Macron: Iraani tuumaleppest loobumine oleks ränk viga

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Prantsusmaa president Emmanuel Macron ÜRO peaassambleel. Autor/allikas: Lucas Jackson/Reuters/Scanpix

Iraaniga sõlmitud tuumaleppest loobumine oleks ränk viga, hoiatas Prantsuse president Emmanuel Macron pärast seda, kui USA president Donald Trump vihjas valmisolekule viia USA leppest välja.

"Sellest nüüd loobumine muud lahendust pakkumata oleks ränk viga ning selle (leppe) austamisest loobumine vastustundetu," lausus Macron kõnes ÜRO Peaassambleel.

Iraani president Hassan Rouhani ütles, et kui USA lahkub Iraani tuumaleppest, siis rahvusvaheline kogukond ei saa USA-d enam usaldada.

"Kui USA ei pea kinni võetud kohustustest ja trambib selle leppe jalge alla, siis see tähendab, et ta võtab enda õlule sellest lähtuva usalduse puudumise," ütles Rouhani usutluses telekanalile NBC.

USA president Donald Trump andis teisipäeval ÜRO peaassambleel kõnes mõista, et tema valitsus on valmis tuumaleppest lahkuma.

Macron: Pariisi kliimalepet uuesti läbi ei räägita

Pariisi kliimalepet uuesti läbi ei räägita, kuid kui USA soovib leppega uuesti liituda, siis "uks on avatud", lausus Prantsuse president Emmanuel Macron teisipäeval ÜRO peaassambleel.

"Seda lepet uuesti läbi ei räägita," lausus Macron. "Me ei tagane."

USA välisminister Rex Tillerson ütles esmaspäeval, et USA president Donald Trump on avatud Ühendriikide jäämisele Pariisi kliimaleppesse tingimusel, et selles paika pandud tingimusi muudetakse Washingtoni suhtes õiglasemaks.

Prantsuse president: Birma peab lõpetama etnilise puhastuse Arakanis

Birma peab lõpetama sõjalise kampaania, mille tagajärjel on Arakani osariigist Bangladeshi põgenenud umbes 400 000 moslemist rohingjat, ütles Macron.

"Sõjaline operatsioon tuleb lõpetada, humanitaarligipääs tagada ning õigusriik taastada olukorras, mis meile teadaolevalt on etniline puhastus Arakani osariigis," lausus Macron kõnes ÜRO peaassambleele.

Macron: Süüria konflikti asjus tuleb luua uus "kontaktgrupp"

Macroni sõnul tuleb kuus aastat kestnud Süüria kodusõja lõppemisele kaasaaitamiseks tuleb luua uus diplomaatiline kontaktgrupp.

Macron ütles, et Iraani, Türgi ja Venemaa vahendatud Süüria relvarahukõnelustest ei piisa ning vaja on uusi diplomaatilisi püüdlusi.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: