X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti poliitikavaatlejad on Trumpi sõnumi suhtes pigem positiivsed

Valge Maja Washingtonis.
Valge Maja Washingtonis. Autor/allikas: AP/Scanpix

Välis- ja kaitsepoliitika asjatundjate Hannes Hanso, Sven Sakkovi ja Tunne Kelami hinnangul on USA uus rahvusliku julgeoleku strateegia ja president Donald Trumpi sõnum maailmale pigem julgustav.

Riigikogu riigikaitsekomisjoni esimehe ja endise kaitseminister Hanso sõnul pole üllatav, et Trump keskendub julgeolekule läbi majandusfookuse ja näeb maailma läbi konkurentsi, mitte läbi koostööprisma, mis on selge eristumine varasematest USA administratsioonidest.

"Kõik need rivaliteedid suurriikide vahel, nimetame ära Hiina ja Venemaa, on need, mis tema vaatenurga maailmale määravad. Kui varasemad administratsioonid on rääkinud vabakaubandusest ja globaalsest majandusest, siis Trumpi retoorika on olnud hoopis teistsugune," rääkis Hanso ERR-ile.

Hanso lausus, et Trump räägib ausast diilist Ameerika Ühendriikidega: kõik elavad nende seljas ja kaubandustingimused on ebaõiglased ning maailm elab USA kulul. Hanso lisas, et Trump nimetab Hiinat revisionistlikuks jõuks, keda USA peab vaos hoidma. "Kuid tegudes Trump näidanud, et Hiinasse minnakse ka lahendusi otsima."

Rahvusvahelise kaitseuuringute keskuse juht Sven Sakkov ütles ERR-ile, et strateegial on Trumpi administratsiooni lõhn küljes, kuid pole selles pole midagi väga iseäralikku. "Meie jaoks vajalikud asjad Ida-Euroopa heidutuse osas on olemas."

Sakkov meenutas, et Trump on viimasel ajal läinud tagasi retoorika juurde, mis puudutab seda, et NATO liikmesriigid peaksid Ühendriikididele maksma. "See on üks asi, mis tekitab muret, kuigi Eesti on nende riikide seas, kes panustab kokkulepitud mahus."

Samas murendab see Sakkovi sõnul liitlasriikide ühtsust ja Washingtoni lepingu 5. artikli põhimõtteid, kuna USA president seab kahtluse alla nende riikide mitte kaitsmise, kes kahte protsenti SKT riigikaitsesse ei panusta.

Euroopa Parlamendi liikme Tunne Kelam jaoks oli üllatav, et Trump oskas väga hästi balanseerida julgeolekusse reaganlikku suhtumise ja pragmaatilise vaate vahel. Reaganlik vaade tähendab Kelami sõnul, et julgeolek ja rahu tekivad sõjalisest tugevusest ehk kaitsevõimsusest, pragmaatiline vaade on, et ollakse valmis suhtlema ka vastastega ehkki ollakse teadlikud nende tekitatud ohtudest.

"Minu meelest on oluline ka see, et ta selgelt nimetas Venemaa ja Hiina tegevust läänelike huvide suhtes vaenulikuks. Ja tunnistas ka, et Venemaa sekkus Lääneriikide valimisprotsessi," ütles Kelam ERR-ile.

Kelam lisas, et püsima jäävad probleemid Trumpi tasakaalutuse suhtes, kuid ta pani paika jõujooned, mis vastavad Eesti huvidele.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: