Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iraak andis kurdi vägedele taandumiseks veel 24 tundi

{{1508091900000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Tuhanded Iraagi sõdurid on naftarikkas Kirkuki provintsis relvastatud vastasseisus kurdi võitlejatega, USA aga püüab ära hoida sõjalist konflikti liitlastena ISIS-e võidelnud poolte vahel.

Kurdid ütlesid laupäeval, et Bagdad andis neile pühapäeva varahommikuni aega taanduda positsioonidelt, millele nad kolme aasta eest võitluses ISIS-e džihadistidega asusid.

Vastassseis leiab aset aladel, mille ISIS 2014. aastal vallutas. Iraagi valitsusväed lagunesid toona lahingutes džihadistidega ja nende positsioonid võtsid üle kurdi pešmergavõitlejad. Järgnevatel aastatel võideldi koos ISIS-e vastu.

Algselt pühapäeva hommikul kell 2.00 kukkuma pidanud tähtaega pikendati öisel kohtumisel 24 tunni võrra, ütles tundmatuks jääda soovinud kõrge kurdi ametnik pühapäeva hommikul.

Laupäeval saabusid Kirkuki linna lõunaservas jõe kaldale Iraagi lippudega soomusmasinad, ütles sündmuskohal viibiv AFP fotograaf.

Vastaskaldal on end kindlustanud kurdi pešmerga ja lehvib kurdide rahvuslipp.

"Meie väed ei liigu, me ootame kindralstaabi käske," ütles Iraagi ohvitser. Südaöö paiku kutsusid Iraagi sõdurid valjuhäälditega pešmergavõitlejaid taanduma.

Kirkuki kurdist kuberner Najm Eddine Karim, kelle Bagdad on vallandanud, kuid kes keeldub lahkumast, tegi laupäeval visiidi pešmergavõitlejatele Bay Hassani ja Havana naftaväljal ja andis edasi Iraagi vägede sõnumi.

"Hashed al-Shaabi (omakaitseüksuste) käsk Kirkuk evakueerida ning territoorium, selle elanikud ja loodusvarad üle anda on täiesti vastuvõetamatu," ütles ta ajakirjanikele.

Ta lisas, et kurdid on kontaktis USA juhitava ISIS-e vastase koalitsiooniga, mis võib sõjalennukitega olukorda jälgida.

Iraagi ja kurdide vahekord halvenes otsustavalt autonoomses Kurdistanis ja sellega piirnevatel aladel 25. septembril läbi viidud iseseisvusreferendumi tõttu, mille Bagdad on kuulutanud seadusevastaseks.

Iraagi peaminister Haider al-Abadi on öelnud, et kurdide nõuet saada oma autonoomse piirkonna koosseisu ka naftalinn Kirkuk ja teised ajalooliselt kurdi enamusega alad ei arutata enne, kui iseseisvushääletus on tühistatud.

Iraagi kurdide juhid lükkasid aga keskvalitsuse nõudmise tagasi.

Neljapäeval kinnitas peaminister, et ei kavatse kurdidest kodanike vastu sõtta minna.

Samal ajal koondusid aga Iraagi valitsusväed ja peamiselt šiiitidest koosnevad Hashed al-Shaabi omakaitseüksused Kirkuki ümber. Nad on juba ära võtnud rea positsioone linnast lõunas, kust kurdi väed on taandunud.

Läänerinde pešmergakomandör kinnitas laupäeval, et kurdid on valmis vastasseisuks, kui teisiti ei saa.

Kurdide käes on nii naftalinn Kirkuk kui kolm suurt naftavälja samanimelises provintsis, mis annavad märkimisväärse osa Iraagi naftatuludest.

USA kaitseminister James Mattis ütles reedel, et Washington püüab leida lahendust pingetele Iraagi föderaalvägede ja kurdi pešmerga vahel, ning manitses neid keskenduma võitlusele ISIS-ega.

Iraagi kurdid eitasid PKK võitlejate viibimist Kirkukis

Iraagi kurdid lükkasid pühapäeval tagasi Bagdadi süüdistused, et Kurdistani Töölispartei (PKK) võitlejad osalevad kurdi võitlejate ridades Kirkuki provintsis.

"Kirkukis pole PKK vägesid, kuid seal on muidugi mõned vabatahtlikud, kes on PKK toetajad," ütles peshmergakindral Jabar Yawer.

Bagdad teatas varem päeval, et Türgis keelatud PKK võitlejate osalemine kurdi võitlejate ridades Iraagi vaidlusaluses Kirkuki provintsis on "sõja kuulutamine".

Iraagi riiklik julgeolekunõukogu, mida juhib peaminister Haider al-Abadi, ütles, et peab "ohtlikuks eskaleerumiseks" ja "sõja kuulutamiseks" võitlejate kohalolu, kes ei kuulu Kirkuki julgeolekujõududesse.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: