamaa sinna kaasata," ütles Pärnu abilinnapea Meelis Kukk "Aktuaalsele kaamerale".

Tõstamaa volikogu otsustas, et sügisestel valimistel moodustatakse vallas üks valimisringkond, kus valitakse üheksaliikmeline volikogu.

Vallaelanikud kardavad identiteedi kadumist

Tõstamaa valla elanikud arvavad, et sundliitudes nende identiteet kaob ning valla esindatus tulevases Pärnu linnavolikogus saab olema liiga väike, et kohalike heaolu eest seista, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Tuhande kolmesaja elanikuga Tõstamaa valla inimesed on murelikud, sest juba sügisel peaks vallast Pärnu osa saama. Vald toimib elanike arvates aga praegugi väga hästi. Pealegi jääb Pärnu 50 kilomeetri kaugusele.

"Meil on oma perearstid olemas, vanadekodu on olemas, koolimaja, mõisahoone on, mis on korda tehtud, restaureeritud. Ma ei leia mingit vajadust, et me peaksime Pärnu alla minema," kommenteeris Märt.

"Kui Tõstamaast rääkida, siis palju head võib minna kaduma. Ja selline väga vägivaldne erinevate objektide kokkusurumine kindlasti ei too head ei Pärnule ega Tõstamaale," arvas Riin.

Üks võimalus oleks Tõstamaal olnud liituda Lääneranna vallaga. Selle keskuse Lihulaga on Tõstamaal aga vallavanema sõnutsi veelgi vähem ühist.

"Autootsad on ikka Pärnu poole. Eks me siin siis sellises piirkonnas oleme. Audru otsustas Pärnuga liituda ja Varbla otsustas liituda Läänerannaga, siis me olemegi siin sellises piirkonnas, kus me viit tuhandet ei saagi kokku," ütles Rõhu.

Toimetaja: Marek Kuul, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: