Kohus: esialgse õiguskaitse saanud vangid võivad vanglas suitsetada ({{contentCtrl.commentsTotal}})

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Riigikohtu kinnitusel kehtib praegu Tartu halduskohtus Viru vangla vangidele suitsetamiskeelu asjas antud õiguskaitse ehk kolm vangi võivad kehtiva kohtumääruse alusel suitsetamist jätkata.

Justiitsministeerium seevastu tõlgendab 20. novembril riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumi määruseid põhiseaduslikkuse järelevalve menetluse alustamise taotluste läbivaatamata jätmise kohta kui üleüldist suitsetamiskeeldu vanglas.

Riigikohtu põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium käsitles 20. novembri määrustes üksnes küsimust, kas halduskohus saab esialgse õiguskaitse määrusega algatada järelevalve menetluse, vahendas ERR-ile põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegiumi seisukohta riigikohtu kommunikatsioonijuht Merje Talvik.

"Riigikohus ei lahendanud vaidlust selle üle, kas vangid saavad või peavad saama suitsetada või mitte, selle vaidluse lahendamine on endiselt halduskohtu pädevuses. Riigikohtu määrused ei muutnud õiguslikku olukorda selles küsimuses," kinnitas Talvik.

Novembri alguses rahuldas Tartu halduskohus kolme vangi esialgse õiguskaitse taotluse ning peatas Viru vangla direktori aprillikuise käskkirja, millega kehtestati vanglas suitsetamiskeeld.

Halduskohtumenetluse seadustiku kohaselt kehtib esialgse õiguskaitse määrusest tulenev õigus, kohustus ja keeld, samuti esialgse õiguskaitse määruse alusel antud haldusakt kuni kohtuotsuse, kaebuse tagastamise või asja lõpetamise määruse jõustumiseni.

Ühtlasi saatis halduskohus taotluse selles küsimuses põhiseaduslikkuse järelevalve menetluse alustamiseks riigikohtule.

Põhiseaduslikkuse järelevalve kolleegium selgitas, et halduskohus peab võtma eelnevalt seisukoha vangla direktori suitseamiskeelu kehtestanud käskkirja tühistamise osas ehk tegema vastava sisulise lahendi ja alles seejärel saab ta pöörduda riigikohtu poole põhiseaduslikkuse järelevalve menetluse algatamiseks.

Just see osa riigikohtu selgitusest tekitas justiitsministeeriumi juristides tunde, et Viru vanglas ei tohi suitsetada ka kohtult õiguskaitse saanud vangid.

"Praegu ei tohi vanglates suitsetada ükski vang. Esmaspäeval (20. november-toimetus) tegi riigikohus kolm määrust, millega ta otsustas põhiseaduslikkuse järelevalvet praegu mitte alustada. Riigikohus leidis, et kolm Tartu halduskohtu Jõhvi kohtumaja määrust ei anna praegusel kujul vangidele õigust suitsetada," vahendas justiitsministeeriumi seisukohta pressiesindaja Leanyka Libeon.

Vanglates suitsetamise keelamise kohta on oma seisukoha andnud ka õiguskantsler Ülle Madise, kelle hinnangul läheb suitsetamise keeld põhiseadusega vastuollu.

ERR-iga ühendust võtnud Viru vangla kinnipeetava sõnul on kolm vangi teiste suitsetajatest vangidega eelisolukorras, kuna nad saavad mõned sigaretid päevas tõmmata.

Viru vangla suitsetamisteemat kommenteerima ei nõustunud.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: