Aasta 2018 – Eesti otsib tippametnikku ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne. Autor/allikas: Hanna Samoson /ERR

Tuleval aastal lõpeb ametiaeg paarikümnel Eesti tippametnikul, kelle seas on hulgaliselt asekantslereid, aga ka Kapo ja politsei peadirektorid.

Eesti avalikus teenistuses on 96 tippjuhti – ministeeriumide kantslerid ja asekantslerid, riigikantselei direktorid, ametite ja inspektsioonide peadirektorid, häirekeskuse peadirektor, riigiarhivaar ning kaitseväe juhataja.

Riigisekretär Heiki Loot ütles ERR-i uudisteportaalile, et 2018. aastal lõpeb ametiaeg 26-l avaliku teenistuse tippjuhil.

Nende seas on 14 asekantslerit, aga ka näiteks kaitseväe juhataja, PRIA, päästeameti, politsei- ja piirivalveameti ning kaitsepolitsei peadirektorid ning riigisekretär ise. Lisaks neile 26-le tuleb presidendil leida ka uus riigikontrolör.

"Kavatseme läbi viia avalikud konkursid nii nagu seadus ette näeb," sõnas Loot ja lisas, et eelarve koostamise raamides eraldati riigikantseleile selle jaoks täiendavad vahendid. Täpsemalt sai riigikantselei konkursside korraldamiseks 2018. aastal juurde 29 000 eurot.

Loodi sõnul on see, kuidas kõige sujuvamalt ja otstarbekamalt konkursse läbi viia, läbi arutatud nii kantslerite kui ka valiku komisjoniga.

2013. aastal jõustunud avaliku teenistuse seaduse kohaselt on avaliku teenistuse tippjuhtide ametikohad tähtajalised (viis aastat), ametisse nimetamine toimub avalike konkursside korras ning kõik avaliku teenistuse tippjuhtide konkursid viib läbi riigikantselei juures tegutsev tippjuhtide valikukomisjon.

Julgeolekuasutuste juhtide, kaitseväe juhataja ning riigikantselei julgeoleku ja riigikaitse koordinatsioonidirektori ametikohtadele konkursse ei korraldata. Seadus võimaldab konkursita ametisse võtta ka politsei- ja piirivalveameti peadirektori, päästeameti peadirektori, häirekeskuse peadirektori ja välisministeeriumi asekantsleri. Kui konkurss nendele ametikohtadele otsustatakse korraldada, teeb seda tippjuhtide valikukomisjon. Valikukomisjon annab arvamuse ka ministri esitatud kantsleri kandidaadi kohta kui kantsler võetakse teenistusse avaliku konkursita, mida seadus samuti võimaldab.

Tuntumatest kõrgetest riigiteenistujatest lõpeb seega 2018. aastal ametiaeg kaitseväe juhataja kindral Riho Terrasel, PPA peadirektor Elmar Vaheril, Kapo peadirektor Arnold Sinisalul, päästeameti peadirektor Kuno Tammearul, PRIA peadirektor Jaan Kallasel, andmekaitseinspektsiooni peadirektor Viljar Peebul, tööinspektsiooni peadirektor Maret Maripuul, siseministeeriumi sisejulgeoleku asekantsler Erkki Koordil ja mitmetel teistel.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: