Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Euroopa Liit loodab andmete vabast liikumisest 8 miljardit lisaeurot aastas

Teisipäeval tutvustas Euroopa Komisjon värsket isikustamata andmete vaba liikumise määrust, mida on eest vedanud digitaalse ühtse turu eest vastutav Komisjoni asepresident Andrus Ansip. Andmete hõlpsamast piiriülesest liikumisest loodetakse Euroopa Liidule kaheksa miljardi euro suurust SKP kasvu aastas.

Koos seniste isikuandmeid reguleerivate normidega võimaldavad uued meetmed isikustamata andmeid talletada ja töödelda kogu liidus, mis peaks parandama Euroopa ettevõtete konkurentsivõimet ja muutma avalike teenuste pakkumise Euroopa Liidu andmeteenuste ühtsel turul tänapäevasemaks. Komisjon peab andmete asukoha piirangute kaotamist kõige olulisemaks teguriks, mis peaks aitama andmemajanduse väärtust aastaks 2020 kahekordistada (kuni neli protsenti SKP-st).

"Andmete tegelik väärtus on olemas ainult siis, kui neid andmeid on võimalik ka päriselt kasutada," ütles Andrus Ansip eelnõu tutvustades.
Raamistikuga teeb Komisjon järgmised ettepanekud:


"Euroopa digitaalmajandus on riikide kaupa killustunud, see takistab Euroopa laiemat digitaalarengut," tõdes Ansip. "Uus määrus koos EL-i isikuandmete kaitset käsitlevate normidega võimaldaks iga liiki andmetel ühtsel turul vabalt liikuda. Andmete vaba liikumine omakorda aitab VKEsid (väikese ja keskmise suurusega ettevõtteid, toim.) ja idufirmasid, lihtsustades uute, innovatiivsete teenuste rajamist ja uutele turgudele sisenemist."

"Et tagada digitaalmajanduse ajastul Euroopa edukus, on meil vaja andmete liikumise reguleerimiseks konkreetseid ja prognoositavaid norme," lisas digitaalmajanduse ja -ühiskonna volinik Mariya Gabriel lisas. "Mida suuremaid andmehulkasid saab andmepõhise innovatsiooni edendamiseks kasutada, seda rohkem saavad kodanikud ja ettevõtted sellest kasu paremate toodete ja teenuste kujul."

Komisjon loodab, et uued normid muudavad Euroopa pilvetööstuse konkurentsivõimelisemaks, turvalisemaks ja usaldusväärsemaks, mis võib omakorda muuta andmetalletus- ja andmetöötlusteenuste hinnad kasutajate jaoks odavamaks. Komisjon eeldab, et normid kasvatavad ettevõtete usaldust, niisiis hakkavad nad pilveteenuseid rohkem kasutama ja tunnevad end uutele turgudele sisenedes kindlamalt. Lisaks saavad nad oma asutusesisesed IT-vahendid viia kõige kulutõhusamasse asukohta. Komisjoni sõnul tähendab see, et Euroopa Liidu SKP kasvab aastas hinnanguliselt kaheksa miljardit eurot.

Uued meetmed täiendavad isikuandmete kaitset käsitlevaid õigusakte. Tegu on järgmise sammuga ühise Euroopa andmeruumi täieliku toimima hakkamise teel.

Toimetaja: Anette Parksepp

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: