Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Iraagi peaminister lükkas Kurdistani ettepaneku tagasi

Iraagi peaminister Haider al-Abadi.
Iraagi peaminister Haider al-Abadi. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Iraagi peaminister Haider al-Abadi lükkas neljapäeval tagasi Kurdistani piirkonna juhtide ettepaneku alustada läbirääkimisi ja "külmutada" eelmisel kuul toimunud iseseisvusreferendumi tulemus.

Peaministri sõnul nõuab valitsus Kurdistani iseseisvusreferendumi tühistamist ja Iraagi põhiseaduse austamist ning mingite vahepealsete ettepanekutega ei lepita, vahendasid Reuters ja BBC.

Iraagi Kurdistani võimud tegid kolmapäeval Bagdadile ettepaneku, mille kohaselt külmutab Erbil septembri lõpus toimunud iseseisvusreferendumi rakendamise ning soovib alustada Iraagi keskvalitsusega dialoogi pingete maandamiseks.

"Võitlus kahe poole vahel ei anna võitu mitte kellelegi, see viib riigi täieliku hävinguni," vahendas Reuters Kurdistani regionaalvalitsuse avaldust.

Kurdistani võimud tegid Bagdadile ka ettepaneku kehtestada koheselt relvarahu, külmutada iseseisvusreferendumi tulemus ning alustada "avatud dialoogi föderaalvalitsusega lähtudes iraagi põhiseadusest".

Iraagi relvajõudude pressiesindaja aga teatas, et keskvalitsuse poolt alustatud sõjaline operatsioon kurdide poolt ISIS-e käest vallutatud alade kontrolli alla saamiseks jätkub regionaalvalitsuse ettepanekust hoolimata. "Sõjalised operatsioonid pole poliitikaga seotud," märkis sõjaväe kõneisik.

Samas teatas Iraagi sõjavägi juba nädal aega tagasi, et saavutas oma eesmärgid 48 tundi kestnud operatsioonis väljaspool autonoomset Kurdistani asuvate kurdiüksuste vastu.

Iraagi valitsusvägede sõdurid ja sellega liidus olevad relvarühmitused hõivasid esmaspäeval ja teisipäeval Kirkuki provintsi ja selle naftaväljad ning alad, mida kurdi üksused kontrollisid Niineve ja Diyala provintsis.

"Julgeolek taastati Kirkukis asuvates sektorites. Üksused paigutati ümber, nad taastasid Diyala provintsis kontrolli Khanaqini ja Jalawla üle ning Niineve tasandikul Makhmuri, Bashiqa, Sinjari, Mosuli tammi ja teiste piirkondade üle," ütles Iraagi ühisväejuhatus teates.

Teade andis seega mõista, et pingelises sisepoliitilises olukorras toimunud sõjaoperatsioon on lõppenud.

Operatsioon oli vastusamm Iraagi koosseisu kuuluva Kurdistani iseseisvusreferendumile, pärast mida tahtis Iraagi keskvalitsus tõrjuda kurdi üksused aladelt, mis jäävad põhiseaduse alusel Kurdistanist välja. Referendum toimus 25. septembril.

Peaminister Haider al-Abadi on varem öelnud, et läbirääkimiste eeltingimuseks on kurdide iseseisvusreferendumi tühistamine. Hetkel Türgis ja Iraanis visiidil viibiv peaminister pole kurdide kolmapäevast avaldust veel kommenteerinud.

Samas teatas Iraan kolmapäeval, et pärast iseseisvusreferendumit suletud piiripunkt Kurdistaniga on taas avatud.

Nii Türgi kui ka Iraan on Kurdistani iseseisvusreferendumi asjus avaldanud tugevat toetust Iraagi keskvalitsusele.

Iraagi Kurdistani juht Massoud Barzani aga süüdistas Kirkukist kurdiüksustele antud taganemiskäsu andmises oma poliitilisi vastaseid.

Kurdi relvajõud süüdistasid Barzani vastu seisvat erakonda Kurdistani Patriootlik Liit "reetmises" ja kokkumängus keskvalitsusega, mis päädis Kirkuki jätmisega Iraagi keskvõimule.

Kurdivägede liidrite sõnul taganetakse aladele, mis olid kurdide kontrolli all enne 17. oktoobrit 2016, kui Iraagi ja kurdi väed alustasid operatsiooni Mosuli linna vabastamiseks äärmusrühmituselt ISIS.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: