Kurdistani valitsuse teatel on Kirkukist põgenenud umbes 100 000 kurdi
Iraagi Kurdistani valitsuse teatel on alates esmaspäevast põgenenud Kirkukist umbes 100 000 kurdi, sest tsiviilelanikud kardavad, et pärast Iraagi valitsusväe ja nende liitlasteks olevate šiiitidest omakaitseväelaste saabumist võivad linnas puhkeda rahutused.
Erbili kuberner Nawzad Hadi selgitas Reutersi teatel ajakirjanikele, et Erbilis ja Sulaymaniyah's on peavarju saanud umbes 18 000 Kirkukist lahkunud perekonda.
Üks kuberneri abidest kinnitas Reutersile, et kokku käib jutt umbes 100 000 inimesest.
Sõjavägi: Iraak saavutas operatsioonis Kurdistani vastu oma eesmärgid
Iraagi sõjavägi teatas kolmapäeval, et saavutas oma eesmärgid 48 tundi kestnud operatsioonis väljaspool autonoomset Kurdistani asuvate kurdiüksuste vastu.
Iraagi valitsusvägede sõdurid ja sellega liidus olevad relvarühmitused hõivasid esmaspäeval ja teisipäeval Kirkuki provintsi ja selle naftaväljad ning alad, mida kurdi üksused kontrollisid Niineve ja Diyala provintsis.
"Julgeolek taastati Kirkukis asuvates sektorites. Üksused paigutati ümber, nad taastasid Diyala provintsis kontrolli Khanaqini ja Jalawla üle ning Niineve tasandikul Makhmuri, Bashiqa, Sinjari, Mosuli tammi ja teiste piirkondade üle," ütles Iraagi ühisväejuhatus teates.
Teade annab mõista, et pingelises sisepoliitilises olukorras toimunud sõjaoperatsioon on lõppenud.
Operatsioon oli vastusamm Iraagi koosseisu kuuluva Kurdistani iseseisvusreferendumile, pärast mida tahtis Iraagi keskvalitsus tõrjuda kurdi üksused aladelt, mis jäävad põhiseaduse alusel Kurdistanist välja. Referendum toimus 25. septembril.
Kurdistani juht süüdistas Kirkukist taganemise otsuses oponente
Iraagi Kurdistani juht Massoud Barzani süüdistas Iraagist Kirkukist kurdiüksustele antud taganemiskäsu andmises oma poliitilisi vastaseid.
Otsuse taganeda Kirkuki suunas liikunud valitsusvägede eest langetasid "teatud isikud teatud parteidest", ütles Barzani teisipäeval. Liider ei maininud kurdivägede lahkumist mõningatest piirkondadest Põhja- ja Ida-Iraagis teisipäeval.
Kurdi relvajõud süüdistasid Barzani vastu seisvat erakonda Kurdistani Patriootlik Liit "reetmises" ja kokkumängus keskvalitsusega, mis päädis Kirkuki jätmisega Iraagi keskvõimule.
Kurdivägede liidrite sõnul taganetakse aladele, mis olid kurdide kontrolli all enne 17. oktoobrit 2016, kui Iraagi ja kurdi väed alustasid operatsiooni Mosuli linna vabastamiseks äärmusrühmituselt ISIS.
Toimetaja: Laur Viirand