Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksa valitsuskõnelused tähtajaks tulemust ei andnud

{{1510897980000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Saksa valitsuskõnelustel neljapäevale seatud tähtajaks üksmeelele ei jõutud, kuid läbirääkimisi siiski jätkatakse, teatas väljaande Der Spiegel uudisteportaal reede varahommikul.

Kantsler Angela Merkeli kristlikud demokraadid, rohelised ja liberaalid (FDP) pidasid neljapäeval 15 tundi kõnelusi, kuid kokkulepet ei saavutatud. Läbirääkimised jätkuvad reede pärastlõunal.

Kui koalitsioonivalitsust kokku panna ei õnnestu, tuleb korraldada uued valimised.

Merkel tunnistas, et poolte vahel on endiselt tõsised erimeelsused. Esialgu oli ta lootnud kõnelused neljapäevaks lõpetada, aga kui tähtajaks kokkulepet ei sündinud, otsustas ta läbirääkimisi reedel jätkata.

Merkeli sõnul ei jää peale kõneluste jätkamise muud üle, sest Saksamaal on valitsust tarvis, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See pole lihtne nagu eile selgeks sai. Me tegelesime koalitsioonikõnelustel paljude teemadega, mis sisaldasid palju üksikasju. Pole lihtne vastandlikke osalisi koos hoida," ütles Merkel.

Roheliste kaasesimees Cem Özdemir ütles, et kõnelusi jätkatakse kell 12. 00 (Eesti aeg 13.00).

Merkeli konservatiivse CDU parlamendifraktsiooni juht Volker Kauder ütles kell 4 hommikul maratonkõnelustelt lahkudes, et läbirääkimised jätkuvad võibolla ka nädalavahetusel.

Merkel tunnistas neljapäeval tõsiseid erimeelsusi valitsust moodustada üritavate erakondade vahel, kuid avaldas lootust, et ettevalmistavate kõneluste viimasel päeval jõutakse kokkuleppele.

Merkeli konservatiividel, turuliberaalsetel Vabadel Demokraatidel ja vasakpoolsetel rohelistel on mitmes valdkonnas väga erinevad seisukohad, ütles Merkel.

Kantsler avaldas lootust, et parteid on siiski võimelised koalitsioonina toimima.

Kõneluspartnerite seisukohad erinevad paljudes valdkondades põgenikest kliimakaitse ja Euroopa Liidu reformideni. Kokku on neid toonud septembrikuiste valimiste tulemused, mis andsid Merkelile senisest vähem parlamendikohti.

"Kui konservatiivid, rohelised ja FDP ühte heita ei suuda, ei saa miski uusi valimisi ära hoida," kirjutas nädalaleht Der Spiegel. "Seda ei taha keegi. Aga kas sellest piisab, et liitu õigustada?"

Erakondade värvide kattumise tõttu Jamaika riigilipuga "Jamaika koalitsiooniks" kutsutud potentsiaalset ühendust ei ole riigi tasandil varem järele proovitud, sestap ei ole teada, kui stabiilne see olla võiks.

"Jamaika edust ei sõltu mitte üksnes kantsleri neljas ametiaeg, vaid kogu tema poliitiline karjäär," kirjutas ajaleht Bild.

Neljapäeva seadis põhimõttelise kokkuleppe tähtajaks Merkel ise, et jõuluks valitsus kokku saada.

Analüütikute hinnangul tahavad kõik kõnelusi pidavad erakonnad vältida ennetähtaegseid valimisi, sest sellest võiks kasu lõigata eeskätt paremäärmuslik Alternatiiv Saksamaale (AfD).

Toimetaja: Laur Viirand, Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: