Iraagi peaminister: me ei soovi kurdidega relvastatud vastasseisu

{{1507206600000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Iraagi peaminister Haider al-Abadi teatas neljapäeval, et valitsus ei soovi relvastatud kokkupõrkeid Iraagi Kurdistani relvajõududega.

Samuti kutsus ta Kurdistani sõdureid ehk Peshmergat üles jätkama koostööd keskvalitsuse vägedega, vahendas Reuters.

Iraagi kurdid toetasid eelmisel nädalal toimunud rahvahääletusel ülekaalukalt iseseisvust. Hääletus oli mittesiduv, kuid on sellest hoolimata järsult pingestanud suhteid Iraagi keskvalitsusega ja läbisaamist naaberriikidega nagu Türgi ja Iraan.

"Me ei soovi relvastatud vastasseisu, me ei soovi kokkupõrkeid, kuid föderaalne võim peab kehtima ning keegi ei tohi föderaalset autoriteeti kõigutada," rääkis Pariisis viibiv peaminister ühisel pressikonverentsil Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroniga.

"Ma kutsun Peshmergat üles jääma föderaalvõimudele alluvate valitsusvägede oluliseks osaks, garanteerima kodanike julgeolekut nii, et me saaksime need piirkonnad uuesti üles ehitada," lisas ta äärmusrühmituselt ISIS tagasi vallutatud piirkondadele viidates.

Prantsusmaa president Macron aga pakkus välja võimaluse, et Pariis võiks olla Bagdadi ja Erbili tülis vahendajaks.

Türgi ja Iraan on iseseisvust taotlevate naaberriigi kurdide aadressil kasutanud väga karme sõnu ning ähvardanud ränkade meetmetega. Iraagi enda valitsusjuht oli oma avaldustes mitu tooni leebem ning tuletas meelde, et praegu kehtiva põhiseaduse poolt hääletasid ka kurdid ise, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meie mure on säilitada Iraagi suveräänsust vastavalt põhiseadusele, mille valdav osa iraaklasi 2005. aastal vastu võttis. See põhiseadus toob kokku kõik iraaklased. Meie kaaskodanikud kurdid hääletasid samuti selle põhiseaduse poolt. Separatismi see konstitutsioon ette ei näe ja separatism pole vastuvõetav," rääkis Haider al-Abadi.

Iraagi kurdid on ulatuslikku autonoomiat nautinud väga pikka aega, samas ei ole kurdide igatsus päris oma riigi järele kunagi kustunud. Uus omariiklusihalus lõi välja üsna praktilistel põhjustel, nimelt erimeelsustest naftatulude jagamise pärast.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: