Pärnu abilinnapea sõnul poleks Tõstamaa vald üksi hakkama saanud

Foto: ERR

Tõstamaa vald kuulus nende omavalitsuste hulka, kes vabatahtlikust liitumisest keeldus ja vaidlustas sundliitmise kohtus. Vallavanem kinnitas toona, et vald saab iseseisvalt hakkama, kuid nüüd selgub, et valla rahaline olukord polnud kiita ning vald võttis veel eelmisel aastal 700 000 eurot laenu.

Pärnust 50 kilomeetri kaugusel asuv 1300 elanikuga Tõstamaa vald ei oleks saanud iseseisvana jätkata mingi valemiga. Ei aidanud ei Pärnu linnavolikogu, kus hääletati Tõstamaa Pärnuga sundliitmise vastu ega ka kohtusse pöördumine, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Nüüd on Tõstamaa, nagu Audru ja Paikusegi, Pärnu osavald. Et valla rahaline seis kiita pole, selgus siis, kui Pärnus hakati 2018. aasta eelarvet tegema.

Toonase vallavanema Toomas Rõhu pikk võitlus ja kinnitus valla hakkamasaamisest ei kannata rahanduse abilinnapea Meelis Kuke sõnul kriitikat.

"Minu jaoks on selline võitlus arusaamatu, eriti nüüd selgunud faktide baasil. Selles võitluses on üksjagu populismi ja ka idealismi ja olukorra mitte reaalset hinnangut just valla tolleaegsete juhtide poolt. /.../ Tõstamaa laenukoormus on üle ühe miljoni ja kui me vaatame 2018. aastast, siis rahaline auk on 200 000 euro piires," selgitas Kukk.

Tõstamaa valla põhitegevuse tulem oli 2016. aasta seisuga negatiivne. Vald võttis mullu laenu üle 700 000 euro, varasemaid laene maksis tagasi üle 300 000. Tänavu tuleb tagasi maksta 350 000 eurot.

Kukk ütles, et iseseisvana poleks vald kindlasti hakkama saanud, kuid suures omavalitsuses probleeme ei tule. Pärnu laenukoormus on 34 protsenti.

"Tõstamaa vald kindlasti poleks eraldiseisvana saanud teha sellises mahus investeeringuid või panustada igapäevaelu arengusse kui nüüd, mil ta on Pärnu linna osa," ütles Kukk.

Ta tõi näite 180 000-eurosest laenust, mille vald võttis mullu mitme objekti sihtfinantseerimiseks. Kaks kolmandikku sellest kulus aga valla igapäevakuludeks, sealhulgas liitumisega seotud väljamakseteks.

Tõstamaa osavallakogu esimees Toomas Rõhu ütles, et laenud pole nii suured kui Meelis Kukk väidab ja vald saanuks hakkama.

"Minu teada valla finantsseis ei olnud kesine, vaid normaalne - ma hindaksin seda nii. Meil korralised laenud olid alla 200 000. 180 000 oleks pidanud tagasi maksma," rääkis Rõhu ja kinnitas, et vald oleks iseseisvalt toime tulnud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: