Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iraagi peaminister: Kurdistani iseseisvusreferendum on minevik

Iraagi peaminister Haider al-Abadi teatas, et Kurdistani iseseisvusreferendum on minevik ja kõikjal riigis tuleb kehtestada keskvõim.

Iraagi väed on sisenenud Kirkuki provintsi, et võtta tagasi kurdide poolt ISIS-e vastases sõjas hõivatud piirkonnad, vahendasid ERR-i teleuudised.

Kurdivägede liidrite sõnul taganetakse esialgu aladele, mis olid kurdide kontrolli all enne möödunud aasta oktoobrit, kui Iraagi ja kurdide väed alustasid operatsiooni Mosuli linna vabastamiseks.

Iraagi väed vallutasid kurdi jeziidide linna Sinjari

Iraagi väed võtsid pealetungil autonoomsest Kurdistanist väljapoole jäävatele aladele teisipäeval kurdi vägedelt ära jeziidide linna Sinjari, ütlesid omakaitseüksused.

Peamiselt Iraanis väjaõppe saanud šiiitidest koosnevad Rahvamobilisatsiooniväed ütlesid, et kurdid taandusid Sinjarist lahinguteta.

Sinjari linn Iraagi loodeosas on kurikuulus, sest äärmusrühmitus ISIS hukkas seal 2014. aastal tuhandeid jeziidi mehi ja röövis sadu naisi seksiorjadeks, vallandades põgenikelaine ümbruskonna mägedesse.

Iraagi väed hõivasid kaks suuremat Kirkuki naftavälja

Iraagi väed hõivasid teisipäeval kaks suuremat Kirkuki provintsi naftavälja, kurdi väed taandusid, ütles politsei.

"Föderaalpolitsei üksused võtsid Bai Hassani ja Havana naftavälja kontrolli alla," öeldi avalduses.

Kirkuki linnast põhja jäävate naftaväljade kaotus on tõsine hoop autonoomse Kurdistani rahakotile, sest need andsid olulise osa piirkonna naftaeksprodist.

Kurdistani juht süüdistab Kirkukist taganemise otsuses oponente

Iraagi Kurdistani juht Massoud Barzani süüdistas Iraagist Kirkukist kurdiüksustele antud taganemiskäsu andmises oma poliitilisi vastaseid.

Otsuse taganeda Kirkuki suunas liikunud valitsusvägede eest langetasid "teatud isikud teatud parteidest", ütles Barzani teisipäeval. Liider ei maininud kurdivägede lahkumist mõningatest piirkondadest Põhja- ja Ida-Iraagis teisipäeval.

Kurdi relvajõud süüdistasid Barzani vastu seisvat erakonda Kurdistani Patriootlik Liit "reetmises" ja kokkumängus keskvalitsusega, mis päädis Kirkuki jätmisega Iraagi keskvõimule.

Kurdivägede liidrite sõnul taganetakse aladele, mis olid kurdide kontrolli all enne 17. oktoobrit 2016, kui Iraagi ja kurdi väed alustasid operatsiooni Mosuli linna vabastamiseks äärmusrühmituselt ISIS.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: