Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Saksa koalitsioonikõnelused nurjusid, FDP lahkus

{{1511147820000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / AFP

Saksa koalitsioonikõnelused uue valitsuse moodustamiseks nurjusid pühapäeva hilisõhtul, kui liberaalsed Vabad Demokraadid (FDP) lahkusid läbirääkimistelt.

"Parem on mitte valitseda kui valitseda halvasti," ütled FDP liider Christian Lindner, lisades, et kantsler Angela Merkeli konservatiivide ja rohelistega ei olnud võimalik leida "usalduse alust".

Merkel avaldas ööl vastu esmaspäeva kahetsust uue valitsuse moodustamise kõneluste nurjumise üle, kuid lubas juhtida Euroopa suurima majanduse läbi kriisi.

"Kantslerina teen ma kõik võimaliku tagamaks, et seda riiki juhitakse hästi läbi nende raskete nädalate," ütles ta.

Merkel ütles, et kohtub esmaspäeval president Frank-Walter Steinmeieriga, et teavitada teda läbirääkimiste tulemustest ja arutada, mis saab edasi.

Murdekohaks oli sisseränne

Kuu aega kestnud läbirääkimised takerdusid mitmele küsimusele, seal hulgas migratsioonile.

Merkeli liberaalne pagulaspoliitika, mille tulemusena on alates 2015. aastast Saksamaale saabunud rohkem kui miljon asüülitaotlejat, pani osa valijaid andma septembris peetud üldvalimistel hääle ka paremäärmuslikule erakonnale Alternatiiv Saksamaale (AfD).

Sotsiaaldemokraadid on juba välistanud naasmise suurkoalitsiooni Merkeliga. Kuna Merkel ise ei poolda vähemusvalitsuse loomist, ootavad Saksamaad ees ilmselt uued valimised.

Merkeli positsioon on ohus

Alates 2005. aastast võimul olnud Merkelil tuleb ilmselt seista silmitsi parteikaaslaste küsimusega, kas ta on ikka parim kandidaat juhtimaks neid uude valimiskampaaniasse.

Päevaleht Bild kirjutas pühapäeval, et ebaõnnestumine koalitsiooni moodustamisel seab Merkeli kantsleriameti ohtu.

Ajalehe Die Welt veebiväljaande arvamusuuringus ütles 61,4 protsenti vastanutest, et kõneluste nurjumine tähendab Merkelile lõppu valitsusjuhina. Ainult 31,5 protsenti arvas vastupidiselt.

Merkel oli sunnitud otsima liitlasi pärast septembris peetud valimisi, mis jätsid tema kristlikud demokraadid ilma enamusest.

Parteijuhid olid seadnud kõneluste lõppemise ajaks kella 18.00 pühapäeval. Kuid selleks ajaks tulemust ei saavutatud.

Erimeelsus ka keskkonnateemal

Lisaks migratsiooniküsimustele oldi läbirääkimistel erimeelt ka keskkonna teemadel. Rohelised tahavad järkjärgulist loobumist kivisöest ja sisepõlemismootoriga autodest. Konservatiivid ja FDP aga rõhutasid vajadust kaitsta tööstust ja töökohti.

President Frank-Walter Steinmeier hoiatas ajalehes Welt am Sonntag, et uued valimised võivad viia selleni, et isegi suuremal koalitsioonil või niinimetatud Jamaika koalitsioonil ei ole enam enamust.

"Siis oleks kaotus suurem kui ebaõnnestumine valitsuse moodustamisel," ütles ta.

EL on veendunud Saksamaa "stabiilsuses ja järjepidevuses"

Euroopa Liit teatas esmaspäeval, et on hoolimata Saksa koalitsioonikõneluste läbikukkumisest veendunud Saksamaa "stabiilsuses ja järjepidevuses".

"Oleme veendunud, et Saksamaa põhiseaduslik protsess on aluseks Saksa poliitikat iseloomustanud stabiilsusele ja järjepidevusele," ütles Euroopa Komisjoni esindaja Margaritis Schinas.

Macron: poliitiline kriis Saksamaal ei ole meie huvides

Prantsuse president Emmanuel Macron väljendas esmaspäeval muret poliitilise patiseisu pärast Saksamaal, öeldes, et olukorra pingestumine "ei ole Prantsusmaa huvides".

"Meie huvides ei ole olukorra pingestumine. See tähendab, et me peame edasi liikuma," ütles pühapäeval Merkeliga vestelnud president kohtumisel Vabariikliku Partei juhi Bernard Accoyeriga.

Macron ootab Saksa valitsuse moodustamist, et alustada tõsisemalt kõnelusi Euroopa Liidu reformimise üle. Merkel on avaldanud esialgset toetust Macroni plaanile luua euroala rahandusministri ametikoht ja oma eelarve, kuid kava üksikasjad on veel välja töötamata.

Hollandi minister väljendas muret ebakindla olukorra pärast Saksamaal

Uued valimised Saksamaal oleks "kõige halvem stsenaarium", ütles esmaspäeval Hollandi välisminister Halbe Zijlstra.

"Saksamaa on väga oluline Euroopa riik ning sealne ebakindlus raskendaks oluliste otsuste vastuvõtmist Brüsselis," lisas minister. "Mina soovitan: mõelge veel kord, võib-olla oleks parem veel läbi rääkida, selle asemel et minna uuesti valimistele," ütles Zijlstra Brüsselis.

Saksa president kutsus parteisid ümber mõtlema

Saksa president Frank-Walter Steinmeier kutsus esmaspäeval erakondi oma positsioone üle vaatama ja pingutama uue valitsuskoalitsiooni moodustamise nimel.

Merkeli senised koalitsioonipartnerid sotsiaaldemokraadid kinnitasid esmaspäeval taas, et ei lähe Merkeli uude administratsiooni.

Steinmeier ütles esmaspäeval, et kohtub nädala jooksul eri parteidega ja soovitab neil oma positsiooni kaaluda.

"Kui Euroopa suurima ja majanduslikult kõige tugevama riigi poliitilised jõud ei täida oma kohustusi ega võta vastutust, tekitab see arusaamatust ja muret nii kodu- kui ka välismaal, eriti meie Euroopa naabrite seas," ütles Steinmeier.

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: