Õiguskantsler tegi ettepaneku kaotada poliitreklaami piirangud

{{1510828920000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Õiguskantsler Ülle Madise tegi riigikogule ettepaneku kaotada aktiivse agitatsiooni perioodil poliitilise välireklaami keeld, sest see ei täida oma algset eesmärki muuta valimiskampaaniad sisukamaks.

"Samuti piirab seesugune keeld eriti kohaliku omavalitsuse volikogu valimistel osalejate võimalusi ülemäära. Pärast Riigikohtu otsust nn Talviku asjas on poliitiline välireklaam tänavale naasnud ka vahetult enne valimispäeva," leidis Madise.

Õiguskantsler tegi ka ettepaneku kaotada valimispäeval aktiivse agitatsiooni keeld, kuid valimisrahu tuleb säilitada nii valimisjaoskondades kui ka selle lähiümbruses.

Samuti tuleks õiguskantsleri hinnangul kehtestada munitsipaalmeediale reeglid nii, et oleks tagatud kõigi poliitiliste jõudude tasakaalustatud kajastamine.

Madise ettepanekul tuleks kaotada ka juriidilise isiku annetuse keelu põhiseadusvastane kõrvalmõju, mille tõttu piiratakse vabakonna ja eraõiguslike ajakirjandusväljaannete väljendusvabadust.

"Erakonnaseaduse kohaselt saab kodanikuühenduse või eraõigusliku ajakirjandusväljaande toetusavaldust mõnele kandideerijale käsitada juriidilise isiku annetusena, mis on seetõttu keelatud. Poliitiliste jõudude rahastamise läbipaistvuse tagamiseks tuleb panna poliitikuid toetanud kodanikuühendustele kohustus anda rahastamisallikate kohta teavet järelevalveorganitele (erakonnaseadus sätestab, et teavet peavad andma üksnes erakonnad, valimisliidud ja nende nimekirjas kandideerinud isikud ning üksikkandidaadid)."

Õiguskantsleri hinnangul tuleks anda erakondade rahastamise järelevalve komisjonile õigus tutvuda kodanikuühenduste (sh erakondade noorteorganisatsioonide) rahastamisallikatega. Samuti peaks see komisjon saama õiguse nõuda tööks vajalikku teavet (sh dokumente) ka teistelt isikutelt (nt reklaamiettevõtjalt).  

Samuti tuleks muuta seadust nii, et oleks välistatud avaliku teabe seaduse senine väärtõlgendus, mille järgi erakondade rahastamise järelevalve komisjoni ettekirjutusi ei avalikustata enne kohtumenetluse lõppu.

Lõpetuseks palub õiguskantsler riigikogul analüüsida võimalust, et riigieelarvest eraldist saavad erakonnad peaksid edaspidi avalikustama kulud, tulud ja varalised tehingud seadusega ettenähtud ulatuses reaalajas.

"Senine kvartaalne aruandlus on eriti problemaatiline riigikogu valimistel, sest need toimuvad napilt enne esimese kvartali lõppu. See jätab valijad teadmatusse kõige olulisemal ajal. Aruandluse lihtsustamiseks on võimalik luua eraldi infotehnoloogiline lahendus," leiab õiguskantsler Ülle Madise.

Madise: ERJK-d tuleb tugevdada

Madise rääkis "Aktuaalse kaamera" stuudios antud intervjuus, et politsei sai valimiste ajal üle 200 avalduse võimalike plakatite kohta, ülevärvitud autode ja treilerite kohta, mis olid jäänud reklaamikeelu ajaks tänavatele. Madise märkis, et politsei ülesanded on ikkagi peamiselt teised.

"Lisaks tuleb öelda seda, et keeld karistab kõige rohkem neid, kes tahaksid panna oma tavalise kirjapaberi suuruse tutvustuse kas või külapoe uksele. See on keelatud. Ja samal ajal need, kes suudavad üle värvida oma auto või teha mingisuguse kavala triki ja sellega hoida reklaame ikkagi tänaval nähtaval, ikkagi on lubatud. See vastuolu tuleb kõrvaldada," lisas ta.

Rääkides ideest, et erakondade kulud, tulud ja varalised tehingud võiks olla nähtavad reaalajas, ütles Madise, et tema hinnangul on poliitikud sellega nõus.

"Ma väga loodan, et ka seda kaalutakse. Ja ERJK-d tuleb tõepoolest tugevdada. Ta on teinud päris tubli tööd, aga on tulnud ajaga välja kohad, kus ei saada infot kätte," märkis õiguskantsler.

"Näiteks üks väga karm lugu on ju sisuliste sidusorganisatsioonidega, mis täna seaduse definitsiooni alla ei mahu. Ühelt poolt on õigus igal kodanikuühendusel öelda, et hääletage valimistel näiteks nende poolt, kes kaitsevad Eesti metsa. Teiselt poolt, me peame kindlustama selle, et erakonnad ei peidaks sellistesse üksustesse ära oma tegelikke kampaaniakulusid ja -tulusid, et ka need kuuluksid aruandlusele," selgitas ta.

"Peabki komisjonil olema võimalik ka nende ühenduste käest küsida, kust raha tuli. Seda ei pea tingimata avalikustama," lisas ta.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: