Ringkonnakohus jättis vangid suitsetamise õigusest esialgu ilma

Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Tartu ringkonnakohus tühistas kahe Viru vangla kinnipeetava esialgse õiguskaitse taotlused Viru vangla territooriumil alates 1. oktoobrist suitsetamist keelava käskkirja kehtivuse peatamiseks.

Tartu halduskohus peatas novembris mõlema kinnipeetava suhtes esialgse õiguskaitse korras vangla suitsetamist keelava käskkirja kehtivuse, kuid Viru vangla saavutas ringkonnakohtus nende määruste tühistamise.

Ringkonnakohus leidis, et esialgse õiguskaitse kohaldamata jätmisega ei kaasne nende vangide jaoks pöördumatuid tagajärgi ja nende taotluse rahuldamiseks puudub vajadus.

Mittesuitsetamine kohtumenetluse ajal ei ole ringkonnakohtu hinnangul pöördumatu tagajärg.

Samas kohus möönis, et kinnipeetavad ei saa vahepealsel ajal suitsetada, kuid nad võivad juhul kui põhivaidlus peaks lõppema nende võiduga ja keeld tühistatakse, soovi korral uuesti suitsetama hakata.

Ringkonnakohus nõustus vanglaga, et kuna suitsetamist oli oluliselt piiratud juba enne täieliku suitsetamise keelu jõustumist, ei saa võimalikud suitsetamise keeluga kaasnevad ebamugavused olla tõsised.

Ringkonnakohus ei välistanud teatud võõrutusnähtude esinemise võimalikkust, kuid need ei põhjenda õigust jätkata suitsetamist, vaid üksnes õigust saada võõrutusnähtude esinemisel asjatundlikku ravi.
Kohus märkis, et suitsetamisest loobumise kõrvalnähtude ravimiseks on vanglas olemas meditsiinitöötajad, kelle poole on võimalik pöörduda ja ravi saada.

"Halvimal juhul kaasnevad suitsetamise mittevõimaldamisel mõningased võõrutusnähud, mis on aga mööduvad. Suitsetamisest tingitud terviseriskid on nendest omakorda märksa tõsisemad," leidis kohus.

Viru vanglas kehtib suitsetamise keeld kõigile alates 1. oktoobrist.
Esialgset õiguskaitset on kohus kohaldanud ja andnud neile võimaluse praegu suitsetada ainult mõne üksiku kinnipeetava suhtes.
Ringkonnakohus aga leidis, et selline olukord tekitab vanglas sisepingeid ning võib omakorda ohustada vangla julgeolekut.

Ringkonnakohtu arvates esineb väga oluline avalik huvi, mis seisneb vangla julgeoleku tagamises ning kinnipeetavatest suitsetajate, nende kaaskinnipeetavate ja vanglaametnike tervise kaitses ning need asjaolud kaaluvad üles kinnipeetava vabaduse suitsetada.

Tartu ringkonnakohtu määrused esialgse õiguskaitse taotluse osas ei ole vaidlustatavad.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: