Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trumpi kampaania välisnõunik tunnistas valetamist Venemaa-sidemete kohta

{{1509378180000 | amCalendar}}
Trumpi kampaaniameeskonna välispoliitika nõunik George Papadopoulos.
Trumpi kampaaniameeskonna välispoliitika nõunik George Papadopoulos. Autor/allikas: Sotsiaalmeedia

USA presidendi Donald Trumpi välisnõunik tema 2016. aasta presidendivalimiste ajal George Papadopoulos tunnistas, et valetas FBI-le oma sidemetest Venemaaga valimiskampaania ajal ja üritas neid varjata.

Papadopoulos tunnistas 5. oktoobril, et valetas FBI-ile kontaktide iseloomust "välismaalastega", kes tema hinnangult olid lähedalt seotud kõrgete Vene valitsusametnikega, selgus esmaspäeval avaldatud süüdistuste toimikust.

Lisaks valetas ta enda sõnul kokkupuudetest mitme venelasega, kes pakkusid "mustavat" materjali Trumpi rivaali Hillary Clintoni kohta.

"Valeütluste ja ütlematajätmiste kaudu takistas kaitsealune Papadopoulos FBI käimasolevat juurdlust kampaaniaga seotud üksikisikute seotusest Vene valitsuse püüdlustega sekkuda 2016. aasta presidendivalimistesse," selgus esmaspäeval avaldatud süüdistusest.

Papadopoulos kohtus mullu märtsis mitu korda naisega, keda ta ise nimetas Vene presidendi Vladimir Putini nõoks, ning Venemaa suursaadikuga Londonis. Pärast kohtumisi ütles Papadopoulos teistele Trumpi kampaania ametnikele, et nad arutasid kohtumiste korraldamist Trumpi ja tema kampaania ametnikega.

Kuu hiljem teatas ta, et tema Venemaaga seotud kontakt, nimetuks jäänud "professor", pakkus talle "mustavat" materjali Clintoni kohta, kaasa arvatud "tuhandeid e-kirju".

2016. aastas maiks ja juuniks oli Papadopoulos pidanud Vene kontaktidega ja "professoriga" mitu kohtumist ning saatnud kõrgele Trumpi kampaania ametnikule kirja, milles ärgitas korraldama Trumpi ja venelaste kohtumist.

"Mul on siin Vene VÄM küsimas mult, kas Trump oleks huvitatud Venemaa külastamisest mingil ajal," kirjutas Papadopoulos juunis, viidates Vene välisministeeriumile.

Sellele järgnenud nädalatel, kui Trumpist oli saamas Vabariikliku Partei kandidaat, arutas Papadopoulos e-kirjades võimaliku "mitteametliku" kohtumise korraldamist Trumpi valimiskampaania ametnike ning Putini kantselei ja Vene välisministeeriumi ametnike vahel.

Manaforti süüdistatakse muu hulgas vandenõus USA vastu

USA presidendi Donald Trumpi presidendikampaania endist juhti Paul Manaforti ja tema äripartnerit Rick Gatesi süüdistatakse vandenõus Ühendriikide vastu ja veel 11 rikkumises, selgus esmaspäeval avatud toimikust.

Lisaks esitati neile süüdistus rahapesu vandenõus, välisagendina registreerimata jätmises, valeütluste andmises ning mitmest välismaal asuvast pangakontost teavitamata jätmises.

Süüdistuse kohaselt varjasid 68-aastane Manafort ja 45-aastane Gates miljoneid dollareid, mille nad teenisid Ukraina endise presidendi Viktor Janukovõtši ja tema Moskva-meelse erakonna heaks töötades.

Uurimiskomisjoni juhi, FBI endise direktori ja erinõunik Robert Muelleri esitatud süüdistused on esimesed, mis puudutavad Trumpi lähemaid abisid seoses tema kampaania väidetavate Moskva-sidemete uurimisega.

"Manafort ja Gates teenisid oma Ukraina tööga kümneid miljoneid dollareid tulu," märgitakse süüdistuses.

"Varjamaks Ukraina makseid USA võimude eest pesid Manafort ja Gates alates 2006. aastast vähemalt 2016. aastani raha paljude USA ja välisfirmade, partnerluste ja pangaarvete kaudu."

Manafort ja Gates andsid end FBI-le üles esmaspäeval. Mõlemat uuritakse Trumpi 2016. aasta presidendivalimiste kampaania Vene-sidemete juurdluse raames.

Manafort juhtis Trumpi kampaaniat 2016. aasta juunist augustini.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: