Saaremaa seafarmis hukatakse 3200 siga ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1499765640000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Veterinaar- ja toiduamet (VTA) diagnoosis sigade Aafrika katku Saaremaal Orissaare vallas asuvas ligi 3200 seaga farmis, nakkuse tõkestamiseks kehtestati karantiin, sead hukatakse ja hoone desinfitseeritakse.

Taudi farmi jõudmise põhjuste selgitamiseks sõidavad kohale Eesti maaülikooli teadlased.

Kolmapäeval alustab AS Vireen taudistunud farmis sigade hukkamist ning korraldab ka hukatud loomade nõuetekohase hävitamise.

Taudipunktist 10 kilomeetri raadiusesse jääb veel üks samale omanikule kuuluv seafarm, mis on kõrgendatud tähelepanu all ning mida koheselt kontrollitakse.

Taudipunkti territooriumile tohivad siseneda ainult VTA volitatud isikud.

Maaülikooli teadlased aitavad epidemioloogilise uuringu käigus välja selgitada, kuidas haigustekitaja võis farmi pääseda.

Viimati kontrolliti farmi 7. juunil, kuid kontrolli hetkel puudusi ei leitud.

Veterinaar- ja toiduameti loomatervishoiu osakonna juhataja Harles Kauba sõnul tuleb teateid nakatunud metssigadest Saaremaal iganädalaselt.

"Taud on metssigadel endiselt laialt levinud ning ei näita hääbumise märke. Nii kodumajapidamistes kui suuremates seafarmides tuleb rangelt välistada sigade kokkupuude teiste koduloomade, metssigade ning võimaliku saastunud materjalidega. Väga oluline on koostöös jahimeestega viiruskoormuse vähendamine metsas läbi jahtimise ja leitud korjuste nõuetekohase käitlemise," ütles Kaup.

Esmaspäeval tuvastati mitmed sigade Aafrika katku juhtumid kodusigadel Leedus ja Poolas. Tänaseks on seakatk jõudnud 29 Poola seafarmi ja kaheksasse Leedu seafarmi.

Lätis on sel aastal tuvastatud kaks sigade Aafrika katku juhtumit kodusigadel.

Sigade Aafrika katk on jõudnud ka Tšehhisse, kus viirus on tuvastatud 24 metsseal.

Juuni lõpu seisuga on Eestis uuritud 6519 metssiga ning tuvastati 556 nakatunud siga. Saaremaal on selle aasta esimese kuue kuuga uuritud 1974 metssiga, kellest 203 olid sigade Aafrika katkule positiivsed.
Seega on Saaremaal kõigist kütitud ja metsast surnult leitud sigadest 10,3 protsenti sigade Aafrika katku nakatunud, samas kui ülejäänud Eestis on see protsent keskmiselt 7,8.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: