Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iraagi valitsusväed hõivasid Kirkuki kuberneri büroo

{{1508156820000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Iraagi väed võtsid esmaspäeval oma kontrolli alla riigi põhjaosas asuva Kirkuki linna kuberneri büroo, teatas föderaalpolitsei.

Iraagi julgeolekujõud jätkavad operatsiooni, et vallutada kurdi võitlejatelt tagasi osa vaidlusaluse Kirkuki kubernerkonna aladest.

Büroo oli selle ülevõtmise hetkel tühi, ütles kindral Raed Jawdat.

Kirkuki kuberner Najm Eddine Karim oli varem keeldunud tagasi astumast, kui ta iseseisvusreferendumil osalemise eest maha võeti.

Esmaspäeval vallutasid Iraagi väed kurdi võitlejatelt suuroperatsiooni käigus olulise sõjaväebaasi, lennuvälja ja naftavälja. Pinged piirkonnas on kasvanud pärast 25. septembri vastuolulist iseseisvusreferendumit, mis ärritas nii Bagdadi, kui ka naaberriike Türgit ja Iraani.

Langenud on vähemalt kümneid võitlejaid

Öistes kokkupõrgetes Iraagi valitsusmeelsete omakaitsejõududega hukkus vaidlusaluses Kirkuki provintsis vähemalt 10 kurdi võitlejat, ütles kurdi ametiisik esmaspäeval.

Chamchamali piirkonna tervishoiuosakonna juhataja Sherzad Hassan lisas, et arvestatud on vaid piirkonna haiglatelt saadud andmeid.

Kurdi võimude järel on alates Iraagi valitsusvägede operatsiooni algusest Kirkuki provintsis kadunud veel kümned pešmerga võitlejad.

Iraagi väed hõivasid Kirkuki sõjaväelennuvälja ja -baasi

Iraagi valitsusväed hõivasid esmaspäeval Kirkuki linna lähistel kurdi üksuste kontrolli all olnud sõjaväelennuvälja, teatas armee.

Iraagi valitsusväed on suuroperatsiooni käigus hõivanud ka ühe kuuest Kirkuki provintsi naftaväljast ja piirkonna suurima sõjaväebaasi, teatas Iraagi ühendoperatsioonide väejuhatus.

Kõiki valitsusmeelseid jõude koondav ühisoperatsioonide väejuhatus teatas varem, et "terrorismivastased üksused" vallutasid Kirkuki linnast loodes asuva sõjaväebaasi K1.

Iraagi väed alustasid pealetungi Kirkuki suunas esmaspäeva hommikul

Iraagi valitsusväed koos neid toetavate omakaitserühmitustega alustasid suuroperatsiooni, et siseneda Kirkuki linna, teatasid esmaspäeva varahommikul tundmatuks jääda soovivad kurdi võimuesindajad.

"Iraagi väed liiguvad Taza Khurmatust edasi suuroperatsiooni käigus, mille eesmärgiks on Kirkuki linna sisenemine," kirjutati teadaandes.

Uudisteagentuuri AFP fotograaf kinnitas Iraagi väeüksuste liikumist Taza Khurmatust põhja pool. Pešmerga teatas veidi hiljem, et Kirkukist lõunas on kuulda ägedat suurtükituld.

Tuhanded Iraagi sõdurid on naftarikkas Kirkuki provintsis relvastatud vastasseisus kurdi võitlejatega, USA püüab ära hoida sõjalist konflikti liitlastena ISIS-ega võidelnud poolte vahel.

Kurdid ütlesid laupäeval, et Bagdad andis neile pühapäeva varahommikuni aega taanduda positsioonidelt, millele nad kolme aasta eest võitluses ISIS-e džihadistidega asusid.

Vastassseis leiab aset aladel, mille ISIS 2014. aastal vallutas. Iraagi valitsusväed lagunesid toona lahingutes džihadistidega ja nende positsioonid võtsid üle kurdi pešmergavõitlejad. Järgnevatel aastatel võideldi koos ISIS-e vastu.

Algselt pühapäeva hommikul kell 02.00 kukkuma pidanud tähtaega pikendati öisel kohtumisel 24 tunni võrra, ütles tundmatuks jääda soovinud kõrge kurdi ametnik pühapäeva hommikul.

Iraagi kurdid lükkasid pühapäeval tagasi Bagdadi süüdistused, et Kurdistani Töölispartei (PKK) võitlejad osalevad kurdi võitlejate ridades Kirkuki provintsis.

"Kirkukis pole PKK vägesid, kuid seal on muidugi mõned vabatahtlikud, kes on PKK toetajad," ütles pešmergakindral Jabar Yawer.

Bagdad teatas varem päeval, et Türgis keelatud PKK võitlejate osalemine kurdi võitlejate ridades Iraagi vaidlusaluses Kirkuki provintsis on "sõja kuulutamine".

Iraagi riiklik julgeolekunõukogu, mida juhib peaminister Haider al-Abadi, ütles, et peab "ohtlikuks eskaleerumiseks" ja "sõja kuulutamiseks" võitlejate kohalolu, kes ei kuulu Kirkuki julgeolekujõududesse. 

Türgi pakkus Iraagi valitsusele abi kurdide vastu

Türgi väljendas esmaspäeval valmisolekut aidata Iraagi valitsusel tõrjuda kurdi võitlejad välja vaidlusalusest Kirkuki linnast.

Ankara, kes kardab, et Iraagi Kurdistani regionaalvalitsuse sammud iseseisvumise suunas võivad ajendada sarnaseid tegusid selle enda kurdi vähemuse poolt, tervitas Iraagi vägede operatsiooni Kirkuki vabastamiseks keelatud Kurdistani Töölispartei (PKK) võitlejatest.

"Me oleme valmis igasuguseks koostööks Iraagi valistsusega, et teha lõpp PKK viibimisele Iraagi territooriumil," märkis Türgi välisministeerium.

Iraagi riiklik julgeolekunõukogu teatas pühapäeval, et käsitleb sõjakuulutusena regulaarvägedesse mittekuuluvate, sealhulgas PKK võitlejate viibimist Kirkukis.

Türgi oli raevukalt vastu referendumile, mida nimetas tühiseks.

Välisministeeriumi sõnul hoiatas Ankara kohalikku kurdide valitsust ja manitses mitte tegema täiendavaid ränki vigu.

USA-juhitav koalitsioon hoiatas Bagdadi ja kurde eskaleerumise eest

Äärmusrühmituse ISIS vastu võitlev USA-juhitav koalitsioon kutsus esmaspäeval Bagdadi ja Iraagi kurde "hoiduma olukorra eskaleerumisest".

Iraagi valitsusväed alustasid ööl vastu esmaspäeva operatsiooni Kirkuki provintsi hõivamiseks.

"Toetame endiselt Iraagi ja kurdi võimude dialoogi. Kõik pooled peavad keskenduma ühise vaenlase ISIS-e võitmisele Iraagis," ütles USA kindralmajor Robert White.

Kahel Kirkuki naftaväljal peatati pumpamine

Iraagi Kirkuki provintsi kahel peamisel naftaväljal peatati esmaspäeval pumpamine, teatas Iraagi naftaministeerium.

"Kurdi tehnikud peatasid Bay Hassani ja Havana naftaväljadel pumpamise ja lahkusid enne Iraagi valitsusvägede saabumist, teatas ministeerium.

Naftahind kerkis maailmaturul järsult pärast seda, kui Iraagi valitsusväed alustasid ööl vastu esmaspäeva operatsiooni Kirkuki sõjaväerajatiste ja naftaväljade hõivamiseks.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: