Põgenike kvoodisüsteemi vaidlustanud Slovakkia ja Ungari kaotasid kohtus

{{1504692360000 | amCalendar}}
Foto: AFP

Euroopa Liidu kõrgeim kohus lükkas kolmapäeval tagasi Ungari ja Slovakkia kaebuse kvoodiskeemi vastu, mis kohustab liikmesriike tuhandeid varjupaigataotlejaid vastu võtma.

"Kohus lükkab tagasi Slovakkia ja Ungari sammud asüülitaotlejate kohustusliku ümberpaigutamise esialgse mehhanismi vastu," seisab Euroopa Kohtu otsuses.

Kui Slovakkia välisministri sõnul kavatseb valitsus kohtuotsust austada, siis Ungari valitsus asus rünnakule, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Euroopa Kohtu otsus on ennekuulmatu ja vastutustundetu ning usume, et see otsus ohustab kogu Euroopa julgeolekut ja tulevikku. See otsus on vastuolus eurooplaste ja ungarlaste huvidega," kommenteeris Ungari välisminister Péter Szijjártó.

 

 

EL kiitis vastuolulise skeemi heaks kaks aastat tagasi, kui Euroopat tabas rängim rändekriis pärast Teist maailmasõda, kuid Ungari ja Slovakkia otsustasid kava blokeerimiseks teiste Ida-Euroopa riikide toel kohtusse minna.

Otsust esitades jättis kohus EL-i institutsioonidele õiguse reageerida tõhusalt ja kiiresti hädaolukorrale, mida iseloomustab sunnitud ümberasujate ootamatu sissevool.

Kohtu hinnangul ei olnud Euroopa Liidu Nõukogu kohustatud vaidlusalust otsust vastu võtma ühehäälselt, viidates Brüsseli otsusele paigutada 120 000 Süüriast ja teistest riikidest pärit varjupaigataotlejat ülekoormatud Kreekast ja Itaaliast ümber enamikku 28 liikmesriigist.

Tegemist on osaga skeemist 160 000 asüülitaotleja ümberpaigutamiseks.

Brüsseli ametnikud väidavad, et skeem on õiguslikult siduv ka kvootide vastu hääletanud liikmesriikidele, nagu Ungari, Slovakkia, Tšehhi ja Rumeenia.

Poola algselt toetas seda plaani, kuid on pärast parempoolse valitsuse võimuletulekut asunud seda teravalt vastustavale seisukohale.

Poola astus Euroopa Kohtus menetlusse Slovakkia ja Ungari nõuete toetuseks, samas kui nõukogu nõuete toetuseks astusid menetlusse Belgia, Saksamaa, Kreeka, Prantsusmaa, Itaalia, Luksemburg, Rootsi ja Euroopa Komisjon.

Euroopa Komisjoni rändevolinik Dimitris Avramopoulos kutsus kohtuotsuse valguses kõiki liikmesriike täitma oma osa solidaarsest kokkuleppest. Volinik möönis, et kuna suur osa Itaaliasse saabunud sisserändajatest ei vaja rahvusvahelist kaitset, on ümberpaigutamisele kuuluvate põgenike arv kokkulepitust märksa väiksem.

"Aga see ei muuda tõsiasja, et on endiselt tuhandeid inimesi, kes kuuluvad ümberpaigutamisele. Need, kes saabuvad Kreekasse või Itaaliasse enne 26. septembrit. Ja ümberpaigutamise kohustus ei kao ka pärast seda tärminit," selgitas ta.

Toimetaja: Priit Luts, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: