Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merkel: koalitsioonikõnelustel on veel tõsiseid erimeelsusi

{{1510834740000 | amCalendar}}
Foto: Reuters/Scanpix

Saksa liidukantsler Angela Merkel tunnistas tõsiseid erimeelsusi valitsust moodustada üritavate erakondade vahel, kuid avaldas lootust, et neljapäeval ehk ettevalmistavate kõneluste viimasel päeval jõutakse kokkuleppele.

Merkeli konservatiividel, turuliberaalsetel Vabadel Demokraatidel ja vasakpoolsetel rohelistel on mitmes valdkonnas väga erinevad seisukohad, ütles Merkel.

Kantsler avaldas lootust, et parteid on siiski võimelised koalitsioonina toimima.

"Täna on see päev, kus peame suutma end teiste olukorda asetada. Peame küsima endalt, mis on tähtis teistele. Kui meil õnnestub, ja ma usun seda, siis on meil läbirääkimiste lõppedes näidata positiivne tulemus," rääkis Merkel.

Merkeli juhtimisel uue valitsuse moodustada lootvad erakonnad peavad neljapäeval otsustama, kas neil on piisav ühisosa kolmepoolse koalitsiooni loomiseks, vastasel korral ootavad ees ennetähtaegsed valimised.

Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liit (CDU) ja selle Baieri liidumaa sõsarpartei Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU), Vaba Demokraatlik Partei (FDP) ja rohelised (Bündnis 90/Die Grünen) on nädalaid pinda sondeerinud, kuid peavad nüüd teatama, kas neil on võimalik alustada ametlikke koalitsiooniläbirääkimisi.

Kõneluspartnerite seisukohad erinevad paljudes valdkondades põgenikest kliimakaitse ja Euroopa Liidu reformideni. Kokku on neid toonud septembrikuiste valimiste tulemused, mis andsid Merkelile senisest vähem parlamendikohti.

Kantslerina neljanda ametiaja suunas töötav Merkel on andnud loodetavatele koalitsioonipartneritele 16. novembrini aega põhimõttelisele kokkuleppele jõuda. Uus valitsus peaks kokku saama jõulupühadeks.

"Kui konservatiivid, rohelised ja FDP ühte heita ei suuda, ei saa miski uusi valimisi ära hoida," kirjutas nädalaleht Der Spiegel. "Seda ei taha keegi. Aga kas sellest piisab, et liitu õigustada?"

Erakondade värvide sobivuse tõttu Jamaika riigilipu värvidega "Jamaika koalitsiooniks" kutsutud potentsiaalset ühendust ei ole riigi tasandil varem järele proovitud, sestap ei ole ka teada, kui stabiilne see olla võiks.

Samas oleks see ainus potentsiaalne parlamendienamust omav koalitsioon, sest senise suurkoalitsiooni - ehk Merkeli ja tema peamisteks rivaalideks olevate sotsiaaldemokraatide - jätkumise on SPD ise välistanud. Sotsiaaldemokraadid said halvima valimistulemuse pärast 1933. aastat ning soovivad seetõttu asuda opositsiooni juhtparteiks. Paljud erakonna liikmed on suurkoalitsiooni kuulumist ehk Merkeli partneriks olemist partei viletsa tulemuse üheks peamiseks põhjuseks.

Ajakirja Stern poolt oktoobris tellitud Forza uuringust selgus, et 57 protsenti Saksamaa valijatest soovib nn Jamaika koalitsiooni moodustamist. Märkimisväärne on ka see, et senise suure koalitsiooni jätkumist toetab vaid 26 protsenti valijatest.

Koalitsioonieelsete kõneluste viimane voor peaks kestma hiliste õhtutundideni, sest parteide esindajatel on käsil keerulised teemad nagu migratsioon.

Merkeli juhitud konservatiivid ei taha humanitaaralustel lubada riiki rohkem kui 200 000 põgenikku aastas, kuid sellisest laest ei taha rohelised kuuldagi. Probleemiks on siin eelkõige see, kas 200 000 põgenikku tähendab ühtlasi ka perede ühinemise lubamist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kristlike demokraatide sõsarpartei Baierimaal ei ole aga valmis siinkohal kompromissi tegema, eriti kuna järgmisel aastal on regionaalsed valimised.

"Need nn esialgse kaitsega saavad riigis olla kaks kuni kolm aastat ja siis tuleb uuesti otsustada, kas olukord nende koduriigis on muutunud nii, et nad saavad koju naasta. Neil ei ole püsivat õigust," rääkis Kristlik-Demokraatliku/Kristlik-Sotsiaalse Liidu esindaja Volker Kauder.

Vabad Demokraadid see-eest soovivad individuaalsemat lähenemist nende immigrantide puhul, kes on sooritanud kuriteo või saanud eitava vastuse asüülitaotlusele.

Kasvuhoonegaasi emissiooni soovivad rohelised vähendada kaks korda rohkem kui teised on valmis.

"Me tõesti proovisime luua sildu kõigis valdkondades. Teame, et on vaja teha kompromisse, kuid see tähendab, et ka Baieri regionaalne partei peab olema avatud," ütles roheliste esindaja Claudia Roth.

Analüütikute hinnangul tahavad kõik pooled siiski vältida ennetähtaegseid valimisi, sest sellest võiks kasu lõigata eeskätt paremäärmuslik Alternatiiv Saksamaale (AfD).

 

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: