Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Merkel suhtub vähemusvalitsuse ideesse skeptiliselt

Saksa liidukantsler Angela Merkel ütles end olevat väga skeptiline idee suhtes juhtida vähemusvalitsust, tema sõnul on uued valimised parem võimalus, kui koalitsiooni ei ole võimalik moodustada.

Merkeli katse panna kokku koalitsioon oma Saksamaa Kristlik-Demokraatlik Liidust (CDU) ja selle Baieri liidumaa sõsarparteist Kristlik-Sotsiaalne Liit (CSU) ning Vabast Demokraatlikust Parteist (FDP) ja rohelistest (Bündnis 90/Die Grünen) nurjus pühapäeval.

Tema partnerid senises valitsuses - vasaktsentristlikud sotsiaaldemokraadid - kordasid esmaspäeval oma varem välja öeldud seisukohta, et pärast piinlikku lüüasaamist septembrikuistel valimistel nad koalitsioonis ei jätka.

Ühelgi teisel poliitiliselt mõeldaval kombinatsioonil parlamendis enamust ei ole, mis jätab ainsateks võimalusteks vähemusvalitsuse või uued valimised.

Merkel lausus usutluses telekanalile ARD, et vähemusvalitsus tema plaanidesse ei kuulu. "Ma ei taha öelda täna, et mitte kunagi, kuid ma olen väga skeptiline ja arvan, et uued valimised oleks parem viis."

FDP teatas pühapäeva hilisõhtul koalitsioonikõneluste nurjumisest

Saksa koalitsioonikõnelused uue valitsuse moodustamiseks nurjusid pühapäeva hilisõhtul, kui FDP lahkus läbirääkimistelt.

"Parem on mitte valitseda kui valitseda halvasti," ütled FDP liider Christian Lindner, lisades, et kantsler Angela Merkeli konservatiivide ja rohelistega ei olnud võimalik leida "usalduse alust".

Merkel avaldas ööl vastu esmaspäeva kahetsust uue valitsuse moodustamise kõneluste nurjumise üle, kuid lubas juhtida Euroopa suurima majanduse läbi kriisi.

"Kantslerina teen ma kõik võimaliku tagamaks, et seda riiki juhitakse hästi läbi nende raskete nädalate," ütles ta.

Saksa president kutsus parteisid ümber mõtlema

Saksa president Frank-Walter Steinmeier kutsus esmaspäeval erakondi oma positsioone üle vaatama ja pingutama uue valitsuskoalitsiooni moodustamise nimel.

Merkeli senised koalitsioonipartnerid sotsiaaldemokraadid kinnitasid esmaspäeval taas, et ei lähe Merkeli uude administratsiooni.

Steinmeier ütles esmaspäeval, et kohtub nädala jooksul eri parteidega ja soovitab neil oma positsiooni kaaluda.

"Kui Euroopa suurima ja majanduslikult kõige tugevama riigi poliitilised jõud ei täida oma kohustusi ega võta vastutust, tekitab see arusaamatust ja muret nii kodu- kui ka välismaal, eriti meie Euroopa naabrite seas," ütles Steinmeier.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: