Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Trump Manaforti teemal: miks "riukalik Hillary" uurimise fookuses ei ole?

{{1509379500000 | amCalendar}}
USA president Donald Trump.
USA president Donald Trump. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA president Donald Trump teatas kommentaariks oma kunagise kampaaniajuhi Paul Manaforti vastu esitatud süüdistustele, et nimetatud süüdistused puudutavad aega enne, kui Manafort kampaaniajuhiks hakkas.

"Vabandust, aga see on aastaid tagasi, enne seda, kui Paul Manafort oli osa Trumpi kampaaniast. Miks ei ole riukalik Hillary & demokraadid uurimise fookuses????" kirjutas Trump Twitteris. 

Lisaks rõhutas Trump taas, et mingit kokkumängu [Venemaaga] pole olnud.

Samas selgub süüdistuskokkuvõttest, et kuigi peamised tegevused, mille asjus süüdistused on esitatud, leidsid aset enne Manaforti osalemist Trumpi kampaaniameeskonnas, jätkus osa tegevustest käesoleva aastani.

Valge Maja kõneisik Sarah Sanders ütles esmaspäevasel pressibriifingul samuti, et kahe endise nõuniku vastu esitatud süüdistustel pole midagi pistmist Trumpi valimiskampaaniaga, sest süüdistused puudutavad perioodi, mil need mehed ei olnud veel Trumpi kampaaniaga seotud.

Samuti rõhutas ta, et materjalides pole midagi sellist, mis näitaksid mingit kokkumängu Trumpi meeskonna ja Venemaa vahel. "Me oleme öelnud algusest peale, et mingit tõestust Trumpi-Venemaa kokkumängu kohta pole ning mitte miski tänastes süüdistustes ei muuda seda," märkis Sanders.

Nõunik George Papadopoulose juhtumit kommenteerides ütles Sanders, et tegu oli vabatahtliku nõunikuga, kes ei olnud kampaaniameeskonnda palgal ning kõik Papadopoulose sammud olevat olnud tema isiklik algatus.

Samuti lükkas Sanders tagasi meedias esitatud väited, justkui valmistuks president praegu eriprokurör Robert Muelleri vallandamiseks.

Manaforti süüdistatakse muuhulgas vandenõus USA vastu

USA presidendi Donald Trumpi presidendikampaania endist juhti Paul Manaforti ja tema äripartnerit Rick Gatesi süüdistatakse vandenõus Ühendriikide vastu ja veel 11 rikkumises, selgus esmaspäeval avatud toimikust.

Lisaks esitati neile süüdistus rahapesu vandenõus, välisagendina registreerimata jätmises, valeütluste andmises ning mitmest välismaal asuvast pangakontost teavitamata jätmises.

Süüdistuse kohaselt varjasid 68-aastane Manafort ja 45-aastane Gates miljoneid dollareid, mille nad teenisid Ukraina endise presidendi Viktor Janukovõtši ja tema Moskva-meelse erakonna heaks töötades.

Uurimiskomisjoni juhi, FBI endise direktori ja erinõunik Robert Muelleri esitatud süüdistused on esimesed, mis puudutavad Trumpi lähemaid abisid seoses tema kampaania väidetavate Moskva-sidemete uurimisega.

"Manafort ja Gates teenisid oma Ukraina tööga kümneid miljoneid dollareid tulu," märgitakse süüdistuses.

"Varjamaks Ukraina makseid USA võimude eest pesid Manafort ja Gates alates 2006. aastast vähemalt 2016. aastani raha paljude USA ja välisfirmade, partnerluste ja pangaarvete kaudu."

Manafort ja Gates andsid end FBI-le üles esmaspäeval. Mõlemat uuritakse Trumpi 2016. aasta presidendivalimiste kampaania Vene-sidemete juurdluse raames.

Manafort juhtis Trumpi kampaaniat 2016. aasta juunist augustini.

Trumpi kampaania välisnõunik tunnistas valetamist Venemaa-sidemete kohta

Trumpi välisnõunik tema 2016. aasta presidendivalimiste ajal George Papadopoulos tunnistas, et valetas FBI-le oma sidemetest Venemaaga valimiskampaania ajal ja üritas neid varjata.

Papadopoulos tunnistas 5. oktoobril, et üritas USA võimude eest varjata kontakte Moskvaga seostatud professoriga, kes pakkus "mustavat" materjali Trumpi rivaali Hillary Clintoni kohta.

"Valeütluste ja ütlematajätmiste kaudu takistas kaitsealune Papadopoulos FBI käimasolevat juurdlust kampaaniaga seotud üksikisikute seotusest Vene valitsuse püüdlustega sekkuda 2016. aasta presidendivalimistesse," selgus esmaspäeval avaldatud süüdistusest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: