Reformierakond valis Tartus partneriks Keskerakonna ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1508748300000 | amCalendar}}

Tartus valimised võitnud Reformierakond otsustas valida koalitsioonipartneriks Keskerakonna, mis jätab Sotsiaaldemokraatliku erakonna opositsiooni.

Tartu linnapea Urmas Klaas ütles ERR-ile, et Reformierakond otsustas alustada Tartus koalitsioonikõnelusi Keskerakonnaga.

"Reformierakonna Tartu piirkonna juhatus ja ka uus volikogu fraktsioon otsustasid, et me teeme ettepaneku alustada koalitsiooniläbirääkimisi Keskerakonnale," ütles Klaas ERR-i raadiouudistele.

"Me leiame pärast konsultatsioone, mida me eelmisel nädalal pidasime, et Keskerakonnaga on meil kõige suurem ühisosa ja ka hea koostöökogemus varasematest aegadest," lisas ta.

Reformierakond sai 49-liikmelises Tartu volikogus 20 mandaati. Sotsiaaldemokraatlik erakond sai kaheksa ja Keskerakond seitse kohta. Juba valimiste õhtul ütles Klaas ERR-ile, et kui varem jagas Reformierakond Tartus võimu Sotsiaaldemokraatide ja Keskerakonnaga, siis pärast valimisi jätkatakse ühe partneriga.

Keskerakonna Tartu piirkonna esimees ja linnapeaks kandideerinud Aadu Must ütles ERR-ile, et oleks valmis hakkama Tartu volikogu esimeheks. Kuna nüüd võimaldab seadus tal ka riigikokku jääda, siis on ka seda võimalust võimalik kasutada, ainult palka ei tohi kahelt kohalt võtta.

"Tööd tuleb ilmselt juurde ja töö läheb ka keerulisemaks, aga esialgu ma loodan, et ma saan sellega ehk päris hästi hakkama," sõnas Must.

Must rõhutas siiski, et koalitsiooniläbirääkimiste esimeses pooles arutatakse koalitsioonilepingu üle, mitte ametikohtade jaotumise üle.

Aadu Must ütles ERR-i raadiouudistele., et vaidlustest ei pääse, aga see on läbirääkimiste normaalne osa.

"Esimese detaili osas, mis ei pruugi klappida, me uksest välja marssima küll ei hakka, aga kui tundub, et ei ole koalitsioonis võimalik neid lubadusi täita, mida me oma valijatele andnud, siis ei ole koalitsioonis ka mõtet olla. Senine konsultatsioonide voor annab päris jõulise lootuse, et ma jõuame mõistliku koalitsioonilepinguni ja ükski osapool ei tunne, et talle on liiga tehtud," kommenteeris Must.

Sotsiaaldemokraatide linnapeakandidaat Jarno Laur ütles, et tal on kahju, et Reformierakond sellise otsuse tegi.

"Meil on väga kurb meel, et Reformierakond teisiti otsustas, aga see on nende kui valimiste võitja õigus," ütles Laur.

"Võib-olla on siin ka tegu puhtalt personaalse keemiaga, et Keskerakonnal ja Reformierakonnal on klappi lihtsalt rohkem. Ilmselt arvatakse, et Marju Lauristin opositsioonis on ohutum kui koalitsioonis, mis ei ole väga õige arvamus," sõnas Laur "Aktuaalsele kaamerale".

Nii Urmas Klaas kui ka Jarno Laur tõid ühe põhjusena, miks kokkuleppele ei jõutud sotside ettepaneku seoses tudengitoetusega.

"Meil oli suur vaidlus sotsiaaldemokraatidega tudengitoetuse üle. Konsultatsioonidel oli see teema üleval ja just sellest vaatevinklist, kas Tartu linnas on kõige raskemas olukorras noored pered, eakad või üliõpilased," selgitas Klaas.

"Sotsiaaldemokraatide positsioon oli väga selge - meie vähempakkumisel ei osale, et me läheme valitsusse, kui saame teha teatud asjad, milleks mandaati küsisime. Ma arvan, et me näeme seda mõne aja pärast, kui mitu mõtet on peale nime selles lepingus Keskerakonnalt," kommenteeris Laur.

Ka Keskerakonna programmis on lubadusi, mille üle koalitsiooniläbirääkimistel ilmselt veel tuliselt vaieldakse. Näiteks Tartusse tasuta ühistranspordi loomine.

"Meie läheme ja kaitseme kõiki oma valimiste põhilubadusi. Vaidlused kindlasti tulevad. Ja nende kokkulepetega, mille oleme omal ajal sõlminud, võib hiljem olla, et ühele üks asi ei meeldi või teine. Ometi kokkulepetest on Keskerakonna ja Reformierakonna vahel Tartus kinni peetud," rääkis Must.

Lauristin: Reform valis Tartus Keskerakonda eelistades mugavuse

Reformierakond valis Tartus koalitsioonipartnerina Keskerakonda eelistades mugavuse ja stagnatsiooni, leiab sotsiaaldemokraatide esinumber kohalikel valimistel Tartus, Euroopa Parlamendi liige Marju Lauristin.

"Keskerakonna variant on mugavusvariant, et enam-vähem tiksuda nagu on," ütles Lauristin esmaspäeval Strasbourgist BNS-ile, kommenteerides Tartu poliitilisi arenguid.

"Reformierakond tegi väga põhimõttelise valiku, sest see variant, mis meie neile pakkusime, see oli läbimurde-Tartu. Väga tugevalt digiarengutele ja ülikooliga koostööle suunatud, kasvava ja globaalse Tartu saavutamine," rääkis Lauristin.

"See on selge, et valik on nagu ikka ülikoolilinnade puhul - kas valida globaalse taseme konkurentsieeliseid püüdev tee või Eesti teine, sisuliselt keskpärane ja mitte väga ambitsioonikas variant," lisas Europarlamendis saadik. Lauristini sõnul on tal Reformierakonna otsusest "südamest kahju".

"Kui olime seni kolmekesi (Reformierakonna ja Keskerakonnaga - BNS) koalitsioonis, siis Tartu Reformierakond, mis ei ole selline riiakas ja üleideologiseeritud nagu ta Tallinnas kipub olema, siis meil oli tegelikult päris hea meeskonnavaim ja meeskonnatöö ja me just lootsime, et saame selle järgmisele tasemele viia, et Tartu saaks uue arenguhoo. Aga kahjuks mulle tundub, et Reformierakond valis ikkagi sellise mugavustee," rääkis Lauristin, kes on lubanud igal juhul Europarlamendist ära tulla ja Tartusse naasta.

Kommenteerides äsja Tartus lahvatanud korruptsiooniskandaali, kus kahtlustatakse kahte abilinnapead, märkis Lauristin, et kaudselt võisid ka sotsiaaldemokraatide pakutud sammud selliste juhtumite ärahoidmiseks põhjustada sotside kõrvalejätmise.

"Võib-olla ka see oli üks Reformierakonna otsuse põhjus, et me pakkusime välja uue ja karmi süsteemi avaliku vastutuse suurendamiseks, volikogu revisjonikomisjoni ja linnaauditi koostöövormi, mis oleks rohkem avalik, võib-olla see ka ei meeldinud," rääkis sotside Tartu esinumber.

Lauristin sai kohalike omavalitsuste valimistel Tartus 1888 häälega teise tulemuse, temast rohkem sai hääli - 4699 - ainult reformierakondlasest linnapea Urmas Klaas.

Toimetaja: Urmet Kook, Aleksander Krjukov, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: