Trump avas tee Põhja-Koreaga kauplevate välisfirmade karistamiseks

{{1506005580000 | amCalendar}}
Põhja-Korea ajab ülejäänud maailma oma tuumaprogrammiga närviliseks.
Põhja-Korea ajab ülejäänud maailma oma tuumaprogrammiga närviliseks. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi sõnul allkirjastas ta seadluse, mis lubab USA ametitel kehtestada sanktsioone välismaalastele ja välisfirmadele, mis rahastavad või vahendavad kaubandust Põhja-Koreaga.

Trump teatas allkirjastamisest neljapäeval töölõunal Jaapani peaministri Shinzo Abe ja Lõuna-Korea presidendi Moon Jae-iniga.

Määrus võib tähendada, et USA asub lähiajal oluliselt laiendama Põhja-Koreale kehtivaid majandussanktsioone.

Trump ütles neljapäeval, et Hiina keskpank andis Hiina pankadele korralduse piirata kauplemist Põhja-Koreaga.

"Hiina samm on väga julge ja ootamatu," lausus Trump.

Peking pole teadet kinnitanud.

Kui Trumpi teade vastab tõele, siis ähvardab Põhja-Korea režiimi elutähtsast välisvaluuta allikast ilma jäämine.

Allikad: EL leppis kokku uutes Põhja-Korea sanktsioonides

Euroopa Liit leppis neljapäeval kokku uute sanktsioonide kehtestamises Põhja-Koreale, ütlesid diplomaatidest allikad AFP-le.

Kokku lepiti sanktsioonide paketis, millega muu hulgas keelustatakse Põhja-Koreasse investeerimine ja riiki nafta eksportimine EL-ist, ütlesid allikad.

Moon ÜRO-s: Lõuna-Korea ei ihka Põhja-Korea kokkuvarisemist

Lõuna-Korea valitsus ei ihka Põhja-Korea kokkuvarisemist ning on valmis osutama abi, kui Pyongyang muudab kurssi ja lõpetab oma sõjalised provokatsioonid, ütles Lõuna-Korea president Moon Jae-in ÜRO Peaassambleele neljapäeval.

"Me ei ihka Põhja-Korea kokkuvarisemist. Me ei kavatse taotleda (Koreade) taasühendamist hõlmamise või tehislike vahenditega," ütles Moon.

Lõuna-Korea president ütles ka, et Põhja-Korea tuumaprogrammi ja seda ümbritsevat olukorda tuleb hallata tasakaalukalt, et vältida pingete liigset ägestumist ja sõjalise konflikti puhkemist

"Põhja-Korea tuumaküsimust tuleb hallata tasakaalukalt, et pinged ei tõuseks liiga ägedaks või et kogemata puhkevad sõjalised kokkupõrked ei hävitaks rahu," ütles Moon.

Teisipäeval ähvardas ÜRO Peaassamblee poodiumilt kõnelenud USA president Donald Trump Põhja-Korea täielikult hävitada, kui Pyongyang sunnib teda sõjaliselt kaitsma kas USA-d või selle liitlasriike.

Lavrov taunis sõjahüsteeriat Põhja-Korea aadressil

Vene välisminister Sergei Lavrov sarjas neljapäeval ÜRO-s peetud kõnes kaudselt Ameerika Ühendriike, öeldes, et sõjaline hüsteeria Põhja-Korea tuuma- ja raketikatsetustega seoses viib katastroofini.

"Me mõistame resoluutselt hukka Pyongyangi tuuma- ja raketiseiklused", ütles Lavrov, "kuid sõjaline hüsteeria ei ole pelgalt ummik, see on katastroof."

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: