Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

200 000 inimest nõudis Kataloonia iseseisvusliikumise juhtide vabastamist

{{1508292780000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Umbes 200 000 inimest kogunes teisipäeval Barcelona tänavatele ja nõudsid kahe Kataloonia iseseisvusliikumise liidri vabastamist, teatas linna munitsipaalpolitsei.

Samalaadsed rahvakogunemised leidsid aset Gironas ja teistes Kataloonia linnades.

Madridi kohtunik andis esmaspäeval korralduse panna eeluurimise ajaks vangi Kataloonia rahvusassamblee juht Jordi Sánchez ja katalaani kultuuriorganisatsiooni Òmnium Cultural esimees Jordi Cuixart. Neid süüdistatakse 20.-21. septembri Barcelona massimeeleavalduste korraldamises ja 1. oktoobri iseseisvusreferendumi politseioperatsioonide ettevalmistuse takistamises.

"Me nõuame poliitvangide vabastamist ja kutsume Kataloonia võime loobuma iseseisvusdeklaratsiooni peatamisest ning välja kuulutama Kataloonia vabariigi," ütles iseseisvust toetava tudengiorganisatsiooni Universitats per la República esindaja Aina Delgado Morell.

Kataloonia regionaalvalitsuse kõneisik ütles esmaspäeva õhtul, et kahe Kataloonia mõjuka iseseisvusliidri vahistamine eeluurimise ajaks on Hispaania riigi provokatsioon.

"Riik mängib provokatsiooniga, kuid rahvas ei lange provokatsiooni õnge," ütles Jordi Turull Kataloonia telekanalile TV3.

Hispaania keskvalitsus teatas esmaspäeval, et Kataloonia president Carles Puigdemont ei ole selgitanud, kas ta kuulutas iseseisvuse välja või ei, ning kutsus Kataloonia liidrit tegema seda neljapäeval kella kümneks kohaliku aja järgi.

"Valitsus kahetseb, et Kataloonia omavalitsuse president otsustas valitsuse taotlusele mitte vastata," ütles Hispaania asepeaminister Soraya Saenz de Santamaria pressikonverentsil. lisades, et Madrid soovib endiselt "selgust".

Madrid ähvardas taas peatada Kataloonia autonoomia

Hispaania kavatseb taotleda Kataloonia autonoomia peatamist, kui regiooni president ei loobu Kataloonia iseseisvumise poole püüdlemisest, ütles Hispaania asepeaminister kolmapäeval.

Kui Carles Puigdemont ei anna neljapäeva kella 10-ks (Eesti aeg kella 11-ks) rahuldavat vastust küsimusele, kas Kataloonia iseseisvus või mitte, "kutsub härra Puigdemont esile põhiseaduse artikli 155 rakendamise", lausus Soraya Sáenz de Santamaría.

Artikli 155 jõustamine avab Madridile tee kehtestada otsevõim poolautonoomse Kataloonia üle. Artiklit pole varem rakendatud ja selle kasutamine võib järsult ägestada Hispaania viimaste aastakümnete suurimat sisepoliitilist kriisi.

Kataloonias toimus 1. oktoobril iseseisvusreferendum, milles jäid peale iseseisvumise pooldajad. Puigdemont kuulutas seejärel Kataloonia iseseisvunuks, kuid "peatas" selle jõustumise, et anda aega kõnelusteks Hispaania valitsusega. Viimane on kõneluste ettepaneku tagasi lükanud.

Peaminister Mariano Rajoy andis Puigdemontile neljapäeva ennelõunani aega öelda selgelt, kas Kataloonia iseseisvus või mitte. "Kõik, mis ma härra Puigdemontilt tahan, on see, et ta käituks arukalt," lausus Rajoy kolmapäeval parlamendile.

Peaminister vajab artikli 155 rakendamiseks heakskiitu parlamendi ülemkojalt, kus tema konservatiivsel Rahvaparteil on enamus.

Artikli rakendamine lubab Madridil peatada regionaalvalitsuse töö ja korraldada Kataloonias uued parlamendivalimised, kuid see ähvardab tõsta pingeid Kataloonias.

Kataloonia tippametnik välistab uued parlamendivalimised

Kataloonia kõrge ametnik ütles kolmapäeval, et välistab uued valimised Hispaaniaga tekkinud poliitilisest tupikseisust väljapääsemiseks.

Iseseisvuslaste leeri kuuluv Kataloonia valitsuse liige Raül Romeva ütles Brüsselis ajakirjanikele, et 1. oktoobri iseseisvusreferendum andis piirkonna valitsusele mandaadi Kataloonia Hispaaniast sõltumatuks kuulutada.

"Meie seisukohast ei ole valimised lahendus," sõnas ta.

Ajakirjandus on viimastel päevadel spekuleerinud, et Hispaania valitsus on valmis loobuma poolautonoomse piirkonna juhtimise ülevõtmisest, kui Kataloonia valitsus kuulutab välja uued valimised.

Allikas: AFP-AP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: